pl | en

Zestaw stereo za 20 tysięcy - prośba o sugestie

Szanowny Panie Wojciechu!

Po kilku latach słuchania muzyki na dobrej jakości kinie domowym dojrzałem do podjęcia decyzji o zakupie pierwszego systemu stereo. Pierwotnie zdawało mi się, iż zadanie to będzie należało do relatywnie prostych ponieważ przeznaczyłem na system może nie kosmiczne ale jednak całkiem poważne pieniądze - 20 tysięcy złotych - to dla mnie dość sporo. Po dokonaniu odsłuchu ponad 30 systemów wiem już, jak bardzo się myliłem...
"Mam już za sobą" elektronikę Creeka, Naima, Cyrusa, Electrocompanieta, Rotela, Vincenta, Primare’a, Marantza, Musicala Fidelity, Yamahę w różnych konfiguracjach z kolumnami Audio Physic, ProAc, B&W, ESA, Triangle, Monitor Audio, Uscher, Vienna Accoustics. Niektóre grały dla mnie lepiej [np. Vienna Acoustics i Naim], niektóre gorzej [ProAc i Marantz] - żadne niestety nie zachwyciło na tyle, abym zestaw odsłuchał w domu i już go nie chciał oddać. Poza jednym -  na chwilę obecną numerem 1 jest dla mnie zestaw Sudgen CD21, A21 series 2 w zestawieniu z Focal Chorus 816. Nie jestem na etapie, który pozwala mi precyzyjnie zwerbalizować oczekiwania i odczucia, ale odsłuch tego systemu był dla mnie czystą przyjemnością bez względu na to czy była to Sarah Brightman, Sisters of Mercy, Dire Straits, Massive Attack, Dead Can Dance, Enigma, Nightwish czy Evanescence. Pierwszy raz w trakcie odsłuchu wyłącznie słuchałem muzyki a nie robiłem notatki. Mogę ten dźwięk jedynie określić kulturalnym i spójnym, bez żadnych natarczywości na górze czy dole pasma a jednocześnie dynamicznym i wciągającym.
Po tym odsłuchu, gdy jasno stwierdziłem, że czuje się jakbym tracił do tej pory czas słuchając innych systemów wskazano mi, iż powinienem bacznie przyjrzeć się zestawom bazującym na "technologii lampowej"

Stąd moja prośba o pomoc do Pana w zakresie wskazania dalszych kierunków poszukiwań. W najbliższym czasie [po zakończeniu budowy domu] będę dysponował własnym gabinetem [5,3 x 5,4] ze skosem na jednej ze ścian. Mam dość duży komfort w zakresie aranżacji tego pomieszczenia tak, aby słuchanie muzyki w nim dawało możliwie dużo satysfakcji.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za czas i pomoc
Robert
Witam!

Hmm, jeśli panu odpowiadał dźwięk Sudgena i Focali, to może po prostu przy tym pozostać? Jeśli jednak chce Pan iść jeszcze krok wyżej, to zostałbym przy tej elektronice i poszukał do niej kolumn Harpia Acoustics z serii Amstaff lub Monitor Audio z serii Silver Rx. Jest też rozwiązanie ekstremalne, ale naprawdę na bardzo długo: Magnepany 1.6, które kiedyś testowałem. Przekroczy Pan budżet, ale dźwięk będzie zjawiskowy. Zwykle ich problemem są duże rozmiary, ale jeśli ma Pan wolność w aranżacji pomieszczenia, to koniecznie roszę ich posłuchać. I nie zapominać o kablach zasilających!

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła