pl | en

PROŚBA O PORADĘ W SPRAWIE KOLUMN GŁOŚNIKOWYCH

Witam Pana!

Jestem od kilku lat okazjonalnym czytelnikiem "High Fidelity" i budzi mój podziw Pańska działalność na tym polu. Jakoś tak się stało, że to dzięki tej witrynie rozsmakowałem się w słuchaniu muzyki ze sprzętu nieco lepszej jakości. Nareszcie dojrzałem do tego, aby podjąć męską decyzję i przestać lizać cukierek przez szybę.

I tak padło na zestaw elektroniki: MARANTZ SA-KI PEARL LITE + MARANTZ PM-KI PEARL LITE, głównie z powodu tego, że miałem okazję niegdyś posłuchać niższego modelu i odpowiadał mi ten rodzaj brzmienia. Wyobrażam sobie, że tutaj ta szkoła jest podniesiona na jeszcze wyższy poziom. Drugim równie ważnym argumentem jest niezwykła obniżka cen tych zestawów.

Postanowiłem poprosić Pana o pomoc, jako że, jak większość mieszkańców niewielkich miast, nie mam możliwości porównywania różnych zestawów. Nie jestem też na tyle wyrobionym słuchaczem, aby po przesłuchaniu jednej, czy dwóch propozycji w umówionym sklepie stwierdzić, czy coś gra ze sobą dobrze.
Moja prośba do Pana dotyczy podpowiedzi odnośnie podłogowego zestawu kolumn głośnikowych, które w pełni oddadzą możliwości elektroniki a może nawet ją pięknie uzupełnią. Cena, no cóż... Ale jeżeli istnieje jakościowo realna polska alternatywa, chętnie wspomogę polskiego wytwórcę. Proszę też o sugestie odpowiedniego okablowania.

Całość będzie grała w pokoju około 4,6 x 4,6 m. Rozstaw kolumn to 3 - 3,5 m, 0,5 m od tylnej ściany. Dookoła ściany nośne żelbetowe. Jeśli chodzi o moje doświadczenie, to jest ono mikre. Natomiast sprawia mi przyjemność gdy słyszę szeroką scenę z czytelnym położeniem instrumentów. A brzmienie zwłaszcza basów jest precyzyjne bez rozwlekłości i – nazywam to na własny użytek - "pudłowatości", ale możliwie głębokie, o ile autor tak to nagrał. Na resztę jestem otwarty, byle całość była spójna, cokolwiek to znaczy w ustach laika.
Dodam, że słucham różnej muzyki od popu przez rock, metal, alternatywę, funky, hip hop, lekki rap, aż po plan słuchania w większej ilości jazzu i muzyki klasycznej.

Dziękuję za poświęcony czas i pozdrawiam
Grzegorz


Panie Grzegorzu!

Najważniejsze, że wie pan, czego chce. To ważne, bo pozwala oszczędzić czas i nerwy. Jednego zawsze za mało, a drugiego zawsze za wiele…
System Marantza jest fajny i najważniejsze, że panu odpowiada. Możliwości połączenia go z różnymi kolumnami jest kilka. Pierwszym odsłuchem powinny być kolumny Sounddeco, dowolny model, który panu odpowiada. Niedrogie, polskie, bardzo dobre. To kolumny „środka”, tj. takie, w których nic nie gra źle, a wiele rzeczy jest bardzo dobrych. Jeśli wolałby pan coś z zagranicy, to po prostu któryś z modeli nowej serii Silver Monitor Audio. I jest trzecia możliwość, ale najdroższa: nowa seria Excite Dynaudio. Najlepiej by było, gdyby jakiś salon panu zorganizował te kolumny (po wybraniu modeli) i pojechałby pan ze swoim systemem, to jedyna droga. Proszę się powołać na mnie. A kable? To proste: Chordy.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła