pl | en

Kolumny i DVD na początek - prośba o pomoc

Panie Wojtku!

Chciałem do Pana napisać dopiero po Audio Show w Warszawie, gdyż dziś takie określenia jak znikanie kolumn, przestrzenność, budowanie sceny itp. brzmią dla mnie niczym magia – a właściwie to nie brzmią. Jednakże pasja związana z dźwiękiem postępuje i już dziś pragnę pomyśleć nad pierwszym, poważnym systemem stereo – takim, który da namiastkę tego, czym muzyka może nas oczarować.

Docelowy pokój odsłuchu to ok. 20 m2 (5,2 *3,8*3,2 m). Oczekiwania wobec dźwięku? Przede wszystkim taki, którego można z przyjemnością słuchać przez dłuższy czas i nie zamęczy. Lubię dźwięk ciepły, z delikatnymi tonami wysokimi (nie kłujące , nie sypiące piachem), a w dole (przy większym natężeniu dźwięku) potrafiący zaskoczyć mocnym uderzeniem basu (ale nie zamulający średnicy efektem koca na głośniku, raczej oderwany od reszty).

System powinien być uniwersalny i wybaczać słabszym nagraniom. Muzyka jakiej słucham zróżnicowana: wokale (Katie Melua, Norah Jones, Ayo, Sarah Brightman itd.) a także instrumentalna (różne odmiany rocka: od Myslovitz, Roxette, po KSU, TSA) oraz czarna muzyka klubowa (stąd piszę o basie).

Kiedyś kupiłem w ciemno jeden z tańszych ampli tunerów i równie tanie kolumny. To był używany Denon AVR-600RD (dziś wiem, że najniższy model od kina domowego) oraz fronty Jamo FC-4600 (niewytłumione i lekkie). Dźwięk tragedia, nawet nie piszę… no i chorobliwy brak niskich tonów był, płaskie brzmienie.

Obecnie mam 3-drożną konstrukcję Onkyo SC-601, lata 80. , 25 cm niskotonowy (bas może i kontrolowany, ale nawet przy tym rozmiarze głośnika nie schodzi zbyt nisko w zamkniętej obudowie). Grają poprawnie. Natomiast zadowolony jestem ze wzmacniacza Yamaha ax-550. Dźwięk faktycznie dynamiczny z mocnym fundamentem basowym (nawet przy Pure Direct), wykonanie też solidne, ogromna różnica w porównaniu do starego amplit.

No i tutaj dwa pytania do Pana:

1) Co prawda w najbliższym czasie nie planuję wymiany w systemie, ale docelowo o jakie kolumny używane warto zawalczyć, na co oszczędzać? Chciałbym bardziej wykorzystać możliwości wzmacniacza. Cenowo myślę, że raczej w okolicach 1000, maks. 1500 zł za używkę. Nie miałem możliwości odsłuchów, ale ufam Panu bardziej niż sobie… Szukając w necie widzę, że to pułap m.in. Avance Omega, JBL e80, Gale 3040, może ESA Ostatino 2000… Coś chyba da się znaleźć dla tej Yamahy? Na co polować? (oczywiście proszę się nie sugerować modelami które wymieniam :)

2) Przeprowadzając się na swoje od rodziców, będę musiał pomyśleć nad odtwarzaczem DVD. Pomijając kwestie obrazu (co do funkcjonalności to USB się przyda), a patrząc jedynie na dźwięk, jakie modele będą takim absolutnym minimum, by się nie wykosztować do reszty?

Będę wdzięczny za kilka propozycji, abym mógł szukać wśród sprzętu używanego. A za kilka lat miejmy nadzieję, że poszukamy czegoś groźniejszego – tymczasem z góry dziękuję, jeśli zechce mnie Pan wprowadzić w świat audio.

Marcin J.
Witam!

Niestety kompletnie nie orientuję się na rynku kolumn używanych – tj. nie znam cen. Myślę jednak, że Osinato warto wypróbować. Można też poszukać jakiś kolumn Chario i Dynaudio – one zawsze miały balans tonalny, o który Panu chodzi. Co do DVD to proszę po prostu kupić coś Pioneera i będzie dobrze. Kiedyś można do niego kupić przetwornik D/A i będzie jeszcze lepiej.


Pozdrawiam
Wojciech Pacuła