pl | en

Kolumny i wzmacniacz do pok. 15 m2

Szanowny Panie Redaktorze!

Po lekturze licznych Pana testach sprzętu i poradach na highfidelity.pl nabrałem przekonania, że mam do czynienia z osobą będącą specjalistą w branży hi-fi jaki, i człowiekiem uczynnym, niosącym pomoc w tym temacie innym - takim jak ja, nie mającym o hi-fi pojęcia. Dlatego pozwalam sobie zwrócić się do Pana z prośbą o pomoc przy doborze sprzętu - monitory i wzmacniacz.

Zamierzam zbudować swój pierwszy niskobudżetowy system hi-fi. Muzyka której słucham to spektrum od klasycznej, przez blues do muzyki metalowej (poza techno itp.) - częściej jednak rock, metal, muzyka gitarowa (również akustycznie).
Pokój w którym zamierzam sprzęt używać to skromne 15 m2; monitory zamierzam (wstępnie) rozstawić na podstawkach w odległości ok 1,8 m od siebie i tył monitora ok 0,5 m od ściany - więcej miejsca nie wygospodaruję. Może się również okazać, że jeden monitor trzeba będzie ustawić na półce w meblach, a drugi na stoliku RTV - wiem, że to brzmi kiepsko, ale co zrobić, kiedy trzeba iść na kompromis z możliwościami lokalowymi.

Z racji skromnego budżetu rozważam częściowo zakupić sprzęt używany. Jeśli chodzi o monitory to szukam sprzętu brzmiącego raczej neutralnie, który nie męczyłby na dłuższą metę. Bas bardziej kontrolowany, punktowy (każdy chciałby do tego jeszcze nisko schodzący) niż bardziej obity i rozlazły (czyli nijaki). Lubię również kiedy słychać różne drobne szczegóły, detale w odtwarzanym nagraniu. To chyba duże wymagania jak na cenę max. 3000 zł/para.
Na początku skłaniałem się ku dobrze recenzowanym Dynaudio DM 2/7. Jednak po lekturze opinii w internecie (i po opiniach różnych sprzedawców) nabrałem wątpliwości czy takie kolumny są odpowiednie do opisanego pomieszczenia - czy bas nie będzie za silny, a brzmienie za ciężkie. Spotkałem się z opiniami, że te monitory potrzebują >20 m2 i są wymagające jeśli chodzi o ustawienie i wzmacniacz. W tej sytuacji jestem w stanie rozważyć zakup mniejszych Dynaudio tzn. DM 2/6 lub Excite x12 - ale tutaj obawy odnośnie basu i "masy" brzmienia idą w drugą stronę. Jeśli do ok 15 m2 lepsze będą mniejsze monitory, to które by Pan sugerował - x12 czy DM 2/6?
Być może wcale Dynaudio nie będzie według Pana odpowiednie. To może monitory zupełnie innego producenta - np. B&W 685 lub Xavian Primissima?
Proszę również o podpowiedź odnośnie wzmacniacza. Wstępnie dla Dynaudio wydają mi się odpowiednie Music Hall a25.2 lub Arcam FMJ 18 (obecnie nowe w korzystnej cenie) lub Cambridge Audio Azur 550A. Będę wdzięczny za inne propozycje, szczególnie wzmacniaczy, które w ostatnich latach wyszły z produkcji a które można w całkiem atrakcyjnym stanie nabyć z drugiej ręki.

Bardzo proszę Pana o poradę.

Pozdrawiam,
Paweł z Lublina


Panie Pawle!

Postaram się, na ile mogę :) Problemem w tej sytuacji jest moja kompletna nieznajomość rynku produktów używanych, nie znam cen, dostępności itp. Z tego, co znam, system oparty o Dynaudio DM2/6 i Music Halla zagra znakomicie. Jeśli jednak wypróbowałby najpierw kolumny RLS Callisto III (albo nowe IV),właśnie z Music Hallem - jestem pewien, że byłby pan jeszcze bardziej zadowolony. I myślę, że nie ma co dalej kombinować, po trzeba by sięgnąć np. po nowego Cambridge Audio z serii '600'. W tym pomieszczeniu, z takimi wymaganiami to chyba najlepsze zestawienie: MH i RLS.Pozdrawiam
Wojciech Pacuła