pl | en

System do 5000 zł

Szanowny Panie Wojciechu!

Proszę o poradę a w zasadzie o pomoc w doborze zestawu hi-fi, ponieważ sam z tym problemem sobie nie poradzę. Czytanie stron internetowych, recenzji, testów oraz porad audiofilów zakręciło mi w głowie, im więcej czytam tym trudniej jest mi się zdecydować na jakiś zastaw. Bez Pana pomocy chyba nie spełnię swoich marzeń, czyli słuchania muzyki na dobrze dobranym zestawie do moich gustów muzycznych. Może trochę teraz o sobie. Jestem facetem w średnim wieku 46 lat. Muzyki słucham od szkoły podstawowej, o ile pamiętam pierwszym moim poważnym sprzętem był magnetofon szpulowy ZK 140, spełnienie marzeń kiedy wszystkiego brakowało, potem był zestaw Diory z kolumnami Altus oraz Kasprzak. Niestety zatrzymałem się na zestawie Pionieera (ampli, CD) oraz kolumnach Radmora LS 10. Utrzymanie rodziny i inwestowanie w dzieci było ważniejsze od zmiany sprzętu. Teraz kiedy sytuacja materialna nieco mi się poprawiła postanowiłem zakupić jakiś fajnie grający zestawik. Gatunki muzyki, której słucham są różne rock- Pink Floyd, Led Zeppelin z przewagą ballad, bluesa- Tadeusz Nalepa, Dżem, Gary Moore, jazz – Diana Krall, pop, muzyka elektroniczna. Bardzo też lubię słuchać trochę lżejszej muzyki np. Mark Knopfler, Manaam, Sade. Reasumując: interesuje mnie zestaw stereo wzmacniacz, CD oraz kolumny w przedziale cenowym do 5000 zł, kable ewentualnie dokupię później, kiedy żona ochłonie... Obecnie posiadam kable głośnikowe Procab LS 25 oraz interkonet SOMMER the spirit, które pozostały mi po starym zestawie.

Od zestawu oczekuję żeby:
- nadawał się do cichego słuchania muzyki, ponieważ słucham muzyki nie za głośno (mieszkam w bloku, słucham również w nocy);
- słuchając zestawu cicho grającego można było słyszeć detale;
- przy dłuższym słuchaniu nie męczył a raczej relaksował;
- grał ciepło, muzykalnie z dobrą stereofonią, posiadał bas a góra nie rzucała szpilkami.

Mój typ jako laika (nie wiem czy trafny) po przeczytaniu Pańskiej recenzji padł na Harmana/Kardona HK 980 do tego CD HD 980, ale zupełnie nie mam pojęcia z jakimi kolumnami to połączyć. Wymiary pokoju w, którym będę słuchał muzyki wynoszą 4 m x 4,5 m, razem 18 m2, w niedługim czasie planuje zmianę mieszkania na mniejsze, wymiary pokoju odsłuchowego będą zapewne mniejsze.

Bardzo Pana proszę o pomoc ponieważ sam sobie nie poradzę a nie stać mnie na kupno tej samej rzeczy dwa, albo trzy razy. Z góry dziękuje za podpowiedź oraz poświęcony mi czas.

Z poważaniem
Robert
Witam panie Robercie!

Pamiętam dobrze te kolumienki Radmora – to naprawdę fajna rzecz. Czasy się oczywiście zmieniły i postaram się w tej mierze pomóc. Mam kilka systemów – pewniaków, które trzeba przesłuchać choćby po to, żeby zobaczyć, czego szukamy. Jeden to system 06 Xindaka, podłączony do kolumn Koda S-2000. System jest od jednego dystrybutora, więc zawalczyłbym o kable XLO, które też mają. Ale może jeszcze lepiej byłoby z CD C525 i wzmacniaczem C326BEE firmy NAD z kolumnami Dynaudio DM2/6. To drożej, ale na dłużej, więc w rezultacie chyba miałoby to większy sens. I trzeci możliwość – proszę to koniecznie gdzieś posłuchać, bo zdziwi się Pan, co można uzyskać z niedrogich, fajnie zestawionych elementów: startowy wzmacniacz Fatmana (dystrybucja – Audiotech), odtwarzacz CD Pro-Ject CDBox (Voice) i kolumny albo wspomniane Dynaudio, albo Monitor Audio Rx2 lub Rx1. To maleńki systemie, ale o bardzo ciekawym dźwięku. Każda z tych propozycji fajna, każda trochę inna.

W razie potrzeby proszę pisać, będziemy walczyli dalej.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła