pl | en

Pomoc w budowaniu zestawu

Witam!

Przepraszam, że zabieram czas, ale nie jestem w stanie już sam sobie poradzić, więc ośmielam się napisać do Państwa, jako chyba ostatniej deski ratunku. Mam problem z dobraniem odpowiedniego dla siebie systemu. ''Walczę'' z tym problemem już od kilku lat, a rezultat jest mizerny. Jedyny postęp jaki nastąpił to coraz większa ilość wydanych pieniędzy. Nie wspomnę tu o postępującej nerwicy i tym podobnych ''przyjemnościach'' W związku z tym, że w moim mieście nie ma fachowców z branży audio, ba, nie ma nawet sklepów audio (są tylko markety, gdzie nie sprzedają sprzętu stereo) postanowiłem napisać z prośbą o radę do Państwa.
Mam pomieszczenie 16m2 słucham głównie synthpopu, electropopu, Depeche Mode i generalnie muzyki elektronicznej.
W tej chwili interesuje mnie tylko muzyka stereo, jako odtwarzacz preferuję DVD (mp3), ale mam też odtwarzacz CD (audio).

Pierwszy mój system to: amplituner Onkyo TX SR504E, kolumny JBL E80, odtwarzacz CD Marantz CD53, DVD LG DVX276 (połączone cyfrowo z amplitunerem kablem Ultralink), kable głośnikowe Thompson, połączeniowe podstawowe załączone przez producentów.
Dźwięk był fatalny, góra ostra, bardzo kłująca w uszy, jeszcze długo po wyłączeniu dzwoniło mi w uszach. Bas był plastikowy, kartonowy. Lekiem na całe zło miało być kupno kabli głośnikowych i połączeniowych KLOTZ. Tak też uczyniłem i efekt jakiś był, ale brakowało mi mocy i mimo wszystko nadal mi dzwoniło w uszach.

Drugi mój system to: amplituner Onkyo TX SR504E, kolumny Quadral Quintas 500, odtwarzacz CD Marantz CD53, DVD LG DVX276 (połączone cyfrowo z amplitunerem kablem Ultralink), kable głośnikowe KLOTZ, połączeniowe KLOTZ.
Dźwięk był bardziej zjadliwy dla mnie, góra się uspokoiła, bas był poluzowany, ale przynajmniej był.

Trzeci mój system to: amplituner Harman/Kardon AVR240, kolumny Quadral Quintas 500, odtwarzacz cd Marantz CD53, DVD LG DVX276 (połączone cyfrowo z amplitunerem kablem Ultralink), kable głośnikowe Profigold, połączeniowe KLOTZ.
Już prawie dobrze jeżeli chodzi o mp3, natomiast CD dźwięk był płaski, taki bez polotu.

Czwarty mój system to: Harman/Kardon HK970 (wzmacniacz stereo), kolumny Quadral Quintas 500, odtwarzacz CD Marantz CD53, DVD LG DVX276 (połączone kablem ''no name'' z HK970), kable głośnikowe Profigold, połączeniowe KLOTZ.

I tu jest tragedia! Ani dźwięk z mp3 ani z CD nie gra dobrze. Chodzi o górę, która jest jakby przesterowana, pojawiają się jakieś sprzężenia (np. gdy jest śpiew na dwa głosy), kompletnie nie wiem czym to jest spowodowane. Jakość dźwięku oczywiście jest gorsza jeśli chodzi o mp3, gdyż takie zniekształcenia występują zawsze, natomiast jeśli chodzi o CD, to zniekształcenia pojawiają sie nie na wszystkich płytach. Oczywiście piszę o oryginalnych sklepowych płytach, a nie nagrywanych w domu. Chciałbym zostać przy zestawie stereo, ale nie wiem dalej co robić. Dalsze wydawanie pieniędzy na kable mija się chyba z celem, lepiej te pieniądze przeznaczyć na nowy system, który zagra od razu przynajmniej przyzwoicie.

O niczym tak nie marzę jak po prostu usiąść i słuchać normalnie muzyki, a nie wciąż denerwować się, że coś nie gra tak jak powinno. Gotów jestem sprzedać, nawet ze stratą cały ten zestaw i zacząć od nowa, tylko, że nie mam gwarancji, że w końcu nowy zestaw zagra jak należy.

Podsumowując, nie jestem audiofilem, szczegółowo analizującym każdy dźwięk i nutę, chciałbym mieć po prostu przyzwoicie grający sprzęt przy którym mógłbym się zrelaksować.

Pozdrawiam
MarcinPanie Marcinie!

Bardzo, szczerze współczuję - wiem, że wydawanie pieniędzy na coś, co nie spełnia oczekiwań to cios w samo serce. Tym bardziej, że przeszedł pan długą drogę, a tu ciągle nic. Chętnie panu pomogę, postaram się doradzić, ale przede wszystkim muszę wiedzieć, ile może pan przeznaczyć na nowy system. Trywialne, ale bez tego nic nie zrobimy. Powiem od razu, ze można z tego systemu zostawić DVD i CD, które będą pracowały jako napędy z zewnętrznym przetwornikiem.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła
Dziękuję za fachową odpowiedź. Myślę, że drugi zestaw bardziej by mi odpowiadał. Rozważałem NAD-a jako wzmacniacz, ale nie wiedziałem jak brzmi, no i wydawało mi się, że jest on słaby mocowo. Teraz nie zależy mi absolutnie na mocy. Brzmienie Harmana znałem z amplitunera AVR240 i wydawało mi się, że to jest to, natomiast wzmacniacz pokazał wszystkie wady mojego systemu. Czytam ''fachową'' prasę: „Audio” i „Audio-Video”, tam często zachwalają NAD-a (również odtwarzacz CD). Muszę rozejrzeć się za okablowaniem, które mi Pan zasugerował, bo wcześniej nie słyszałem nawet o takich kablach. Ponadto muszę rozejrzeć się za tym przetwornikiem. Może zna Pan strony (linki) do sklepów, które sprzedają w/w rzeczy?
Zależało by mi na polskich stronach, jeśli to możliwe. Oczywiście we własnym zakresie też zacznę poszukiwania. Po ewentualnym zakupie będę miał jeszcze problem z podłączeniem przetwornika, gdyż nigdy nie podłączałem takiego sprzętu. Mógłbym w tym temacie liczyć z pomocą na Pana?

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

Marcin

W razie potrzeby proszę pisać. Dystrybutorem Supry jest Best-Audio, a Arcama Audio Center Poland. Tam pan znajdzie adresy sklepów.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła

W pierwszym zestawie problem w głośnikach podstawkowych, których nie lubię, nie mam gdzie ustawić, poza tym lubię dobry bas o który, wydaje mi się, w małych głośnikach trudno. Muzyka, której słucham zbudowana jest na ''mrocznym'' podkładzie, w ogóle klimat muzyki, której słucham jest mroczny i ''ciemny''. Głównym atutem tej muzyki jest właśnie podkład, rytm, atmosfera. Nie wiem, czy Pan rozumie o co mi chodzi...

Pozdrawiam
MarcinMyślę, że rozumiem. Ale wszystko zależy od wielkości pomieszczenia – w mniejszych znacznie lepiej, także na basie zagrają podstawki.

W każdym razie spróbowałbym tez z Monitorami a25.2 lub wyższy wzmacniacz Music Halla.

Pozdrawiam
Wojciech PacułaPrzepraszam, że tak zasypuję Pana pytaniami, ale chciałbym jeszcze wiedzieć, czy NAD 326BEE ma 2 wyjścia na subwoofer, a model 355BEE nie ma ani jednego? Poza tym interesuje mnie czy mógłbym podłączyć do w/w wzmacniaczy amplituner (Harman Kardon AVR240), który ma wyście pre-out i jak to zrobić?
Tam jest wejście main-in i chyba przez to wejście da rade to zrobić? Chodzi mi o to, że uratowałbym wtedy i kino domowe tzn. w normalnym użytkowaniu grałbym stereo (80%), a w kinie wykorzystywałbym pozostałe głośniki?

Pozdrawiam
Marcin

Tak, można do NAD-a podłączyć amplituner przez main-in. Nie wiem, jak z wyjściami subwoofera. Arcam MA wejście RCA, więc nie ma problemu.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła

Dziękuję za odpowiedź.
Nie chciałbym kwestionować tego co mi Pan z własnej nieprzymuszonej woli mi doradza, ale wydaje mi się, że nie ma wejścia RCA do podłączenia analogowego, ma RCA, ale do podłączenia cyfrowego (coaxial).

Podaję ze strony:

DAC - Wolfson 8741 24-bit Delta Sigma
Pasmo częstotliwości: 10Hz - 20kHz
Totalne zniekształcenia harmoniczne: 0,002%
Stosunek sygnał/szum: 112dB
Poziom maksymalny na wyjściu: 2,2V RMS
Częstotliwość próbkowania:

* USB - 32kHz, 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz
* Optyczne - 44,1 kHz, 48 kHz
* Koaksjalne - 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz, 176 kHz, 192 kHz
* Wireless - 44,1 kHz

Wejścia:
* 1 x optyczne,
* 1 x koaksjalne (pozłacane RCA),
* 1 x USB,
* 1 x WiFi (opcjonalnie)

Wyjścia:
* 2 x RCA (pozłacane)

Poziom sygnału wyjściowego: 2,1 V RMS (0 dBFS)
THD+N: 0,003 % - (0 dBFS, 1 kHz, 22 Hz-22 kHz)
Szum: -104 dB (22 Hz-22 kHz)
Zasilanie: 6V, 600mA max
Wymiary: 160 x 111 x 40 (W x H x D) mm
Waga: 700g

Pozdrawiam. Mam nadzieję, że nie uraziłem.
MarcinNo tak - przetwornik D/A ma tylko wejścia cyfrowe, taka jest jego rola - zamienić sygnał cyfrowy na analogowy. Dlatego wystarczy panu DVD jako transport, podłączony cyfrowo.

Pozdrawiam
Wojciech PacułaWitam!

Dziękuję za test przetworników w listopadowym ''Audio''. Na pewno przyda się wiedza w tym zakresie, no i cieszy mnie ilość testowanych przetworników, jest z czego wybierać.
Mam jeszcze pytanie dotyczące okablowania polecanego przez Pana zestawu, przypomnę tylko:
1. Kolumny Monitor Audio BX6 (podłogowe)
2. Wzmacniacz NAD C326BEE lub wyższy.
3. Przetwornik D/A Arcam rDAC.
4. Okablowanie Supra.

Chodzi o to, że oferta firmy Supra jest bardzo szeroka i bardzo zróżnicowana cenowo, stąd moja prośba o polecenie mi konkretnych modeli kabla jeśli chodzi o kable głośnikowe, kable 2xRCA - 2xRCA oraz kabla koaksjalnego. Chciałbym zaznaczyć, że chodzi mi o kable budżetowe o niewygórowanej cenie, a jednocześnie w miarę dobre.

Pozdrawiam.
Marcin

Witam!

Niestety nie pomogę - nie testowałem wszystkiego :) Ale z doświadczenia wiem, że cena wzrasta tam razem z jakością, nie odwrotnie - im drożej tym lepiej. Proszę pomyśleć ile chce pan wydać, dodać do tego 10% i będzie dobrze:)

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła