pl | en

Dylematy – kino i stereo

Szanowna Redakcjo!

Mam mały problem w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu zestawu stereo. W związku z tym postanowiłem zwrócić się do Państwa z prośbą o poradę. Zamierzam przeznaczyć na ten cel kwotę ok. 4 tys. złotych. Zdaję sobie sprawę, że przy tym budżecie cudów nie będzie, mimo to chciałbym rozsądnie wydać pieniądze i wybrać możliwie dobry sprzęt. Po odsłuchaniu różnego sprzętu, zdecydowałem, że w grę będzie wchodzić amplituner ONKYO TX-8522, ewentualnie wzmacniacz ONKYO-A5VL (o którym słyszałem wiele bardzo pozytywnych opinii, podobno wzmacniacze dwu i trzykrotnie droższe dają porównywalną jakość dźwięku), do tego zamierzam podpiąć kolumny KEF-a. I tutaj pojawia się dylemat, mianowicie miałem przyjemność odsłuchać kolumny KEF C7, które po prostu mnie urzekły, zwłaszcza tzw. sceną. Nawet dwukrotnie droższe MONITOR AUDIO czy MISSION, podpięte pod YAMAHA RX-797 tak nie cieszyły ucha, jak KEF-y podpięte zaledwie pod ONKYO TX-SR308. Niestety w pokoju (20 m²), w którym będzie stał zestaw stereo, nie mam możliwości ustawienia kolumn podłogowych, w grę wchodzą jedynie kolumny podstawkowe.

W związku z tym mam pytanie: czy zamieniając kolumny KEF C7 na KEF iQ30 nie stracę na jakości dźwięku, a zwłaszcza na wspomnianej już przestrzeni? Niestety nie mam możliwości odsłuchu KEF-ów iQ30, dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o radę. Do wspomnianego zestawu zamierzam też podłączyć telewizor oraz odtwarzacz Blu-ray i tutaj pojawia się kolejny dylemat: jeśli podłączę do zestawu stereo odtwarzacz budżetowy np. SAMSUNG BD-C5500, stracę wiele na jakości dźwięku, czy to raczej nie będzie stanowić większego problemu? Czy może jednak zdecydować się na kupno droższego odtwarzacza ONKYO DV-BD507?
Będę niezmiernie wdzięczny za udzielone rady i sugestie.

Pozdrawiam serdecznie!Witam

Jak rozumiem, ma to być system stereo ze źródłem BR? Jeśli tak, to iQ30 będą nawet lepsze niż C7. To po prostu lepsze kolumny i stereo jest z nich jeszcze lepsze - właśnie dzięki systemowi Uni-Q, który też nie ogranicza strefy stereo do jednego punktu. Onkyo wzmacniacz - jak najbardziej, ale... Jeśli mógłbym coś doradzić, to proszę najpierw posłuchać wzmacniacza NAD C316BEE, albo nowego Music Halla a15.5 - obydwa zagrają z KEF-ami znakomicie. Jeśli nie, to Onkyo tez będzie jak najbardziej OK. Co do BR, to proszę kupić taki, jaki panu pasuje, a potem dokupić do niego zewnętrzny przetwornik D/A, niedrogi, np. Pro-Ject Box LF, albo coś lepszego i będzie super.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła


Szanowny Panie Wojciechu!

Bardzo dziękuję za udzielone rady! Miał Pan rację! Odsłuchałem KEF iQ10 i KEF iQ50 (niestety w salonie nie mieli KEF iQ30, ale podobno iQ50 grają podobnie do iQ30) ze wzmacniaczem ONKYO A5VL i było naprawdę dobrze, jako drugi zestaw odsłuchiwałem YAMAHA RX-797 z MA BR2 i tu też było dobrze. KEF-y zagrały bardzo szczegółowo i z, charakterystyczną dla tej marki, przestrzenią, jednak brakowało basu i grały trochę za bardzo "subtelnie". MONITOR AUDIO zagrały dynamicznie z niezłym basem, jednak już nie tak szczegółowo jak KEF-y. Pod koniec odsłuchiwania zapytałem sprzedawcę o wspomniany wzmacniacz NAD, sprzedawca trochę od niechcenia, nie wierząc, że ta zmiana coś da, przyniósł NAD-a, którego dopiero od tygodnia mieli w ofercie i podpiął najpierw pod MA BR2 a następnie pod KEF-y. Wyrazem tego, jak zagrał NAD C315BEE z obydwoma wymienionymi modelami był uśmiech rysujący się na naszych twarzach. MONITORy zagrały wyraźnie lepiej niż z poprzednim wzmacniaczem, ale w KEF-ach zaszła rewolucja. NAD obudził KEF-y! Zagrały z jeszcze lepszą sceną, w końcu pojawiła się dynamika, a zniknęła denerwująca nieco delikatność, bas był wyraźnie lepszy, za to nie straciły nic ze swojej szczegółowości. Także pod wpływem Pańskiej rady i teraz już swoich doświadczeń zdecydowałem się na zakup KEF iQ30 i wzmacniacza NAD. Tylko mam jeszcze mały dylemat – który model NAD-a wybrać? Pan wspomniał o modelu C316BEE, ja odsłuchiwałem na C315BEE i ten model ma chyba nieco większą moc dynamiczną, więc teoretycznie powinno być lepiej, chyba, że się mylę? Natomiast co do odtwarzacza Blu-ray to rezygnuję z niego. Kupię co prawda jakiś budżetowy BR do telewizora, ale do zestawu audio wezmę NAD-a C515BEE. Jeszcze raz dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam serdecznie!

Witam

No i fajnie :) Co do NAD-a, to wydaje mi się, że 316 jest następcą 315, tak mi się wydaje. Ale jakiś większych różnic między nimi nie powinno być. A BR proszę nie lekceważyć – jest wiele płyt BR muzycznych z genialnym dźwiękiem. Dlatego warto w przyszłości kupić zewnętrzny przetwornik D/A dla tego odtwarzacza.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu godzin pięknych odsłuchów!

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła