pl | en

Porada

Szanowny Panie Wojciechu!

Od dłuższego czasu jestem czytelnikiem Pańskiego pisma internetowego i w związku z tym chciałbym prosić o poradę. Od ok. 12 lat posiadam zestaw audio : kolumny ProAc Response 2,5, wzmacniacz Krell KAV 300i oraz CD Marantz 14 i DVD-SACD-CD Primare DVD 30. Aktualne okablowanie: kable głośnikowe Kimber Cable - niebiesko-czarna plecionka, interkonekt RCA Van del Hul The First.
Z czasem dźwięk przestał mi odpowiadać, wydaje mi się za zimny, ostry i słabą przestrzenią. Dlatego rozważam w pierwszej kolejności zmianę wzmacniacza, a w dalszej perspektywie odtwarzacza CD.
Myślałem o Accuphase 560E, ale nie wiem czy napędzi Pro-Aki (86 dB, 8 omów).Chcę aby różnica w dźwięku była znaczna i zauważalna na lepsze. Mogę przeznaczyć na wzmacniacz ok. 30 tys. - wolę tranzystor od lampy (mniej kłopotu w eksploatacji). Co do CD nie mam pojęcia co wybrać. Jeśli ma Pan sugestie w sprawie okablowania również z wielką przyjemnością zapoznam się z Pana opinią. Pokój to 30 m2. Zdaję się na Pana fachowość i doświadczenie.

Z góry serdecznie dziękuję!
Bogdan

Panie Bogdanie!

Myślę, ze pierwszą zmiana u pana, która momentalnie zmieni pański system, to wymiana kabli, wymiana sieciówek i listwy sieciowej i postawieni odtwarzacza (y) na platformie antywibracyjnej. Zobaczy pan, że to zmieni dźwięk kompletnie. I dopiero potem poszukałbym wzmacniacza i na końcu odtwarzacza.
Najpierw kable – najlepsza, nie tak droga zmiana to Audience AU24 (dystr. Nautilus). Niczym się nie wyróżniające, niesamowite kable – zarówno głośnikówka, jak i interkonekt. Następnie sieciówki i listwa – komplet od Oyaide. Kabel – Tunami Nigo, lepiej droższy.
Teraz wzmacniacz – pierwsza próba powinna być ze wzmacniaczem Hegla. H200, albo nawet topowym. Będzie pan wiedział, co pana kolumny potrafią. I CD – tutaj sprawa nie jest prosta, bo możliwości sporo. Najpierw posłuchałbym CD Nirvana Dubiel Accoustics, niedrogi i naprawdę fajny. Jeśli to nie będzie to, co trzeba, to posłuchałbym Accuphase DP-510. Wszystko w takiej kolejności. Ale musi pan zacząć od peryferii, tak się to u pana poukładało…

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła