pl | en

HOLOGRAPHY 2
NOWE KOLUMNY ANCIENT AUDIO


Dla wielu audiofilów niewielkie, podstawkowe monitory są idealną formułą kolumny głośnikowej. Łatwość ustawienia w niewielkich pomieszczeniach, stereofonia, namacalność dźwięku, naturalność przekazu to tylko niektóre z ich zalet. Cztery lata temu firma Ancient Audio opracowała Holography - niewielkie dwudrożne monitorki, które zdobyły spore uznanie w kraju i za granicą.  Przestrzenność, dynamika, naturalny przekaz akustycznych instrumentów były docenione przez recenzentów i melomanów. Teraz przyszedł czas na kolejną, drugą wersję Holography.

Podobnie jak poprzedni model, zastosowano w nim głośnik niskośredniotonowy Eton z membraną Hexacone. Jest to kompozyt Kevlar-Epoksyd z przekładką Nomex w kształcie plastra miodu. Takie materiały oraz budowa zapewniają lekka oraz sztywną konstrukcję. Firma Eton dostarczyła również miękką kopułkę wysokotonową. Dobrane materiały i technologia zapewniły pracę w szerokim zakresie pasma akustycznego, bez konieczności tłumienia ferrofluidem.

Taki komplet głośników charakteryzuje się wyrównaną szybkością oraz dynamiką w całym zakresie pasma akustycznego. Częstotliwość podziału jest niska - 1700 Hz, lecz dzięki filtrom eliptycznym obciążenie głośnika wyskotonowego jest niewielkie poza jego pasmem pracy. Zwrotnica ma elementy układu wszechprzepustowego, co zapewnia bardzo dobrą zgodność fazową w okolicach częstotliwości podziału. Ujemną stroną takiego rozwiązania jest tylko jedna para zacisków głośnikowych - nie ma możliwości bi-wiringu.

Obudowa wykorzystuje doświadczenie z kolumn Wing Speaker - jednych z najwybitniejszych produkowanych kolumn. Obudowa ma przekrój wycinka elipsy, ścianki są zakrzywione, wzmocnione włóknem szklanym, włóknem węglowym oraz naturalnym kamieniem.  Dzięki tak sztywnej konstrukcji całość znakomicie oddaje uderzenie dźwięku.  Kolumny są ciężkie i stabilne.  

Kilka par prototypowych kolumn zostało przetestowanych w różnych systemach i pomieszczeniach. I tu kryje sie chyba największa zaleta Holography, które mają się sprawdzić w każdych warunkach.

A oto kilka cech kolumn:

- konstrukcja dwurożna, bass-reflex
- głośnik niskotonowy Eton, 180 mm, Hexacone
- głośnik wysokotonowy Eton, 24 mm, tekstylna kopułka, bez ferrofluidu
- częstotliwość podziału : 1700 Hz
- okablowanie ze srebrnej taśmy
- impedancja : 8 Ω (minimum)
- skuteczność : 88 dB/W/m
- zalecana moc wzmacniacza: 8 - 100 W
- wymiary : 235 x 410 x 330 mm

Źródło: Ancient Audio