pl | en

Dzień dobry Panie Wojciechu!

Piszę do Pana z prośbą o pomoc w doborze odpowiedniego interkonektu oraz zweryfikowanie mojego systemu audio jaki udało mi się do tej pory złożyć. Zacznę może od przedstawienia swojego systemu i czym jest podłączony.

Pokój w którym słucham muzyki to 18 m2. Podłoga jest drewniana z litego dębu. Stolik audio to Rogoz 4QG3. Instalacja elektryczna/podtynkowa to Gigawatt LC-Y 3x4 MK3 odseparowana od wszystkich innych urządzeń w domu. Zabezpieczenie do tej instalacji to wyłącznik nad prądowy Gigawatt G-C20A. Gniazdo zasilania Gigawatt Duplex G-044. Listwa zasilająca/filtrująca Gigawatt PF2 MK2 podłączona kablem Enerr Symbol (v.2007-2009).

• Wzmacniacz to NAD M3 podłączony do listwy kablem Audiomica Jasper Reference.
• Odtwarzacz CD NAD M5 podłączony do listwy kablem Audiomica Magnet Gold z filterm DFSS (a do wzmacniacza?).
• Przetwornik DAC Wadia 321 podłączony do listwy kablem Audiomica Volcano Transparent z filtrerm DFSS a do wzmacniacza kablem XLR Chord Chorus Reference.
• Laptop oparty na procesorze I7 16GB pamięci, dysk systemowy SSD 250GB podłączony do Linear Power Supply HDPlex 160 Watt kablem Enerr Symbol (v.2007-2009). Laptop oczywiście odpowiednio skonfigurowany (Fidelizer Pro v7,8), JRiver) procesy systemowe ograniczone do minimum, ogólnie wszystko zrobione pod audio.

Do laptopa podłączone jest IFI IUSB3.0 kablem Wireworld Silver Starlight 7 USB A-B lub Wireworld Starlight 7 USB A-B. Z IFI IUSB3.0 wychodzi kabel dwugłowy IFI II Gemini, który wpięty jest do IFI Purifier 2, i następnie do DAC'a Wadia 321. Muzyka przechowywana jest na dysku NAS Western Digital 8TB podłączony do laptopa kablem Wireworld Starlight 7 USB 3.0. Wszystkie peryferia podłączone do laptopa zasilane są Linear Power Supply HDPlex 160 Watt.

• Kolumny Podłogowe to Martin Logan Motion 40 podłączone do wzmacniacza kablem Audiomica Celes Excellence Bi-wire.

Pewnie trochę Pana zmęczyłem tym czytaniem, ale chciałem, żeby Pan wiedział jak mój system wygląda na tą chwilę. Postanowiłem do Pana napisać, aby pomógł Pan mi dobrać odpowiedni interkonekt do NAD-a M5. Zamierzam go podłączyć do M3 kablem RCA, lub "puścić" M5 przez DAC-a Wadia 321. Co by Pan proponował? Jaki wariant podłączenia?

Kolejną rzeczą jest, aby Pan swoim fachowym okiem spojrzał na to co udało mi się do tej pory zebrać. Czy Pana zdaniem są to optymalnie dobrane kable do sprzętu, czy może jednak zaproponował by Pan, coś innego. Szczerze mówiąc, to niektóry zakup kabli, był w ślepo, tzn. opierałem się na opinii w internecie. Kolumny jak kupowałem, to też nie skonfrontowałem ich z kilkoma innym. Podłączyłem, zagrało i zostało :)

Panie Wojtku, uważam Pana za jednego z najlepszych specjalistów w świecie audio w naszym kraju, bardzo liczę na Pana opinię, sugestie co można by zmienić, co poprzestawiać aby osiągnąć optymalne ustawienie mojego systemu. Może gdzieś popełniłem błędy, sam nie wiem.

Jestem otwarty na Pana propozycje.

Pozdrawiam,
Marek
Panie Marku!

Bardzo dziękuję za zaufanie! Ale, proszę mnie źle nie zrozumieć, ale nie oceniam systemów czytelników. Jedyną miarodajną oceną systemu jest jego posłuchanie, co raczej nie wchodzi w grę, każde inne zdanie to jak strzelanie z katiuszy w nadziei, że się w coś trafi :) Mogę tylko powiedzieć, że zaimponował mi pan dbałością o szczegóły – są one niezmiernie ważne, a ludzie zwykle o nich zapominają, chcąc zaoszczędzić pieniądze, a to się mści na dźwięku. Tak więc – pod tym względem jest bardzo dobrze.

Mogę coś za to powiedzieć o kablu i konfiguracji. Wydaje mi się, że próba z Wadią w roli DAC-a jest bardzo ciekawa. M5 ma już zwoje lata, a Wadia w tej serii zaproponowała bardzo ciekawy dźwięk i szkoda by było z niego nie skorzystać. kabel cyfrowy S/PDIF, jakim warto to podłączyć to coś z oferty Audiomica lub Chord. Generalnie jest bowiem tak, że warto się trzymać tej samej rodziny okablowania, bo efekt całości jest większy niż poszczególnych elementów. Proszę wypożyczyć więc zarówno kabel cyfrowy, jaki interkonekt Audiomica i Chord i samemu zdecydować, co u pana zostanie. Ale nie szukałbym niczego innego.

Warto by także wypróbować inne podłączenie głośników. Podłączył pan to w bi-wire, i dobrze, ale z mojego doświadczenia wynika, że wszystko lepiej się ze sobą „klei”, kiedy podłączam głośniki pojedynczym kablem, z dobrymi jumperami. Proszę wypróbować taką konfigurację, z tym samym kablem – po prostu od strony głośników obydwa „plusy” i obydwa „minusy” łączy pan razem, do górnych zacisków, a zdolnymi łączy pan jumperami (tej samej firmy). Zobaczy pan, że to inny dźwięk, może lepszy :)

A potem szkoda czasu na dalsze namysły i szukanie – przynajmniej przez jakiś czas – lepiej po prostu posłuchać muzyki!

Pozdrawiam serdecznie z gorącego Krakowa!
Wojtek Pacuła