pl | en

Monitor Audio Shadow

Cienie na ścianie

Nowa seria głośników Monitor Audio Shadow doskonale godzi dyskretny styl oraz eksplodującą scenę dźwiękową w designerskich systemach kina domowego.

Spotkanie z cieniem

Przez chwilę pomyślmy o naturze cienia: nie ma on fizycznej głębi, ale mamy go na całe życie. Ta magiczna sentencja odzwierciedla charakter nowej serii głośników Monitor Audio o nazwie Shadow (cień) stworzonych tak, aby uzupełniały płaski profil ekranów TV i razem z nim tworzyły dyskretną instalację kina domowego.

Kolumny te zostały zaprojektowane na bazie ponad czterdziestu lat doświadczeń w produkcji „panelowych” głośników – tutaj o głębokości zaledwie 40 mm. System Shadow charakteryzuje się naturalnym i dynamicznym dźwiękiem o szerokiej scenie, lepszym niż można by się spodziewać nawet z dużo większych kolumn. Wraz z ich dyskretnym designem otrzymujemy bardzo trudne do uzyskania połączenie wysokiej klasy dźwięku i dyskretnego wyglądu, na poziomie, którego do tej pory brakowało architektom i projektantom wnętrz. To co słyszymy to owoc wieloletniej pracy nad innowacyjnym, płaskim profilem przetworników, zaprojektowanych przy pomocy nowoczesnych programów komputerowych w połączeniu z najnowszymi materiałami i technologiami.

Cztery modele Shadow zostały zaprojektowane tak, by optymalnie pracować w każdym rodzaju pomieszczenia, w parze – jako dyskretny system stereo – lub w systemie wielokanałowym, tworząc perfekcyjny system kina domowego nie zajmujący zbyt wiele miejsca; system, który idealne odda ścieżki dźwiękowe High Definition z płyt Blu-ray lub innych źródeł HD.
Głośniki te można także postawić na półce lub na stole, mocując do nich specjalnie zaprojektowany stand. Mały głośnik S25, dwa główne głośniki S50 oraz S60 (dla ekranów o przekątnej 50” i więcej) oraz dedykowany głośnik centralny Shadow Center to gwarancja prawdziwie dyskretnego kina domowego.

Czym jest Cień?

To najcieńsze przetworniki o wysokiej jakości brzmieniu.

Cztery modele Shadow wyposażone są w 100 mm przetworniki niskośredniotonowe i specjalnie przeprojektowaną wersję kopułki wysokotonowej C-CAM. W przetworniku niskośredniotonowym zastosowano technologię RDT, łącząc ultra-cienki, ale sztywny materiał C-CAM z rdzeniem wykonanym z materiału o nazwie Rohacell (stosuje się go w konstrukcji płatów wirnika w helikopterze).
Nowy przetwornik zaprojektowano w taki sposób, aby w możliwie najlepszy sposób oddać dynamikę ścieżek dźwiękowych filmów oraz muzycznych plików wysokiej rozdzielczości. Ten głośnik o ekstremalnie sztywnej membranie napędzany jest przez niewielkie, acz niezwykle mocne magnesy neodymowe, zapewniające szybki, elastyczny ale zarazem kontrolowany wychył membrany.
Każdy przetwornik jest zespolony z obudową od tylnej strony za pomocą śruby. Od przodu nie jest przykręcany, lecz „pływa” na zawieszeniu z neoprenu, które w fantastyczny sposób odsprzęga mechanicznie głośnik od przedniej ścianki, redukując tym samym zniekształcenia.
Rezultatem tych zabiegów jest wspaniała precyzja i szeroka scena dźwiękowa z przetwornika na tyle małego, by współpracować z obudową o głębokości tylko 40 mm.
Specjalnie pod kątem tej konstrukcji zoptymalizowany został głośnik wysokotonowy C-CAM o średnicy 25 mm. Aby zapewnić jego tłumienie akustyczne – szczególnie biorąc pod uwagę tak trudne warunki – ciśnienie z tylnej strony membrany ma ujście wokół magnesu neodymowego, a nie przez jego środek. Kształt magnesu został zoptymalizowany w pomiarach FTA. Szerokie pasmo przenoszenia gwarantuje spójne przejście między głośnikiem wysokotonowym i niskośredniotonowym – mamy zarówno głęboki, mięsisty bas, jak i czyste, dokładne wysokie tony.

Re-definicja basu

Trzy większe modele Shadow wyposażone są w 100 mm membranę bierną ABR („Auxiliary Bass Radiators”). Te płaskie, aluminiowe membrany poprawiają odpowiedź impulsową systemu, co przekłada się na dokładniejsze oddanie definicji instrumentów oraz ich dynamikę; dostarczając subtelny bas przy cichszych scenach.

Obudowa

Niewiarygodnie smukła, matowo-czarna obudowa została wykonana z jednego, precyzyjnie wyciętego bloku aluminium, gwarantując wysoką sztywność i naturalny, niski rezonans obudowy. Każdy głośnik Shadow jest łatwy w instalacji na ścianie – mamy tylko dwa otwory na śruby. Głośniki wyposażono też w ukryte terminale dla kabli głośnikowych oraz mocowane na magnesach maskownice – dzięki temu można je w łatwy sposób ściągnąć.

Seria Shadow

Ultra-kompaktowy S25 zaprojektowany został jako głośnik frontowy lub tylny w niewielkim kinie domowym. Wyposażony jest w 100 mm przetwornik niskośredniotonowy RDT i 25 mm głośnik wysokotonowy C-CAM, umieszczone w obudowie zamkniętej. Wraz z S25 dostajemy podstawę, pozwalającą na umieszczenie głośnika na półce lub stole.

S50 jest większy niż S25 – znakomicie prezentuje się obok ekranów o średnicy do 50”. Wyposażony jest w 100 mm przetwornik niskośredniotonowy RDT, wspomagany przez dwie membrany bierne ABR i 25 mm głośnik wysokotonowy C-CAM.

S60 może się pochwalić podobnym zestawem przetworników, ale umieszczonych w większej obudowie, pasującej do ekranów o przekątnej powyżej 50”. Jego fantastyczna specyfikacja techniczna, wysoka moc i świetna skuteczność, pozwalająca na wytworzenie wysokiego ciśnienia dźwięku nawet z niezbyt mocnym amplitunerem, są gwarantem niesamowitego brzmienia.

Shadow Center zaprojektowany został jako głośnik centralny. Posiada identyczną konfigurację głośników jak S50 i S60 i będzie dla nich idealnym partnerem w dyskretnym systemie kina domowego o najwyższej jakości brzmieniu.

Kluczowe zalety
  • 100 mm przetworniki RDT z membraną o konstrukcji sandwicza, wykonaną z materiałów C-CAM i Rohacell
  • Specjalne zawieszenie membrany – duże wychylenia z bardzo płaskiego profilu
  • Unikalne mocowanie przetworników – przetworniki są mocowane od tyłu za pomocą śrub, a z przodu odsprzęgnięte są materiałem bazującym na neoprenie.
  • 100 mm, indywidualnie zaprojektowane membrany ABR (S50/S60/Center), zapewniające genialny, niski bas, bez szumów słyszalnych z systemów bas-refleks
  • Specjalnie opracowana dla Shadow kopułka wysokotonowa C-CAM z nowatorskim systemem wentylowania jej tylnej strony – niski rezonans własny przekłada się na czystszy dźwięk w punkcie przejścia z głosikiem niskośredniotonowym
  • Aluminiowa obudowa – smukły profil, sztywność i maksymalizacja wewnętrznej objętości kolumny
  • Mała głębokość – zaledwie 40 mm – dopasowanie projektu plastycznego do nowoczesnych, smukłych telewizorów plazmowych i LCD
  • Łatwa instalacja na ścianie
  • Mocowane na magnesach, dyskretne maskownice – brak dodatkowych otworów z przodu głośnika . Wysoka estetyka wykonania
  • Czarne, matowe wykończenie obudowy


Źródło: Audio Center Poland