pl | en

Dzień dobry!

Nie rozwodząc się zbytnio nad szczegółami, swą obecną sytuację podsumuję tak: po 4 latach rozważań, jak z grona cichych wielbicieli hi-fi audio dołączyć do grupy osób mających swój zestaw marzeń, a co gorsza połączyć ten zestaw z kinem domowym 5.0 lub 5.1, częściowo za Pana inspiracją, postanowiłem zbudować zestaw audio z kinem w stereo. Biorąc pod uwagę dość mocno etapowy proces budowy zestawu, jestem obecnie w takim miejscu:
- wzmacniacz + CD na klockach Denona serii 700/710,
- kolumny MA RX6,
- Blu-ray Yamaha BD-A1010,
- inne źródła (Apple tv: streaming audio, wideo, vod),
- interkonekty i kable Chord.

Moja diagnoza jest taka, że trzeba wziąć się za wymianę najstarszych elementów, czyli Denonów. Zacząłbym od lepszego wzmacniacza (Arcam FMJ 19?), potem zamiast wymieniać CD zakupiłbym DAC, np. Arcam irDAC, potem mógłbym pomyśleć o lepszym zasilaniu DAC-a, nie śpiesząc się z ruszaniem CD, czy Blu-raya, gdyż sygnał audio szedłby cyfrowo przez DAC do wzmacniacza.

Czas na pytania:
1. Czy ta diagnoza i plany rozbudowy są prawidłowe?
2. Jakie byłyby Pana sugestie nt wyboru wzmacniacza i daca (kolumn i kabli nie chciałbym ruszać, ew. ruszać później)?
3. Zasilanie DAC-a, czy Teddy Pardo, czy Tomanek, to są te kierunki?
4. Gdyby zarzucić pomysł z „dakiem”, to w miejsce Blu-raya i CD, jaki odtwarzacz polecałby Pan (CD, DVD, Blu-ray), który będzie grał dobrą muzykę po łączach analogowych bezpośrednio do wejść liniowych tego nowego wzmacniacza?
Pokój odsłuchowy nieregularny, około 40m2, muzyka raczej jazz, rock alternatywny, trochę klasycznej klasyki... Budżet na zmiany (wzmacniacz, DAC, zasilacz, później ewentualnie lepszy odtwarzacz), myślę, jakieś 10-12k.
Dziękuję z góry, gdyż jest Pan dla mnie i mi podobnych źródłem rzetelnych, fachowych i praktycznych wskazówek...

Michał

Panie Michale!

Pańskie rozumowanie jest słuszne i poprawne. Myślę, że A19 Arcama to super wybór. Do niego irDAC jest naturalnym dodatkiem. Zasilacz – jasne, Tomanek spokojnie go napędzi. Jeśli jednak wolałby pan od razu odtwarzacz, to po prostu któreś OPPO, 103 na przykład. To bardzo fajny odtwarzacz i na pewno zagra co najmniej dobrze. I kto wie, czy w tym przypadku nie byłoby to lepsze wyjście. Warto wtedy zainwestować w dobre kable sieciowe i platformy pod odtwarzacz i wzmacniacz, proszę tego nie pomijać, ani na tym nie oszczędzać. Efekty przerosną pańskie oczekiwania :)

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła
Panie Wojciechu,

Oppo 105 + Arcam A19 i to jest zdecydowanie to! Już samo ustawianie klocków celebrowane po zakończeniu dnia przez młodszą część rodziny (a córy są trzy) jest do późnych godzin nocnych. Potem miara, tabele funkcji trygonometrycznych i jedziemy z kolumnami. Z tolerancją +/- 1cm wszystko jest ustawione.
Siły miałem na przesłuchanie może z połowy płyty Milesa Daviesa „Complete Birth of the Cool”... Jest przestrzeń - jest dobrze.

Poza tym, Oppo 105EU służy jako DAC dla Apple'owskiej skrzyneczki używanej do streamingu, póki co musi to wystarczyć. Jeszcze wyjęty na allegro za 500zł Denon TU-1800DAB... Co z tego, że Polskie Radio nadaje w DAB+, w FM brzmi bardzo fajnie, a kosztował grosze.

Dopinam elementy zasilające Supry w warszawskim Audiopunkcie, wtedy efekt będzie ostateczny.

Już czuję, że przy takim pomieszczeniu (40 m2) przyjdzie czas na wymianę kolumn, wbrew zapewnieniom wobec siebie i innych, że to już koniec... Ale tak to chyba już jest...

Z melomańskim pozdrowieniem,

Michał

Witam!

Świetnie, naprawdę bardzo się cieszę, że to zagrało jak trzeba. Najważniejsza w naszym hobby jest przyjemność, jaką daje, na każdym poziomie i po prostu zabawa. Życzę jej jak najwięcej!

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła