pl | en

Jaka elektronika do Dynaudio X32?

Witam serdecznie Panie Wojtku.

Jakiś czas temu dotarły do mnie, wygrane w konkursie na okładkę roku, kolumny Dynaudio X32. Po podłączeniu głośników do posiadanego przeze mnie amplitunera stereo (Yamaha RX-497) okazało się, że amplituner kompletnie sobie z nimi nie radzi – zagrało to o wiele gorzej niż na dotąd używanych Jamo S606.
Stanąłem więc przed dylematem – co dalej? Postanowiłem poszukać odpowiedniego wzmacniacza. Budżet ustaliłem na maksymalnie 4 tys. złotych.

W kręgu zainteresowań znalazły się:
Rotel RA-06
Rotel RA-1520
NAD 355
Marantz 8003
Po rekomendacji w sklepie dołączył także Exposure 2010s.

Który z nich pasowałby najlepiej do X32?

Chciałbym uzyskać w miarę uniwersalny zestaw, który jednak powinien najlepiej prezentować się w utworach rockowych i metalowych (Iron Maiden, Nightwish, Guns’n’Roses, Dire Straits czy polski rock lat 80.
Preferuję brzmienie dynamiczne, z odpowiednią mocą gitar elektrycznych i nastrojem instrumentów akustycznych oraz wyraźną, nie zlewającą się sekcją rytmiczną, a także dobrym wokalem. Nie chciałbym uzyskać tego kosztem dużej ostrości czy twardości dźwięku. System powinien charakteryzować się muzykalnością, natomiast nie powinien być zbyt analityczny – żeby było możliwe słuchanie nie tylko bardzo dobrze zrealizowanych nagrań, ale także tych gorszych.

Osobną sprawą jest wybór źródła. Najbardziej, ze względu na funkcjonalność, pasowałby mi odtwarzacz plików audio. Jednakże ich ceny są dla mnie na razie zbyt wysokie. Trzeba poczekać na upowszechnienie się tego typu odtwarzaczy, a co za tym idzie spadek ich ceny. W oczekiwaniu na ten moment pomyślałem o zakupie przetwornika D/A i podłączeniu go do posiadanego DVD Pionier DV-400V. Mój wybór padł na Dacmagica ze względu na cenę i posiadane dwa wejścia cyfrowe. Czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens? A może jest na rynku godny uwagi odtwarzać plików audio w cenie do 3 tys. zł?

System będzie grał w pokoju o powierzchni 16 m2. Niestety głośniki, ze względu na małą ilość miejsca, będą tylko lekko odsunięte od ścian. Przypuszczam, że konieczne będzie zatkanie otworu bassreflexu.

W najbliższym czasie udaję się na odsłuchy, ale przedtem chciałbym dowiedzieć się Pańskiej opinii odnośnie przytoczonych powyżej rozwiązań.

Z poważaniem –
Marcin
Witam!

Po prostu usłyszał Pan, jak gra pańska Yamaha – ale to dobrze, bo to znaczy, że jest postęp. Podłączenie DAC-a do DVD ma jak najbardziej sens, tyle że Dacmagic będzie do tych kolumn za słaby. Już lepiej kupić Audionemesisa DC-1 i do tego wzmacniacz Exposure 2010s i będzie super. Naprawdę zagra to bardzo fajnie. Można tez inaczej – Heed Audio Obelisk Si z kartą przetwornika w środku – proszę porozmawiać z panem Szklarzem, to właściciel Nautilusa, który zafundował Panu Dynaudio, na pewno porozumiecie się co do ceny. Odpada wówczas konieczność kupowania kolejnego kabla sieciowego i interkonektów. A wzmacniacz gra z tymi kolumnami FENOMENALNIE – słyszałem.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła