pl | en

Witam Pana serdecznie!

Przymierzam się do mojego pierwszego stereo i chciałbym prosić o pomoc. Czytam Pana recenzje, porady i jestem pod wielkim wrażeniem znajomości tematu. Zagubiony w gąszczu różnych sprzętów i kombinacji byłbym wdzięczny za nakierunkowanie mnie na kilka z nich.

Obecnie używam amplitunera Onkyo TX-SR 608 i odtwarzacza Blu-ray Onkyo DV-DB 507, kolumn Avance V28. To pozostałość po kinie domowym, gdzie razem z pozostałymi Avance’ami i subwooferem Velodyne Impact 10 grało to akceptowalnie (jak na kino domowe).

Teraz przyszedł czas na coś poważniejszego. W różnych testach wyczytałem dobre opinie na temat wzmacniaczy Hegel H90, Atoll in100/200se, Musical Fidelity M3si, w jednym z salonów w Trójmieście polecono mi Creek Evolution rozbudowany o DAC i chyba Naim UnitiLite B. Co do kolumn to sporo dobrego słyszałem o Pylon Audio Diamond 28 (co też istotne mojej żonie także podobają się w bieli). Jak widać na razie opieram się jedynie na testach, opiniach, ale przed odwiedzeniem salonów chciałbym już chociaż trochę zawęzić poszukiwania, dlatego zwróciłem się do Pana.

Zależy mi na systemie, w którym będę mógł odtwarzać różne pliki FLAC, hi-res przez USB z komputera. Sporo słucham muzyki z YouTube, przede wszystkim sesji nagrywanej na żywo (np. KEXP), z czasem zapewne zacznę korzystać z serwisów takich jak TIDAL (może w przyszłości będzie sens kupować pliki z hdtracks.com itd.). Mam też kilka płyt CD, ale coraz rzadziej ich słucham.

Budżet – na całość planowałbym przeznaczyć  16-18 tys. PLN. Chciałbym, żeby zestaw wystarczył mi na długo i nie chciałbym dużo w nim modyfikować (pewnie wielu tak mówiło :). Preferencje muzyczne – rock (od Kings of Leon, Red Hot..., Pearl Jam po Radiohead i Sigur Ros), Depeche Mode, elektronika (GUS GUS, Kiasmos, Moderate), indie rock, trochę jazzowych klimatów (Robert Glasper), muzyka instrumentalna i pop (tu bardziej moja rodzina – Michael Jackson, Adel, Beyonce), więc rozstrzał jest spory.

Pomieszczenie odsłuchowe – powierzchnia 18 m2 (4,6 m na 3,9 m, odległość kolumn do kanapy to 3,2 m) z dużym otworem na przedpokój. Sprzęt byłby na dłuższej ścianie, ale niestety z uwagi na komodę miejsca na kolumny byłoby tylko około 50-60 cm dla każdej (komoda-szafka RTV i szafka RTV - ściana), kolumny mogę wysunąć około 30 cm do przodu. Nie wiem czy nie jest za małe dla Diamondów 28, ale chyba wizualnie przyzwyczaiłem się do sporych kolumn (Avance v28 nie są małe), zapewne musiałbym powalczyć i wygospodarować trochę więcej miejsca.

Co do dźwięku jaki preferuję, to wszystkich elementów nie wymienię (chyba za małe doświadczenie z dobrymi zestawami), ale lubię detale, chcę słyszeć poszczególne instrumenty, mieć sporą scenę, nisko schodzący bas i bardziej ocieplony dźwięk. Trochę się rozpisałem, ale chciałem podać Panu jak najwięcej informacji, żeby wiadomo było o co mi chodzi.

Jak widać dopiero zaczynam przygodę ze stereo i zapewne na początku potrzebuję czegoś uniwersalnego. Prosiłbym o pomoc w nakierowaniu moich wyborów na kilka kombinacji, które mógłbym przesłuchać w salonach audio.

Pozdrawiam
Jacek
Panie Jacku!

Te 16-18 tysięcy to już naprawdę sporo i jest z czym zawalczyć. Zacząłbym od tego, że Pylony mogą być podstawą tego systemu, chociaż, rzeczywiście, musi się pan postarać, aby stały możliwie jak najbardziej wysunięte. Blisko ściany też fajnie zagrają, ale im dalej, tym lepiej, tego nie zmienimy…

Teraz elektronika. Prawdę mówiąc pana przypadek jest idealny do lampy – Fezz Audio Silver Luna lub Titania byłyby świetne. Do tego przetwornik Arcam rDAC i ma pan załatwioną sprawę. Ewentualnie, może dostanie pan gdzieś na całość rabat – Chord Quest. Okablowanie – Chord, Supra, Oyaide, albo – może najlepiej – Luna Cables, które testowałem w tym miesiącu.

Inna możliwość, to system Roksana K3, albo coś z firmy NAD – z Pylonami zagrają bardzo fajnie. A w przyszłości może skusi się pan na winyl, wtedy pomyślimy o jakimś fajnym zestawie. Ale tu i teraz posłuchałbym takich dwóch zestawów. Proszę podzwonić po salonach i wywiedzieć się, czy mają takie systemy, albo czy panu je zestawią. I proszę nie odpuszczać, zapewne każdy będzie panu chciał sprzedać to, co akurat ma u siebie :) Przy zakupie systemu na pewno dostanie pan sensowny rabat.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła