pl | en

Kable Ethernet

Dzień dobry!

Piszę do Pana w sprawie dyskusji/listów z LINK. Ja rozumiem że ma Pan prawo mieć subiektywne różne odczucia i ma Pan prawo uważać że dźwięk który jest transmitowany cyfrowo przez dany kabel jest lepszy niż przez inny kabel.

Jednak jeżeli mówimy o transmisji cyfrowej to Pana przedmówca, Pan Andrzej, zapomniał o podaniu jednego argumentu. Załóżmy że ma Pan kabel do transmisji cyfrowej, czy to USB czy Ethernet to nie jest istotne. Jeżeli dane w nim są transmitowane cyfrowo to proszę przekopiować pewne dane przez niego. Najlepiej jakiś spakowany plik. Jeżeli używając kabla za 10-20zł mamy takie same rezultaty jak używając kabla za 1000zł to dlaczego dźwięk miałby być inny?

Z praktycznego punktu widzenia zapominamy o jednym czynniku. Jest nim mianowicie magia. To magia powoduje że kable za 1000zł brzmią lepiej od kabli za 20zł. Naukowo nie jesteśmy w stanie tego udowodnić, dlatego najlepiej udać się do ludzi zajmujących się paranauką.

Dlatego uważam że ta dyskusja między Panami była bezcelowa. Pan Andrzej podchodzi do tego naukowo, a Pan tak jak Pan odczuwa muzykę. Pan Andrzej niewątpliwie zapomina o wpływie magii.

Aleksander


Witam!

Dziękuję za głos tej sprawie.
Rzecz w tym, że błędy w transmisji cyfrowej da się dokładnie zmierzyć. Jitter jest pierwszym z nich, ale także pasmo przenoszenia, niedopasowanie impedancji itp. Problem z porównywaniem transmisji danych i muzyki jest taki, że to jednak dwa różne pakiety. Tj. Przy danych wiele zniekształceń nie ma znaczenia, a te grają kluczową rolę przy transmisji pakietów z sygnałem muzycznym. Nie przypadkiem w wysokiej klasy instalacjach, wojskowych i medycznych, stosuje się bardzo dobre i bardzo drogie kable cyfrowe, mimo że tam mamy inne problemy niż przy transmisji muzyki.
Ale przecież wystarczy dobrze przygotowany pokaz, żeby samemu się przekonać, że zmiana kabla cyfrowego ma wpływ na dźwięk. I nie ma to nic wspólnego z magią, to po prostu fizyka, a jedynym problemem jest to, że nie ma do tej pory spójnej odpowiedzi na to, dlaczego taka zmiana ma miejsce.Pozdrawiam serdecznie
Wojtek