pl | en

DEFINITIVE TECHNOLOGY
MYTHOS ST-L
Kolumny głośnikowe (półaktywne)

Mythos ST-L to nowy, absolutnie topowy pół aktywny zespół głośnikowy klasy hi-end, którego unikalna konstrukcja i wykonanie zostały nagrodzone najwyższym branżowym wyróżnieniem największych na świecie targów audio-wideo czyli Las Vegas CES: Innovations Design and Engineering Awards 2014.

Przy projektowaniu Mythos ST-L, a w szczególności zamkniętej sekcji średnio-wysokotonowej użyto laserowego wibrometrycznego systemu zainstalowanego w niemieckim laboratorium Klippel.
Pozwoliło to miejscami na kilkunastokrotne obniżenie zniekształceń i podbarwień dźwięku, jakie generuje obudowa sekcji średnio-wysokotonowej, a w szczególności, zintegrowana aktywna sekcja niskotonowa.
Ręcznie polerowana obudowa wykonana z giętego, aluminium lotniczego zespolona z walcowaną aluminiową stopą została podzielona na:
• pasywną, klasyczną sekcję średnio-wysokotonową w układzie D'Appolito, który zapewnia perfekcyjne zespolenie dźwięku z trzech przetworników,
• aktywną sekcję niskotonową, opartą o membranę z plecionki karbonowo-polimerowej, która zapewnia atomowy bas - w zależności od regulacji gotowy do zastąpienia dwóch subwooferów (po jednym w każdej kolumnie) w kinie domowym lub perfekcyjnego grania perkusyjnych sekcji rytmicznych w muzyce stereo.

Aby zmniejszyć poziom zniekształceń generowanych przez same przetworniki producent zdecydował się na unikalny zabieg polegający na odwróceniu zawieszenia w jednym z głośników średniotonowych. Ponadto, każdy głośnik zyskał nowe oblicze technologii BDSS - tym razem, podwójne zawieszenie zostało dodatkowo spięte łącznikiem, który wyrównuje różnice energii między krańcami membrany.

Moc aktywnej sekcji niskotonowej wzrosła z 300 do 1200 W RMS w klasie HD, zaś całkowita powierzchnia membran basowych wynosi 36-centymetrów, co odpowiada potężnemu, 14-calowemu subwooferowi. Efektywny zakres pracy Mythos ST-L rozpoczyna się od 24 Hz, co jest wynikiem bliskim rekordowego nawet jak na najdroższe na świecie kolumny głośnikowe i znacząco lepszym od większości dostępnych na rynku subwooferów.

Ukoronowaniem powstania Definitive Technology Mythos ST-L jest 27-stronicowa biała księga zastosowanych technologii oraz pomiarów ich skuteczności w stosunku do starego modelu, która szczegółowo omawia każdy aspekt super-zaawansowanej konstrukcji giganta amerykańskiego rynku „premium hi-fi”.

Różnice w stosunku do poprzedniego modelu, czyli Mythos ST:
• poprawiona detaliczność średnich i wysokich tonów
• większy zakres dynamiki i wolumen dźwięku (skuteczność SPL)
• niższy poziom harmonicznych i zniekształceń intermodulacyjnych
• lepsze rozciągnięcie basu przy mniejszych zniekształceniach
• lepsza scena zarówno w kwestii szerokości, jak i głębokości
• łatwy system instalacji kolców lub stopek wraz z możliwością regulacji wysokości
• wygodniejszy system regulacji basu za pomocą pilota
• prawie idealnie liniowa indukcyjność przetworników
• poprawiony wygląd

Specyfikacja techniczna:

Sekcja wysokotonowa
1x głośnik wysokotonowy 1" (2,54 cm) z kopułką wykonaną z mieszanki magnezu i aluminium, poddaną hartowaniu, a następnie pokryta warstwą ceramiki, z całkowicie nowym o 59% większym magnesem, nowym materiałem zawieszenia oraz zmienioną geometrią skoku.

Sekcja średniotonowa
2x głośnik średniotonowy 5" (13 cm) w układzie D'Appolito, wykonane w 3. generacji opatentowanej technologii BDSS, zainstalowane w odlewanych, aluminiowych koszach, z polimerową membraną. Korektor fazy w technologii Linear Response Waveguide odlewany z aluminium dla lepszego odprowadzania ciepła z cewki głośnika.

Całość szczelnie odgrodzona od sekcji niskotonowej w obudowie z formowanego wtryskowo materiału wygłuszającego Polystone. Obudowa zaprojektowana pod kątem minimalizacji fali stojącej oraz likwidacji wibracji wpływających na koloryzację dźwięku.

Sekcja niskotonowa:
1 x aktywny przetwornik 6" na 10" (15x25 cm) o dużym skoku z plecionki karbonowo-polimerowej, napędzany wzmacniaczem 1200 W RMS z serii SuperCube4000, pracujący w klasie HD, sterowany 56-bitowym procesorem DSP, wyposażony w optymalizację M-DRO (Multiband Dynamic Range Optimizer) oraz czujnik przegrzania.
2x pasywne membrany 6" na 10" (15x25 cm)

Obudowa: ręcznie polerowana w całości wyciskana obudowa z wysokiej klasy aluminium stosowanego w lotnictwie, o niespotykanej sztywności, z wewnętrznymi żebrami usztywniającymi, wygłuszona panelami. Wyświetlacz LED polichromatyczny.

Podstawa: walcowany jednolity płat aluminium, na stałe zintegrowany z obudową, wyposażony we wkręcane z kolce lub stopy.

Podział zwrotnicy:
2366 Hz, 12 dB/oktawę
111 Hz, 12 dB/oktawę

Impedancja: nominalna 8 Ω, minimalna 4 Ω przy 287 Hz

Wymiary:
Wysokość: 131 cm
Szerokość 13 cm
Głębokość: 36 cm
Waga: 33 kg

Podłączenie: bi-wiring, wejście subwooferowe 1xRCA, trigger 12V, IR
Sterowanie: pilot lub tylny panel

Cena za parę: 23 995 zł

Przypominamy, że globalnym ambasadorem marki Definitive Technology jest John Legend

Źródło: RAFKO