pl | en

Tani gramofon i wkładka

Drogi Panie Wojtku!

Parę miesięcy minęło od mojego ostatniego maila. Wtedy, za Pańską radą nabyłem listwę oraz sieciówki Supry.
Dla przypomnienia mój system to: Rotel Ra-06SE, Arcam CD17, Epos Epic2 i Rega RP1 (oczywiście gramofon, który Pan polecił).
Nie miałem pojęcia jak duży wpływ może mieć listwa na jakość brzmienia. Owszem czytałem na ten temat, ale zawsze traktowałem to sceptycznie, lecz teraz wszelkie wątpliwości zostały ostatecznie rozwiane. To co usłyszałem zrobiło na mnie tak duże wrażenie, że wymieniłem Chordy (interkonekt+głośnikowy) na Suprę. Dźwięki jakie teraz płyną z głośników można określić oględnie-miodzio!:)
Teraz chciałbym skupić się troszeczkę na moim gramofonie. Chcę wymienić wkładkę. Wiem, że dedykowana do RP1 jest Rega Bias2. Korci mnie jednak, aby zamontować Elys2. Co Pan o tym sądzi? Czy jest sens, czy będzie to po prostu mezalians? Drugą rzeczą, która mnie nurtuje, to docisk do płyty. Tylko czy aby ten silniczek da radę? Jeśli tak, to jaka masa docisku wchodzi w grę?
Ostatnią rzeczą o jakiej myślę, to mata pod płytę. Zauważyłem, że bez niej dźwięk jest jakby szybszy i dokładniejszy. Rega nie ma regulacji VTA, dlatego mam obawy, czy w tym wypadku nie zniszczę płyt. Jakie ma Pan zdanie na ten temat? A może lepszym rozwiązaniem będzie mata korkowa?
To tyle mojego przynudzania. Przepraszam i z góry dziękuję za odzew.
Tak na marginesie dodam, że mój 22 letni syn połknął tego bakcyla i kupił gramofon (Pro-Ject RPM 1.3),więc wszelkie sugestie i uwagi również jego interesują.

Bardzo serdecznie pozdrawiam,
Krzysztof


Panie Krzysztofie!

Super fajnie, że wszystko się zgadza. Doradzanie na odległość to trochę jak wróżenie z fusów - łatwo się można pomylić.

Najpierw wkładka. Elys2 to dobry pomysł. Rega z łatwością pokaże o co w tym chodzi. Ale równie ważny mógłby być apgrejd przy pomocy kitu dostępnego w Redze (silnik itp.: LINK). To da równie ważne zmiany , a może nawet lepsze, a wymiana wkładki będzie wówczas miała większy sens.

Co do maty, to jej zdjęcie powoduje podniesienie tyłu ramienia do góry, czyli zmianę kąta pod którym ostrze igły styka się z płytą. A to zawsze odchudza bas i podkreśla atak. Ale to nie jest do końca prawidłowe. Jeślibym wymieniał matę, to w tym przypadku jednak nie na korkową, ale jakąś dobrą klasyczną, tylko że sztywną, żeby się nie przyklejała.

Brak maty nie niszczy płyt, ale jednak lepiej, żeby jakaś była, chodzi o dźwięk.

Proszę pozdrowić syna!!!

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła