pl | en

Bardzo proszę o poradę w sprawie sprzętu :)

Witam serdecznie Panie Wojtku!

Pozwalam sobie napisać do Pana po raz kolejny, jak zwykle w momencie ważnych decyzji zakupowych, którym towarzyszy potwornym chaosem w głowie.

Ogólnie chodzi mi o poradę dotyczącą okablowania, przy czym najważniejsza kwestia w tym momencie to podłączenie subwoofera. Z tym mam piekielny problem. Jeśli czas nie pozwala Panu na przeczytanie tego maila do końca, bardzo proszę jedynie o odpowiedź na to jedno pytanie...

Mój system obecnie:

CYRUS CD 8 SE ---> PSX-R
CYRUS DAC XP + --->PSX-R
Accuphase A-30

Monitor Audio PL 100
subwoofer Monitor Audio GXW-15

Okablowanie:

Interkonekt CD ---> DAX XP: Furutech EVOLUTION AUDIO RCA
Interkonekt Accu ---> DAX XP: VOVOX initio

Sieć cd: Furutech EVOLUTION II POWER
Sieć wszystko pozostałe Gigawatt LC-1
Listwa: Gigawatt PF-1

Kable do kolumn: Naim

Pytanie 1
Jak podłączyć subwoofer?

Pisze Pan żeby podłączać do wyjść głośnikowych we wzmacniaczu i do wejść głośnikowych w subwooferze. Problem w tym, że nie mam takich wejść w subie. Wejścia są tam tylko dwa: liniowe RCA (prawy, lewy) i LFE (RCA). Czy to oznacza że nie mogę podłączyć w ten sposób?
Pytałem w różnych sklepach, ale nikt nie zaproponował podłączenia do wyjść głośnikowych. Dopiero w „High Fidelity” wyczytałem że tak powinno się łączyć.
Np. Nautilus proponuje kabel Oyaide cięty z rolki z opcją podłączenia do PRE OUT w przedwzmacniaczu.
Ważna jest długość. Potrzebuję 3 m kabla więc raczej jest to kabel cięty co bardzo zawęża pole manewru i utrudnia testowanie.
Bardzo, bardzo liczę na podpowiedz w tym temacie :)

Pytanie 2
Bardzo często pisze Pan o dobrych efektach stosowania okablowania od jednego producenta. Zastanawiam się czy u mnie taka wymiana miałaby sens.

Zrobiłem rachunek sumienia i bardzo nie chciałbym wydawać np. na Acrolinki po 6, czy 10 tys. Najchętniej nie przekraczałbym 3 tys. za kabel.

W pierwszej kolejności do wymiany jest Interkonekt Accu ---> dax xp: VOVOX initio, kupiony na chwilowe przetrzymanie. Tu myślałem o wypróbowaniu XLR-ów:
- VOVOX Textura (polecane przez Nautilus, choć opinie na forach bardzo skrajne)
- Furutech EVOLUTION (bo mógłbym zbierać do jednego producenta)
- AVID (bo ktoś polecił, podobno rewelacja)

Pytanie 3
Sieć.
Wydaje mi się że najniższy Gigawatt to trochę mało obecnie, zwłaszcza do wzmacniacza i subwoofera przydałby się grubszy kabel. Tu myślałem również o VOVOX-ie i Furutechu EVO. Zapewne listwę i kabel do niej też należałoby wymienić.

Pytanie 4
Kable do kolumn.
Z tym mam problem ponieważ potrzebuję 2x6 m kabla i dopóki się nie przeprowadzę tak musi być. Zastanawiam się czy istnieje kabel z rolki na który nie wydałbym fortuny kupując 12 metrów, a poprawiłby dźwięk zastępując kabel Naima.

Przepraszam za tak długi mail, jednak postanowiłem napisać wszystko co gra mi w duszy, licząc na wyrozumiałość :)
Cudownie byłoby gdyby udało się Panu napisać parę słów z podpowiedziami.

Pozdrawiam serdecznie,
Arek

Panie Arku!

U pana sposób podpięcia subwoofera, o którym mówimy nie jest możliwy. Obecna tendencja, polegająca na tym, że subwoofery wykonuje się pod katem instalacji kina domowego, powodują, że producenci nie dają w nich wejść głośnikowych. W stereo są one pomocne, bo ważne jest, żeby zarówno kolumny, jak i subwoofer „widziały” dokładnie ten sam sygnał. Jeśli zaś sub podłączymy kablem RCA, to subwoofer „widzi” sygnał przedwzmacniacza, a więc inny niż kolumny. Można oczywiście argumentować, że w subwooferze i tak jest wzmacniacz, więc głośnik w nim i tak „widzi” jeszcze coś innego. Tyle tylko że praktyka pokazuje, że podłączenie kablem głośnikowym jest niemal zawsze lepsze. A warto też popatrzeć, jak to robią firmy głośnikowe, z subami obeznane, jak np. Avantgarde Acoustic – u nich subwoofery aktywne są podłączane właśnie kablem głośnikowym. No, ale u pana to nie ma znaczenia.
Problemem u pana jest to, że sub nie ma takiego wejścia. A to dlatego, że większość głośników tego typu obecnie produkowanych przeznaczonych jest wyłącznie do kina domowego. Ma pan więc tylko jedno wyjście – podłączyć klasycznie, kablami RCA (stereo).
Jeśli chodzi o kabel do suba, to tu przy ograniczeniach finansowych raczej nie ma wyjścia i trzeba kupić z rolki. Najpierw porozmawiałbym jednak np. z polską firmą Audionova, bo być może to u nich kabel będzie miał najlepszy stosunek jakości do ceny.
I rzeczywiście – najlepiej jeśli cały system okablowania jest od jednego producenta. Są od tego wyjątki, sam nim jestem, ale to tylko wyjątki. I u pana oparłbym się w całości na Furutechu – od XLR-ów, przez kable głośnikowe (mogą być z niższej serii niż interkonekty), aż po sieć i listwę. To da najlepszy efekt.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła