pl | en

Nowy zestaw – kilka pytań

Witam panie Wojciechu!

Chciałbym nawiązać do maili sprzed kilku miesięcy. Otóż w ciągu najbliższych tygodni chcę zrealizować planowane od dawna zakupy.
Przypomnę, że mają to być: odtwarzacz Blu-ray Denon DBP-2012UD, wzmacniacz Denon PMA-1510AE oraz kolumny. Między innymi za Pana radą postawiłem na system stereo, rezygnując z 5.1 czy 7.1 ze względu na warunki lokalowe (które kiedyś prezentowałem na załączonej grafice). Są one całkiem niezłe, ale nie do systemów tzw. "kina domowego". A więc lepiej dobre stereo (do muzyki oraz filmów) niż "wciśnięte" na siłę 5.1, które zagra okropnie i będzie śniło się po nocach:-)) Odtwarzacz Blu-ray (zresztą zgodnie z koncepcją Denona) będzie zarówno źródłem dla filmów DVD, Blu-ray jak i muzyki CD/SACD/DVD-Audio. Tutaj właśnie od Pana otrzymałem radę, że w każdej chwili można "podbić notowania" kupując zewnętrzny przetwornik D/A.

Przechodząc do konkretów - "zatrzymałem się" na kolumnach. Także za Pana radą zwróciłem baczną uwagę na firmę Monitor Audio i jej produkty. Myślę, że w tym wypadku będzie to naprawdę optymalne rozwiązanie. Dylemat polega jednak na wyborze konkretnego modelu, a także typu zespołu głośnikowego. Patrząc na układ pokoju sugerował Pan raczej zestawy podstawkowe. Dla podłogowych, mimo że bardzo daleko od ściany tylnej (bo prawie w połowie pokoju) - było trochę za blisko prawej ścianki (na której znajdują się okna). Zwracał Pan uwagę na możliwe podbarwienia właśnie z tej strony. A wiadomo, że nawet najlepszy i najniższy bas który wymknie się spod kontroli (szczególnie z jednej strony) nie jest pożądanym zjawiskiem. Pierwsza myśl to Monitor Audio BX6. Biorąc pod uwagę powyższe - odpowiednik podstawkowy czyli BX2 ale... Ta druga konstrukcja jakoś mnie nie przekonała - zbyt lekkie z jednym 16,5 cm głośnikiem (takim samym jak w BX6) to chyba trochę za mało.

Pomyślałem więc czy w takim przypadku nie lepiej zamiast podłogowych BX6, w tych warunkach wybrać "o półkę wyższe" podstawkowe RX2. Duży, 20 cm głośnik w nowatorskiej technologii w naprawdę ciężkich zestawach schodzących do 40 Hz. Myślę, że tym wyborem zbliżam się do celu. Pozostaje jeszcze odsłuch. W Pana teście BX6 przeczytałem, ze do gitarowego grania nadają się średnio, mam nadzieję że podstawkowa seria RX nadaje się nieco lepiej. Słucham dużo "gitarowego grania":-)) BX-y bardzo "pasowały" da Marantza i Denona - jak wygląda to w przypadku RX-ów?
Pozostaje jeszcze sprawa impedancji 8 ohm (BX) i 6 ohm (RX) - ale chyba Denon PMA-1510AE bez problemu wysteruje obie wartości (a nawet 4 ohmy)? Czy może lepiej trzymać się konkretnych wartości w tym przypadku (np. ze względu na brzmienie)?

Pozostaje jeszcze kwestia standów - w przypadku kolumn podstawkowych. Czy do Monitor Audio poleca Pan coś szczególnego? Znalazłem konstrukcję TAGA TSS-76 o wysokości 76 cm i wadze 5,8 kg. Czy to dobra propozycja np. do wspomnianych RX-ów? Zdjęcie poniżej.
Czy kolumny podstawkowe tak zwyczajnie stawia się "na górę"? Tylko na te podkładeczki - a kolce wyłącznie w części podłogowej?

A może trochę zbyt ostrożnie podchodzę do tematu i jednak te podłogowe nie będą takim złym pomysłem? Przecież każda z tych kolumn posiada kanał bas-refleks w tylnej części obudowy a więc tutaj różnica między podstawką a podłogową będzie tylko w pojemności skrzyni.
Nie chcę za dużo "mieszać" ale chciałbym, żeby wybór był w miarę posiadanych możliwości najlepszy!

Pozdrawiam
Dawid

Witam!

Najpierw impedancja – to po prostu nie ma znaczenia. Każdy sensowny wzmacniacz napędzi każdą kolumnę o której mówimy.
A teraz kolumny – widzę, że jest pan przywiązany do idei kolumn podłogowych. Moim zadaniem jest doradzanie, ale nie „łamanie” ludzi, którzy do mnie piszą. Dlatego myślę, że po prostu powinien pan posłuchać obydwie te kolumny u siebie. Jestem pewien, że znajdzie pan sklep, który je wypożyczy za kaucją, szczególnie, że jedne u pana zostaną. I rzeczywiście – jeśli finansowo jest to do udźwignięcia, to rzeczywiście RX-y będą lepsze. Tak więc: BX6 lub RX2 – ale koniecznie trzeba wypożyczyć. Nie chciałbym się stać powodem dalszych frustracji. Co do podstawek, to te będą bardzo OK. Stawia się je na kolcach, a te na podkładkach. Kolumny stawia się na górze, na tych miękkich podkładkach. Z Monitorem może pan dostać firmowe podstawki, może one okażą się dobre? Na pewno będą ładniejsze.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła

PS
Decyzja o rezygnacji z 5.1 to najlepsza decyzja dotycząca pana systemu – teraz można się zabawić…