pl | en

Transport w MCD1000 McIntosha

Witam!

Czytając nowy numer zauważyłem w teście odnośnik do napędu Linn’a, mam więc kilka uwag odnośnie testu transportu McIntosh-a MCD 1000.

„Odkręcając górną ściankę urządzenia byłem niezwykle ciekawy, z jakiego transportu McIntosh skorzystał. W poprzednim, dzielony flagowcu firmy skorzystano z fenomenalnego napędu VRDS Teaca, chociaż w materiałach firmowych raczej się tym nie chwalono. Ponieważ najdroższe źródło tej amerykańskiej firmy jest odtwarzaczem CD i nie ma nic wspólnego z SACD, najwyraźniej chodziło o wybór optymalnego napędu CD, dedykowanego temu właśnie formatowi. I rzeczywiście – większą część wnętrza zajmuje duży, znakomicie izolowany mechanicznie napęd. Zaskoczył mnie jednak wybór firmy, która go przygotowała. Jest to bowiem napęd Ikemi firmy Linn, z modyfikacjami McIntosha. A napęd ten zbudowano z wykorzystaniem bloku odczytu, dekodowania i części mechaniki napędu Sony.”

Poprawna nazwa transportu/mechanizmu to Linn Mekto CD Engine. Nie jest on bynajmniej w żaden sposób modyfikowany przez McIntosha. W recenzowanym egzemplarzu brakuje jedynie nalepki 100% LINN. Czyżby ktoś się wstydził pójścia na skróty? ;)Mekto nie jest zbudowany na podstawie napędu firmy Sony. Układy dekodowania są bardziej zaawansowane. Jedyny „obcy” element to laser, który został wyprodukowany przez Sanyo. Dla przypomnienia – Mekto był używany w odtwarzaczu Linn Ikemi (1999-2006). Jego najnowsza wersja to Mekto Silver Disk Engine w odtwarzaczu Akurate CD (CD/SACD). Jest to jedyny napęd wieloformatowy opracowany w Europie, dostępny również do nabycia dla innych producentów w wersji OEM. Podobnie jak Mekto, komplet to napęd oraz płytka dekoderów.

Szkoda że McIntosh nie wykorzystał wszystkich możliwości napędu, chociażby jak możliwość synchronizacji danych dekodera z przetwornikiem (taktowanie transportu zegarem DAC-a), które zdecydowanie poprawiają brzmienie. Bardzo nas cieszy, że amerykański producent (choć część koncernu Denon i Marantz) korzysta ze sprawdzonych wzorców w swoim referencyjnym odtwarzaczu.

Pozdrawiam,
Krzysztof Błażejczyk Jr.
Linn Polska