pl | en

PROBLEMY Z SYSTEMEM W DUŻYM SALONIE

Witam Panie Wojciechu!

Zwracam się z gorącą prośbą o pomoc w doborze kolumn do salonu w nowym domu połączonego z otwartą kuchnią o łącznej powierzchni 37 m. kw. na planie prostokąta, raczej na razie słabo wytłumionego, o wysokości 2,70 m. Kolumny mogą stać tylko w jednym miejscu na węższej ścianie, niestety, bardzo blisko tylnej ściany, bo w odległości nie większej niż 60-70 cm licząc od ściany do czoła kolumny. Słucham prawie każdego gatunku muzyki, z przewagą jednak ostrego gitarowego rocka, metalu, hip-hopu i muzyki elektronicznej.
W chwili obecnej posiadam kupiony bardzo okazyjnie zestaw Quada serii 99 z odtwarzaczem CDP-2 i kolumnami Quad 22L2. Zestaw połączony jest quadlinkiem i budżetowymi kablami głośnikowymi i sieciowymi. Niestety, w tym jedynym możliwym ustawieniu i w tym pomieszczeniu sprzęt ten po prosu nie gra, tj. gra płasko, ze słabą lokalizacją muzyków i instrumentów w przestrzeni oraz kiepsko kontrolowanym, dudniącym momentami basem; podejrzewam, że m.in. ze względu na zbyt bliskie usytuowanie kolumn od tylnej ściany i zbyt słabą moc końcówki mocy w stosunku do wymagań kolumn.
Co w tej sytuacji Pan radzi? Czy sprzedać całość i kupić coś nowego, bo mocniejsza końcówka Quada 909 chyba raczej wiele nie zmieni. Myślę, że najważniejsze są kolumny. Mogę pozwolić sobie w tej chwili na zakup nowych lub używanych kolumn w cenie do 10.000 zł, a po sprzedaży zestawu Quada dokupiłbym resztę, tj. wzmacniacz i kable, tylko jakie? Zaznaczam, że mam też niezły transport w postaci modyfikowanego CD Revoxa z wyjściem cyfrowym.

Z góry dziękuję za wszelkie propozycje i sugestie.

Pozdrawiam
Stały czytelnik Artur


Panie Arturze!

Problemów z akustyką, szczególnie w tak dużym pomieszczeniu, nie da się całkowicie wyeliminować żadnym i zmianami elektroniki czy kolumn i trzeba to mieć w głowie. Można jednak im w pewnej mierze zaradzić, coś poprawić, żeby dało się tego przyjemnie słuchać.
Elektroniki na razie bym nie zmieniał. Najpierw zmieniłbym, tak jak pan mówi, kolumny. Myślę, że powinien pan posłuchać kolumn Dynaudio z serii Excite, zobaczy pan, jak to gra! A potem nie elektronikę, tylko kable. Zresztą, wypróbowałbym kable najpierw, z pana systemem, żeby pan wiedział, gdzie jest. Tutaj system Chorda i po sprawie.
I wtedy zacząłbym od źródła, bo ma pan napęd - do tego DAC w rodzaju Cambridge Audio DacMagic Plus, ew. Music Hall dac25.3. I dopiero wtedy wzmacniacz. Ale to dopiero, jeśli wcześniejsze zmiany będą na plus - proszę dać znać, co z tego wyszło.Pozdrawiam
Wojciech Pacuła