pl | en

Przejście na odtwarzanie plików cyfrowych

Witam!

Zwracam się z prośbą do Pana jako eksperta w sprawach audio. Otóż mój ''problem'' dotyczy świata cyfrowego audio z którym chcę zacząć przygodę :-)

Mam następujący system audio :
1. Kolumny Monitor Audio BX6
2. Wzmacniacz NAD C326BEE
3. Przetwornik Cambrige Audio DAC Magic Plus
4. Okablowanie Supra (głośnikowe i połączeniowe) + Kabel USB Wireworld Ultraviolet
5. Odtwarzacz DVD LG jako źródło
6. Program muzyczny: J. River Media Center 17

Większość zasobów muzycznych, głównie w formie bezstratnej mam zgromadzone na zewnętrznym dysku twardym. Są to głównie ripy moich CD oraz pliki wysokiej rozdzielczości zakupione w sklepach internetowych.
Fizycznych nośników CD mam coraz mniej, za to muzyki w formie cyfrowej coraz więcej.
Reasumując chciałbym przejść na odtwarzanie cyfrowych plików, rezygnując całkowicie lub częściowo z odtwarzania fizycznych nośników.

Moje pytanie brzmi w jaki sposób miałbym te pliki odtwarzać? Router i stacjonarny komputer stoją niestety w pokoju obok :-( Jaki sprzęt musiałbym zakupić tzn. odtwarzacz sieciowy, dysk NAS, a może jakiś używany laptop? Komputer HTPC? Bardzo bym prosił o podanie ewentualnych opcji oraz możliwości podłączenia, bo w internecie informacji jest dużo, ale... Za dużo...
Gubię się zwyczajnie w tym wszystkim. Protokoły DLNA, serwery, biblioteki, itp. O co w tym wszystkim chodzi? Chciałbym po prostu zgromadzić całość muzyki w jednym miejscu, wziąć pilota lub smartfona, ''odpalić'' sprzęt i cieszyć się muzyką :-)
W tej chwili odtwarzam muzykę z laptopa poprzez kabel USB Wireworld Ultraviolet (3 metry), ale ogranicza mnie on swoją długością.
Program muzyczny do odtwarzania to : J. River Media Center 17

Będę wdzięczny za wszelkie porady.

MarcinPanie Marcinie!

Audio komputerowe to wciąż temat „tworzący się”. Kilka Rzeczy już jednak wiadomo. W pana przypadku najlepiej kupić odtwarzacz plików, a nie komputer. Nie wiem ile ma an na to pieniędzy, ale w dobrej cenie jest NA30 Cambridge Audio. Może go pan podłączyć cyfrowo do DAC-a. Jego jedynym ograniczeniem jest to, ze nie odtwarza plików 192 kHz, tylko do 96 kHz. Jeśli to nie problem, to nie ma co szukać więcej. Jeśli woli pan, żeby odtwarzał wszystko, to po prostu odtwarzacz Pro-Jecta.
Kiedy będzie pan już miał odtwarzacz, można się skupić na tym, jak gromadzić dane. Na początek może pan mieć po prostu dysk twardy na kablu, podłączony do wejścia USB. Dane może pan na niego zapisywać podpinając go do komputera, albo przez sieć internetową. Lepiej jednak mieć dysk sieciowy (NAS), najlepiej z dwoma dyskami w środku, ustawionymi tak, aby jeden był backupem. Podpina pan wtedy odtwarzacz kablem LAN do routera (niestety musi być) i odtwarzacz sieciowy też do routera. I gotowe. Ale można zacząć od małego dysku twardego. To jest najlepszy sposób na bezproblemowe odtwarzanie plików.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła