pl | en

Zapytanie o gramofon i wzmacniacz

Witam serdecznie Panie Wojtku!

Zdecydowałem się napisać do Pana dopiero teraz. Jak dotąd w doborze sprzętu jakoś sobie radziłem sam ale nie do końca to prawda, ponieważ wszystkie decyzje odsłuchu i zakupu sprzętu były podparte recenzjami i poradami, które wyszły z pod Pańskiego pióra. To ułatwiło mi i znacznie skróciło czas poszukiwań, za co gorąco dziękuję. System, który zestawiłem tym sposobem to: PJ 1EXPRESSION III+SUMIKO BLUE POINT, JJ 283, CA 840A V2, MA RX8. Elementy te spięte są kabelkami: PJ Connect it Phono RCA-CC, Audionova Thunder standard, Iluminator mk3, zworki Audionova Pure Connect Reference oraz wysłużony już Sonic Link model Black, ale pięknie naprawiony i na nowo konfekcjonowany przez Pana Marka Sołtysika (Audionova). Tu chcę gorąco podziękować Panu Markowi za cenną radę przy doborze okablowania oraz niekończącą się cierpliwość podczas wypożyczenia i długich godzin odsłuchu. Pokój odsłuchowy (pokój dzienny) to prostokąt 36 m2. Słucham muzyki niezbyt głośno, na tym wzmacniaczu skala w granicach –50 do –30 decybeli a muzykę, którą lubię słuchać to generalnie rock i wszelkie jego odmiany - od The Beatles do Behemotha.

Moim kolejnym krokiem w budowie systemu będzie wymiana gramofonu na droższy. Mój budżet, który chcę przeznaczyć to 5-7 kzł i właśnie z tym związane jest moje pytanie. Chciałbym uzyskać dźwięk bardziej dynamiczny z pulsem, czytelnym, wyraźnym i niżej schodzącym basem. To pragnienie to zapewne pozostałości z mojego poprzedniego systemu opartego o MF a3. W obecnym zestawieniu chyba za sprawą Sumiko BP no2 barwa dźwięku przesunięta jest ku górze, przy czym podoba mi się średnica, jaką prezentuje ta wkładka, no i zawsze obecna góra pasma, mam na myśli wszędobylskie blachy. Zdaję sobie sprawę, że w tym przedziale cenowym musimy poddać się pewnym kompromisom ale szukać trzeba. Proszę o podpowiedź w kwestii doboru gramofonu oraz wkładki, moje typy to: PJ 6-Perspex a wkładka? być może MM Goldring 1042.
Mam również zapytanie odnośnie wzmacniacza . Nie oczekuję dźwięku neutralnego, podoba mi się to, co już uzyskałem jedynie ociepliłbym delikatnie pasmo w dolnym zakresie. Dotyczy to całego systemu łącznie z odtwarzaczem CD (CD63 KI spięty VDH The Second), choć z tym nie jest tak najgorzej. Czy można poprawić to kabelkami, a może muszę pomyśleć o innym wzmacniaczu?

Pozdrawiam
Adam

Witam!

Najpierw odtwarzacz, bo to najłatwiejsza sprawa – po prostu Clearaudio Concept. Może od razu z wyższą wkładką. Będzie pan miał wszystko, czego potrzebuje. No i piękny gramofon. Co do wzmacniacza, to obawiam się, że wymiana kabli na wiele się nie zda. Może z okablowaniem Supra będzie nieco cieplej, ale nie będzie mocnego nasycenia dolnego środka, a o to chyba chodzi. Dlatego zastanowiłbym się nad innym wzmacniaczem – albo lampowym od Prima Luny lub Linear Audio Research, albo nad Naimem. To powinno załatwić sprawę. Jeśli to jednak niewykonalne cenowo, to najpierw spróbowałbym wypożyczyć interkonekt Acoustic Zen, którykolwiek i zobaczyć, czy on nie pomoże (miedzy CD i wzmacniaczem, albo pre i wzmacniaczem). Jeśli nie, to znaczy, że trzeba zmienić wzmacniacz.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła