pl | en

Odtwarzacz CD do 5000 zł

Witam!

Moje pytanie dotyczy wymiany odtwarzacza w przebudowywanym systemie. Zacznę jednak od początku. Przez długi okres czasu słuchałem muzyki na amplitunerze Rotela RSX-03, źródłem było DVD Yamaha-S2700, kolumny przednie to Paradigm Monitor 3. System ten pozwalał mi słuchać muzyki stereo oraz 5.0
Mój pokój jest niewielki, to prostokąt o bokach 3,5 na 4,5 metra, co daje około 16 metrów kwadratowych.
Słucham King Crimson, Genesis, Pink Floyd, Jethro Tull, Led Zeppelin, Black Sabbath, Porcupine Tree, ale również Tangerine Dream, Supertramp, Cocteau Twins,  Clannad i inne.

Ponieważ dźwięk kolumn zaczął mnie męczyć, wymieniłem je na Dynaudio Focus 110 (chciałem kupić 140, jednak po przeczytaniu opinii słuchaczy w audiostereo, iż 140 potrzebują pokoju co najmniej 25 metrów kwadratowych zdecydowałem się na 110). Dość szybko okazało się, iż amplituner, który posiadam nie pociągnie Dynaudio. Zakupiłem wzmacniacz Primaluna Prologue One (wcześniej odsłuchałem Creek Destiny, Naim Nait XS2, Vincent s- 236, źródłem do wszystkich wzmacniaczy był odtwarzacz Naim 5i). W PrimaLunie urzekła mnie głębia i ciepło.

Obecnie słucham muzyki na:
Wzmacniacz - Primaluna Prologue One
Kolumny - Dynaudio Focus 110
Odtwarzacz - DVD Yamaha-S2700
Kable głośnikowe - Tara Labs Prism Helix 6
Listwa - Gigawatt Pf-1
Kabel do listwy - Tara Labs Prism AC Reference
Interkonekt -QED Signature Audio

Po zgraniu się powyższych komponentów i moim oswojeniu się z dźwiękiem okazuje się, iż system brzmi nieco za jasno, ze zbyt odchudzonym basem i nieco wyostrzoną górą. Myślę, iż powinienem zakupić lepsze źródło. Podłączałem do powyższego systemu CD Marantza 6000 - poprawił się bas i było mniej jasno jak z DVD Yamahy. Jednak to jeszcze nie to.
Dochodzę do sedna, jaki odtwarzacz wybrać. Biorę pod uwagę

  Cambridge Audio Azur 840C
Yamaha CD-S2000
Primare CD21
a także Marantz SA 8003, Naim CD 5i ( z tym źródłem słuchałem wzmacniacza Primaluny, lecz wydawał mi się wówczas nieco za ostry).

A może inne sugestie. Może odtwarzacz powinien być z jeszcze większego pułapu cenowego.
Przepraszam za nieco długi opis. Liczę na zrozumienie i oczekuję odpowiedzi.

Pozdrawiam
JerzyWitam!

Prawdę mówiąc ten system nie powinien grać jasno. DVD nie jest wprawdzie najlepszym źródłem, ale akurat ta yamaha nie gra jasno, ani ostro. Kto wie, czy nie trzeba było jednak wziąć 140 Dynaudio – więcej basu zrównoważyłoby to, o czym Pan mówi. Tym bardziej, że PrimaLuna gra bardzo ciepło i płynnie. Naprawdę dziwna sprawa.

Ale tak czy inaczej źródło wymienić warto. Jeśli miałbym polecać coś naprawdę fajnego i nie za jasnego, to poszedłbym w Iną stronę – proszę kupić przetwornik D/A Audionemesis DC-1 i podłączyć do Yamahy w roli transportu. Na pewno będzie dużo lepiej. Jeśli okaże się, że to dźwięk, jakiego pan szuka, to można dokupić do DAC-a transport CD: Heeda, Cyrusa, albo nawet Pro-Jecta CD Box SE, który właśnie u mnie gra. To razem z kablem cyfrowym da właśnie jakieś 5000 zł. Jeśli jednak dodanie Audionemesisa niewiele pomoże na rozjaśnienia, to nic w źródle nie pomoże i trzeba będzie zmienić kolumny na cieplejsze.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła