pl | en

Witam serdecznie panie Wojtku!

Mam na imię Piotrek i obecnie planuję zbudować swój pierwszy sensowny system audio, który dał by mi wiele satysfakcji ze słuchania muzyki.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż nie dysponuję dużym budżetem, a w kontekście audio można rzec, że nawet bardzo niskim. Dlatego też nie oczekuję cudu, ale chciałbym, aby były to sensownie wydane pieniądze i zarazem osiągnąć maksimum w stosunku do budżetu, aby słuchanie sprawiło mi jak najwięcej radości - po prostu osiągnąć najlepszy dźwięk za takie pieniądze. Kwota, jaką dysponuję to ok. 4 tys. zł i wolałbym się w tym zmieścić (wiem, to nie dużo, ale może coś się uda zestawić).

Pomieszczenie w którym będą odsłuchy, to salon o dość sporej powierzchni ok 40 m2, dlatego też postanowiłem, że kolumny muszą być dość konkretne – takie, które poradzą sobie z takimi warunkami, a zarazem będą to dobre kolumny. I tu, po pana recenzji, wytypowałem Pylon Pearl 27, można je dostać za 1600 zł (oczywiście inne kolumny również biorę pod uwagę), do tego kable np. Melodiki z serii Purple Rain i mamy już prawie 2 tys., więc na resztę powinno zostać ok. 2 tys.

Muzyki chciałbym słuchać głównie z plików (pendrive, może kiedyś jakiś dysk sieciowy, być może również w przyszłości dokupię CD) + również korzystać z radia internetowego, sterować/zarządzać z poziomu telefonu/androida, więc sprzęt jaki mi przychodzi na myśl to albo jakiś wzmacniacz + streamer, ale ciężko w tym budżecie o coś tak taniego i dobrego, może coś pokroju Denon PMA 720 ae + DNP 720(730) ae , była by szansa do 2 tys. się zmieścić, albo jakiś wzmacniacz z funkcjami sieciowymi np. NAD C338,choć musiał bym dokupić do niego jeszcze jakiś np. dysk sieciowy na zgromadzoną muzykę, ponieważ nie posiada nawet wejścia na pendrive’a, no i z obsługi sieci ma tylko Wi-Fi, i tu mogło by być już różnie i dodatkowo koszt wszystkiego już spory.

Kolejna opcja to np. wzmacniacz Advance Acoustic x-i60 + jakiś napęd w postaci np. Blu-raya Pioneera i z niego wyjść cyfrowo do DAC-a we wzmacniaczu (Advance Acoustic ma wejścia cyfrowe, nie wiem tylko jak z ich jakością). Zostaje jeszcze np. wzmacniacz sieciowy Pioneer SX-N30ae, Yamacha Musiccast WXA-50 (dość ciekawa opcja) i ostatnia opcja kompletny system „all in one” Pioneer XC-HM86D (tylko obawiam się, że – jak to się mówi – jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego).

I powiem Panu, że skończyły mi się już pomysły i tak naprawdę nie wiem w co mógłbym pójść, aby było jak najlepiej. Co Pan o tym wszystkim sądzi, damy radę coś w tym budżecie fajnego skompletować, a może jakieś inne kolumny - jak by Pan to widział?

Wiem, że ma Pan duże doświadczenie i wiele sprzętu przewinęło się przez pańskie ręce i wierzę, że coś fajnego pan zaproponuje tak, aby " to miało ręce i nogi" i był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Jak by pan od siebie zaproponował ze dwa, trzy optymalne systemy, tak jak Pan by to po swojemu widział, to będę bardzo wdzięczny

Z góry dziękuję za poświęcony czas i z niecierpliwością oczekuję porady.

Pozdrawiam
Piotr
Panie Piotrze!

Cały problem w streamerze – a to dlatego, że niedrogie nie są dobre, a te dobre są drogie…

Ale od początku – Pylon i Melodika będą super i proszę nie kombinować, nie ma sensu. Dlatego właśnie system Denona, czyli wzmacniacz i streamer, będą najlepszym wyjściem. Nie bardzo nawet wiem, co można by zaproponować innego – a Denona fajnie się obsługuje i ma to sens. Nie podam więc innych propozycji, bo to bezcelowe. Można bić pianę, ale po co :)

Niech pan nie zapomni o jakiś sensownych kablach zasilających, na przykład Supra, jakieś listwie, też może być Supra, i będziemy w domu. A tak przy okazji – odtwarzacze Blu-ray wprawdzie mają możliwość odtwarzania plików, ale robią to znacznie gorzej niż dedykowane odtwarzacze, dlatego nie ma to większego sensu.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła