pl | en

Dzień dobry!

Za mniej więcej rok czeka mnie przejście na emeryturę. Mój obecny zestaw audio zupełnie mnie satysfakcjonuje, ale ponieważ bycie emerytem w Polsce wykluczy poważne inwestycje w audio na czas długi, być może nie będę miał już  możliwości istotnej zmiany. Oczekuję od Pana pomocy w ocenie moich wyborów. Planuję zatem zmianę w aktualnym zestawie mając na uwadze maksymalny przyrost jakości dokonany za sumę ok 6 tysięcy złotych. Tak, tak, na tyle tylko  będzie mnie stać.

Mieszkam w bloku, muzyki słucham w pokoju o powierzchni około 20 metrów kwadratowych. Sprzęt stoi przy ścianie od podłogi do sufitu wypełnionej przez półki z książkami. filmami DVD, Blu-ray i płytami CD. Miękkie wykładziny na podłodze i kilka dużych mebli. Takie są warunki akustyczne. Słucham: brytyjskiej muzyki rockowej z lat 1962-1980, muzyki klasycznej oraz  jazzu na instrumentach akustycznych.

Mam od ściany wymieniając: gniazdko Gigawatt, kable sieciowe i listwę Furutech, reszta kabli to Van den Hull. Kolumny Castle Severn II, wzmacniacz Roksan K1 mkIII, Cambridge Audio CXC, Cambridge Audio BD 651 oraz DAC CA Dacmagic 100+zasilacz Tomanek, TV Samsung. Doliczę także MacBook Air 13 jako źródło filmów. Po podłączeniu do DAC i TV, jakość filmów z macbooka jest, na ogół, dobra. Nie ma to większego znaczenia w sprawie, ale ten zestaw to efekt na ogół przypadkowych zmian na przestrzeni wielu lat. Mając wolne środki kupowałem raczej płyty i filmy niż nowe zabawki.

No i teraz mój dylemat: wzmacniacz czy kolumny? Jeśli wzmacniacz, to po wielu odsłuchach w salonie audio kupiłbym, używane oczywiście, Unison Unico Nuovo lub Roksan Oxygene. Jeśli zaś wymienię kolumny to głównym wyborem są Spendor A5. Taki sprzęt jest w moim zasięgu. Co wybrałby Pan będąc na moim miejscu?

Pozdrawiam, 
Jerzy
Panie Jurku!

Myślę, że to całkiem udany system, naprawdę. A w dodatku ma pan dobrze przygotowany pokój akustycznie. Na pańskie pytanie trudno jest sensownie odpowiedzieć, bo, moim zdaniem, wąskim gardłem jest tu DAC, a nie wzmacniacz czy kolumny. wymiana kolumn na Spendory zmieni dźwięk, ale czy to będzie na tyle duża zmiana, żeby warto to było robić? Nie jestem pewien… A może najlepszym wyjściem byłoby kupno wzmacniacza – na przykład Roksana – z przetwornikiem?

Ale jeśli woli pan na „analogowo”, to ja bym to zrobił jeszcze inaczej – wymieniłbym wzmacniacz na Fezz Audio, na EL34. To byłaby zmiana, której pan szuka. A kiedyś, może akurat, wymieni pan DAC. Słyszał pan przetworniki Project Nostromo? Proszę wypożyczyć, zobaczy pan, co można zrobić za nieduże pieniądze.

Mam nadzieję, że jakoś udało mi się ukierunkować pańską decyzję :)

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła