pl | en

FRANCO SERBLIN ACCORDO – KOLUMNY PODSTAWKOWE

Najnowsze kolumny opracowane przez Franco Serblina, założyciela firmy Sonus faber i twórcy wielu wspaniałych konstrukcji tej marki (1983-2005), nawiązują w swej formie do źródeł fascynacji ich twórcy - niewielkich głośników, o dyskretnej prezencji i ujmującym, magicznym wręcz brzmieniu. Łączą w sobie wszystkie te cechy, za które cenione były oryginalne konstrukcje Sonus fabera, z najbardziej wyrafinowanymi komponentami i jakością wykonania. Kolumny są zrobione z najlepszego drewna i przez najbardziej utalentowane ręce we Włoszech. Powstały jako wyraz pasji i artyzmu rękodzielniczego, a co najważniejsze, finalne ich strojenie odbywa się w warunkach zbliżonych do tych, w których przyjdzie im później odtwarzać dźwięk - nie w laboratorium, tylko w audiofilskim pomieszczeniu odsłuchowym.
Mają też wiele wspólnego ze sławnymi już Ktemami. Nawiązują do nich wykwintną stylistyką, obfitującą w gustowne krzywizny i sposobem wykończenia, a także zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi.
Accordo to 2-drożne kolumny wraz z dedykowanymi podstawkami. Obudowy są wykonane z twardego drewna, wzbogacone elementami ze stopu aluminium i magnezu, zapewniającymi wydatną redukcję rezonansów. Podobnie podstawki, kryjące w sobie układy zwrotnic częstotliwościowych - zaprojektowane specjalnie w celu osiągnięcia pełnej izolacji mechanicznej między przetwornikami a elementami filtrów.

Zakres niskich i średnich tonów przetwarza modyfikowana wersja wyspecjalizowanego 150-mm głośnika Scan-Speaka z najwyższej serii Revelator. W świecie głośnikowych komponentów trudno jest znaleźć bardziej wyrafinowane rozwiązanie. Na celulozowej membranie wykonano szereg precyzyjnie wymierzonych nacięć, zapobiegających dzieleniu się membrany, a także nie dopuszczających do powstawania fal stojących między cewką a zawieszeniem. Dzięki zastosowaniu układu napędowego Symmetric Drive (zespół precyzyjnie ulokowanych miedzianych pierścieni w układzie magnetycznym, porządkujących strumień magnetyczny poniżej i powyżej szczeliny), zniekształcenia dynamiczne zostały znacznie zredukowane w stosunku do głośników o konwencjonalnej budowie systemu magnetycznego.
Za odtwarzanie sopranów jest odpowiedzialna jedwabna kopułka wysokotonowa o średnicy 29 mm, autorstwa Ragnar Liona - jednego z najbardziej utalentowanych projektantów, będąca owocem blisko 30-letnich prac rozwojowych. Zwrotnicę tworzą zaś selekcjonowane komponenty najwyższej klasy - cewki powietrzne, kondensatory polipropylenowe czy bezindukcyje rezystory. Dzięki korzystnym charakterystykom głośników możliwe było zastosowanie minimalistycznych układów niskiego rzędu, spójnych fazowo i zestrojonych tak, aby uzyskać precyzyjną scenę oraz wyraźny i głęboki obraz dźwiękowy.

Accordo nie wymagają dużych dawek prądu. Potrzebują 20 W mocy do pełnego wysterowania i z tego względu będą znakomitym partnerem dla wielu wzmacniaczy lampowych o umiarkowanej mocy wyjściowej oraz półprzewodnikowych, zwłaszcza tych, które pracują w czystej klasie A. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż Franco Serblin doskonale potrafi wykorzystać "pierwsze waty", nieodzowne do wiernego odtwarzania cenionych przez niego instrumentów akustycznych. Z ważniejszych parametrów warto przytoczyć efektywność 87 dB/1 W/1 m przy znamionowej impedancji 4 Ω i pasmo przenoszenia 40 Hz - 33 kHz (zmierzone w pomieszczeniu). Każda kolumna ma wymiary 36 x 19 x 36 cm (wys. x szer. x głęb.) i spoczywa na 74-cm standzie. Razem z nim waży 16 kg. Dostępne są dwie wersje wykończeniowe: orzech włoski z elementami metalowymi (chrom i aluminium) oraz szara ze wspomnianymi ozdobami.

Cena: 6500 euro za parę łącznie z podstawkami

Źródło: Grobel Audio