pl | en

Wybór karty dźwiękowej

Witam!

Mam prawdopodobnie dość nietypową prośbę jak na tą stronę, ale myślę że będziecie mi w stanie pomóc ;)

W zeszłym tygodniu postanowiłem pozbyć się swoich wysłużonych (teraz już wiem że nic nie wartych) słuchaweczek Philipsa (nie pamiętam już modelu), na rzecz również tanich, jednakże o niebo lepszych AKG K 514. Różnica w dźwięku już przy tak niewielkiej zmianie mnie powaliła (oczywiście na korzyść AKG). W tym momencie zapragnąłem pójść dalej i zacząłem dążyć do systematycznego ulepszania mojego "sprzętu" audio, tak by za jakiś czas móc nie tylko słuchać muzyki poprzez jakieś przyzwoite słuchawki, ale się nią delektować (oczywiście na tyle na ile to możliwe do ~3000 PLN, bo tyle mniej więcej docelowo chcę przeznaczyć na sprzęt). To co w tej chwili mam, to jest niewiele, bo zaledwie laptop ze zintegrowaną kartą dźwiękową HD audio + wcześniej wspomniane słuchawki. Myślałem o zakupie odtwarzacza CD (DENON jakiś tam ;P) + wzmacniacz słuchawkowy HPA-03 + Sennheiser 555 (lub jakieś inne słuchawki z tego segmentu cenowego). Jednakże kolega polecił mi nieco inny kierunek: dobra zewnętrzna (mam laptopa więc inna niż na USB/Express Card nie wchodzi w grę) karta dźwiękowa z wyjściem cyfrowym, przetwornik D/A, wzmacniacz słuchawkowy no i oczywiście słuchawki ;).

Niestety nie mam możliwości wydania na raz pełnej kwoty i myślę o stopniowym dokupywaniu kolejnych elementów docelowego zestawu więc pomyślałem że na dobry początek warto będzie się zaopatrzyć w kartę dźwiękową. No i tutaj właśnie mam pytanie do Was: Jaką kartę dźwiękową warto kupić tak by nie wydawać na nią niepotrzebnie zbyt wiele pieniędzy (sądzę że 500 zł powinno wystarczyć a wszystko ponad to lepiej później dołożyć do pozostałych elementów zestawu), a żeby póki co przyzwoicie grała i żeby miała wyjście cyfrowe, tak by nadawała się na podstawkę pod przyszły zestaw. Jako podstawka do rozbudowy teoretycznie świetnie się nada Sound Blaster X-Fi gdyż ma wyjście cyfrowe, ale obawiam się, że z wbudowanego wyjścia słuchawkowego dobrego dźwięku z niej nie uzyskam, dlatego myślę nad jakimiś rozwiązaniami bardziej profesjonalnymi pokroju E-MU 0404 - niestety ten kosztuje ~800 PLN, z kolei jego młodszy brat w przystępnej cenie E-MU 0202 nie ma wyjścia cyfrowego.

Niestety jako szary zjadacz chleba, który dopiero ostatnio zaczął nieco się interesować tematyką audio, nie znam się zupełnie na firmach produkujących karty dźwiękowe z tego segmentu i dlatego sam nie jestem w stanie nic wybrać, tak by z czystym sumieniem to kupić i wiedzieć, że dobrze robię. W związku z tym uprzejmie proszę o pomoc w wyborze karty dźwiękowej na moje potrzeby.

Dodam jeszcze tylko, uprzedzając ewentualne komentarze w stylu "za 3000, to muzyką się nie podelektujesz", że interesuje mnie sprzęt do słuchania i tylko słuchania muzyki na słuchawkach, stąd też w docelowych 3000 PLN nie planuję uwzględniać amplitunera ani głośników, nie zależy mi też na wejściach słuchawkowych czy też przedwzmacniaczach mikrofonowych wbudowanych w kartę dźwiękową.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc –
Adrian Kruczek
Witam!

Żadnych komentarzy :) Tym bardziej, że za niewielkie pieniądze spokojnie da się złożyć satysfakcjonujący system. Myślę, że Pański kolega ma rację, to najlepsze wyjście. Najlepiej byłoby kupić coś w rodzaju Benchmarka DAC1 – wejście USB (a więc niepotrzebna jest zewnętrzna karta), przetwornik D/A i świetny wzmacniacz słuchawkowy. Może z drugiej ręki są jakieś oferty? Jeśli nie, to lepiej zacząć od karty Creative – ja mam topowego Sound Blastera od dwóch lat i jest super, a znajomy ma model podany przez Pana i też jest zadowolony. A docelowo lepiej kupić AKG K601. I będzie naprawdę fajnie. Jest też alternatywa: pan Stelmach robi przetworniki z USB (proszę spojrzeć TUTAJ ). Może mógłby Panu zrobić jakiś przystępny cenowo model razem ze wzmacniaczem słuchawkowym?

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła