pl | en

Stereo i kino domowe

Panie Wojtku!

Chciałbym poprosić Pana o opinię na temat pomysłu połączenia stereo i kina domowego.
Posiadam aktualnie: Denon PMA 1500, KEF IQ9, DVD 1940, Stream Magic 6 oraz serwer domowy RAID (na sprzedaż czeka Audionemesis DC-1 Upgrade).

Dotychczas system rozwijałem dzięki Pana cennym podpowiedziom i wszystko bardzo fajnie gra, zatem ponownie poproszę o Pana poradę.

Mój cel, to pozostawienie stereo na bazie Denona ale również postawienie systemu kina domowego, używając kolumn systemu stereo.

Co Pan myśli o takiej koncepcji wykorzystania wzmacniacza w systemie AV:
1) Uzupełniam zestaw (Denon PMA + KEF iQ9) o podstawowy amplituner AV wyposażony w wyjścia pre-out dla każdego kanału + korekcję pomieszczenia (któryś z Audyssey MultiEQ).
2) Wyjścia PreOut dla kanału lewego i prawego podłączamy bezpośrednio pod końcówkę mocy w Denonie.

Z teorii wynikałoby, że taki układ w zastosowaniu do kina domowego powinien lepiej brzmieć i radzić sobie z dynamiką (dodatkowa rezerwa mocy).
W zastosowaniu stereo, z wykorzystaniem amplitunera AV jako preamp, trudno zgadnąć. Podstawową różnicą jest wykorzystanie innego preampu – Denon vs. ten w sprzęcie AV. Teoretycznie ten w AV może być nawet lepszy dzięki wykorzystaniu korekcji pomieszczenia. Ale to jest teoria. Jak Pana zdaniem to zagra oraz czy stereo zagra nie gorzej niż przed zmianą. Czy nie okaże się, że taka konfiguracja AV+końcówka mocy z Denona nie wnosi wiele więcej niż sam AV, to pozostanie decyzja czy pozostać z Denon i grać koncerty i filmy na stereo lub pomyśleć o sprzedaniu Denona i dorzucenie tych pieniędzy do b. dobrego wzmacniacza AV, który zagra nie gorzej niż PMA 1500.

Dodam, że ta zmiana jest dość istotna gdyż zamierzam grać muzykę z plików 24/96, wykorzystując Steam Magic 6.

Z góry dziękuję za podpowiedź.

Pozdrawiam
SławekWitam!

Tak, to dobry pomysł. Ale źródło w stereo podłączyłbym inaczej.
W stereo Denon będzie pracował jak klasyczny wzmacniacz zintegrowany - do jego wejść stereo podłączamy odtwarzacz strumieniowy. Można też podłączyć do niego w ten sam sposób odtwarzacz DVD, ale lepiej by było najpierw podłączyć go cyfrowo do Cambridge Audio i tam zdekodować sygnał cyfrowy. To zagra lepiej niż pre w AV z korekcja pomieszczenia.
A nawet najlepszy amplituner AV nie zagra tak dobrze jak sensowny wzmacniacz stereo...

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła