pl | en

Witam Pana!

Zwracam się z prośbą o poradę techniczną. Posiadam kolumny EPOS ES 30. Kolumny zakupiłem jako używane. Przy zakupie otrzymałem zworki przedstawione na rysunku które na skutek potrącania i ciężaru okablowania uległy uszkodzeniu. Zworki umożliwiają podłączenie przewodów głośnikowych pod sekcję wysoko tonową lub średnio tonową. Pytanie brzmi :
1. Czy zasadne jest wykonanie bliźniaczych zworek na dobrym przewodzie i dobrych końcówkach. Te które posiadam są uszkodzone i raczej nie najlepszej jakości.
2. Czy skupić się na poszukiwaniu przewodów głośnikowych w układzie TRI - WIRE.
W internecie jest dużo sprzecznych opinii w tym temacie. Zestaw grający wg mojej opinii nie jest najgorszy. Nikt nie wypożyczy mi zworek lub okablowania w układzie TRI - WIRE a koszty zakupu są dość znaczne. Proszę o poradę w tej sprawie. Proszę również o poradę jak uplastycznić i ocieplić ten zestaw. Niestety salon jest dość surowy, podłoga z terakoty. Odsłuchiwałem te kolumny w podobnej konfiguracji przed zakupem i u sprzedawcy grały magicznie. u mnie są bardziej krzykliwe i brakuje nisko chodzącego kontrolowanego basu.

Konfiguracja systemu :
 - EPOS ES 30
 - Zworki na przewodzie CHORD CO RUMOUR 2
 - przewody głośnikowe CARDAS CROSSLINK 1S
 - LINN LK 280 przewód zasilający WIREWORLD STRATUS 5 ; interkonekt CARDAS QUADLINK C-5,
 - MERIDIAN 501 V przewód zasilający ULTRALINK ; interkonekt OYADE TUNAMI TERZO,
 - COPLAND 288 przewód zasilający ULTRALINK,
 - listwa GIGAWATT PF - 1
 - gniazdo FURUTECH

Pozdrawiam
Albert

Panie Albercie,

myślę, że krzykliwość to problem akustyki pomieszczenia - około 50% efektu to dopasowanie kolumn i pokoju i tego się nie przeskoczy.  
Na szczęście ze zworkami sprawa jest prosta: proszę wykonać je z dobrego kabla u jakiegoś dealera. Żadnych kabli tri-wire czy bi-wire, to - moim zdaniem - bez sensu. Kolumny są projektowane do pracy z pojedynczym okablowaniem, wymiana na bi-wire rozstraja ja, przenosząc punkt łączenia masy poszczególnych sekcji do wyjścia wzmacniacza. Wymiana zworek na kabel bi-wire poprawia często dźwięk, ale dlatego, że wyrzuca się zwory. Mając dobre zworki lepiej kupić dobry, pojedynczy kabel. I będzie super :)

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła