pl | en

Czy to już ten dźwięk?

Witam ponownie!

Panie Wojtku napisałem do Pana w połowie poprzedniego roku o problemie z dźwiękiem „siejącym niepokojem” w poniższym zestawie:
Krell s300i
Akustyk ILR22
Oppo 93EU
DAC – manufaktura:
- przetworniki 24 bitów/192 kHz,
- zasilacz części cyfrowej w wersji z 4 niezależnymi stabilizatorami napięcia, precyzyjne rezystory o tolerancji 1%,
- zasilacz wykonany na kondensatorach Nichicon/Elna/Nippon/Panasonic/Sanyo,
- wyjście lampowe na 2 lampach wzmacniających wykonane w wersji dual mono,
- zasilacz lampowy wykonany na kondensatorach RUBICON na oddzielnych transformatorach (żarzenie lamp i anodowe),
- kondensatory w torze audio olejowe, militarne,
- lampy NOS PHILIPS GOLD PIN.

Pisząc ostatniego maila byłem przekonany, że dźwięk jest optymalny i jestem zadowolony (mimo ze miał pan rację co do DAC-a). Ale jak to bywa w życiu ludzi słuchających muzyki nie przegapiłem okazji, gdy pojawiła się możliwość nabycia DAC Benchmark DAC1. Okazało się, że teraz jest zupełnie inaczej, czasami może, aż za poprawnie, nie ma mowy o dominacji jakiegoś pasma. Pokusiłem się też o wpięcie srebrnych interkonektów i kabla cyfrowego firmy Sonus Oliva, a mimo to brak jakichkolwiek wyostrzeń dźwięku. Może to również zasługa połączeń XLR, które pozwoliły nabrać wypełnienia i masy, nie wiem. Nie oznacza to, że poprzedni DAC grał fatalnie, bo tak nie jest, ma np. bardziej finezyjną górę, ale do tego zestawu Benchmark wpasował się lepiej. No i to wyjście słuchawkowe, które z słuchawkami Sennheiser HD 580 otwiera zupełnie inne okno na muzykę.
W trakcie poszukiwania „mojego” brzmienia potraktowałem także mój komputer, jako źródło używając do tego asynchronicznego interfejsu USB-S/PDIF 24 bity, 192 kHz, M2Tech HiFace oraz oprogramowania JRiver. To też owocuje lepszym brzmieniem.

Podsumowując, chciałbym bardzo podziękować za pomoc i rady. Choć tak naprawdę sugestia o weryfikację DAC-a padła już w pierwszej Pana odpowiedzi, to jednak trochę trwało zanim wziąłem to również pod uwagę i ja. Jedyne, co teraz pozostaje to… odpowiedź na pytanie zadane w temacie…

Pozdrawiam,
Dariusz