pl | en
Test
Kolumny wolnostojące
PMC OB1i

Cena: 4292 GBP

Dystrybutor: MJ Audio Lab

Kontakt:
MJ Audio Lab
Warszawa
tel.: (22) 397 79 08 | (22) 397 79 07 | +48 888 693 711 | +48 506 063 857

e-mail: office@mjaudiolab.pl

Strona firmowa: PMC

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Tekst: Wojciech Pacuła
Zdjęcia: PMC, Wojciech Pacuła

PMC to marka należąca do brytyjskiej firmy Professional Monitor Company Ltd.. Firma zajmująca się produkcją monitorów do studio nagraniowych, jak również – choć to początkowo była działalność poboczna – kolumn do domu. Założona w roku 1990 przez Petera Thomasa, byłego pracownika BBC oraz Adriana Loadera, wcześniej – FWO Bauch. Z ich wspólnej pracy, jako pierwszy, powstał monitor BB5-A, aktywny monitor studyjny, produkowany zresztą do dziś. Szybko znalazł on swoich admiratorów, jak chociażby Maida Vale (BBC) z Metropolis Mastering i z jego pomocą nagrano płyty wielu znanych artystów, takich jak chociażby Prince i Stevie Wonder, a pracują też w studiach firm nagraniowych Decca i Harmonia Mundi. Kolumny PMC brały też udział w nagraniach i postprodukcji wielu filmów, wśród nich: Titanic, Mission Impossible, Iron Man 2, Jarhead, Die Another Day, Spiderman 3 i Piraci z Karaibów. Za wkład w sztukę nagrywania firma otrzymała nagrodę Emmy.
Jak każda firma, która chce osiągnąć sukces i która chce się jakoś odróżniać od innych producentów, tak i PMC ma swoją własną technologię, którą konsekwentnie stosuje we wszystkich swoich produktach – mowa o ATL, czyli Advanced Transmission Line, innymi słowy linii transmisyjnej. To specjalna technika obciążania tylnej strony głośnika niskotonowego, polegająca na tym, że wewnątrz obudowy prowadzi się długą „linię”, czyli tunel, której długość jest obliczona pod kątem konkretnego głośnika. To bardzo rzadko stosowana technika, głównie ze względu na koszty i duże rozmiary kolumn. Jej odmianę wcześniej stosowała także firma Castle.

Testowane kolumny OB1i nie należą do najnowszych, ale w firmach takich jak PMC zmiany nie mają zbyt często miejsca. To trójdrożny model, z miękką, wykonaną z powlekanego materiału kopułką wysokotonową, kopułkowym głośnikiem średniotonowym (w czym przypomina innego brytyjskiego specjalistę, firmę ATC) oraz głośnikiem niskotonowym z membraną z powlekanego papieru. Ten ostatni jest obciążony długą linia transmisyjna, której wylot znajduje się z przodu, u dołu płyty. Kolumny oklejane są naturalnym fornirem, parowanym tak, żeby stanowiły lustrzane odbicie. Każda kolumna składana jest przez konkretnego człowieka, który jest podpisany na dobrze napisanej instrukcji – testowana parę składał Phil. Dzięki Phil – dobra robota!

Testowaliśmy:

ODSŁUCH

Płyty, z których korzystałem w czasie odsłuchu:

 • Depeche Mode, Condemnation (Paris Mix), Mute, cd bong 23, EP CD.
 • Diorama, The Art Of Creating Confusing Spirits, Accession Records, EFA 23450-2, CD.
 • Donald Byrd, The Cat Walk, Blue Note/Audio Wave, AWMXR-0009, XRCD24.
 • George Michael, Faith, Special Edition, Epic/Sony Music, 7753020, 2 CD+DVD.
 • Porcupine Tree, Deadwing, Lava Records, 6793437, CD.
 • Suzanne Vega, Close-Up, Vol 1. Love Songs, Amanuensis Productions/Cooking Vinyl, COOKCD521, CD.
 • Wes Montgomery All-Stars, A good git-together, Lone Hill Jazz, LHJ10133, CD.
 • Wynton Kelly Trio& Wes Montgomery, Smokin’ At The Half Note, Verve, 2103476, Verve Master Edition, CD.

Japońskie wersje płyt dostępne na CD Japan.

Kiedy siadasz do odsłuchu kolumn na tyle innych niż to, co zwykle testujesz, oczekiwania są wymieszane z niepewnością, ekscytacją, a nawet lekkim niepokojem. Bo tak właściwie to nie wiesz, czego się spodziewać. Nawet jeśli kiedyś w przeszłości z firmami mającymi swoje korzenie w świecie „pro” miałeś do czynienia. Bycie „pro” ma bowiem dwa oblicza, w zależności od tego, kogo o to spytać. Ludzie z estrady, ze studiów nagraniowych, poprodukcyjnych, realizacyjnych itp. powiedzą, że to zaleta, w pewnej mierze gwarancja dobrego dźwięku. Z drugiej strony, spytajcie kogoś związanego z reprodukcją dźwięku, a nie z jego rejestracją – melomanów, audiofilów itp. – a jest duże prawdopodobieństwo, że skrzywią się z niesmakiem, wskazując na kiepskie nagrania, wiążąc w dość automatyczny sposób to, co słychać na wysokiej klasy systemach odsłuchowych z urządzeniami, które użyto do danego nagrania. Także z kolumnami służącymi do monitorowania nagrań. A PMC, a więc i OB1i swoje serce mają po „tamtej” stronie szyby… Dlatego właśnie prawdziwą mądrością jest takie wykorzystanie doświadczenia ze studia i estrady, żeby nie stracić przy tym to, co osiągnięto w działce audio konsumenckiego. I właśnie dlatego odsłuch tych kolumn był tak ciekawy.

Dwie rzeczy w tych kolumnach wyróżniają je spośród innych konstrukcji – kopułkowy głośnik średniotonowy oraz linia transmisyjna, jaką obciążony jest głośnik niskotonowy. O tym, że to coś zupełnie innego niż 99 % oferty innych firm przekonamy się już po kilku minutach odsłuchu dowolnej płyty.
Test rozpocząłem od płyty Faith George’a Michaela, w specjalnej edycji, w nowym remasterze. To pierwsza solowa płyta Michaela, ale też pierwsza nagrana w całości w domenie cyfrowej (ciekawie o tym pisze Chris Heard w swojej kolumnie Vinyl Frontier w najnowszym numerze magazynu „Hi-Fi News& Record Reviews”, April 2011, Vol 56, No.04, s. 65). To wciąż były początki tego typu rejestracji, co słuchać i tutaj, jednak też wciąż daleko było do tzw. „loud war”, czyli tendencji do kompresowania wszystkiego, co się rusza. Często dawało to naprawdę dobre rezultaty, że przywołam płyty Brothers in Arms Dire Straits czy Offramp Pat Metheny Group – płyty z lat 80. (odpowiednio – 1982 i 1985), nagrane cyfrowo, będące pierwszymi tego typu rejestracjami w karierze tych artystów. Faith jest stosunkowo późnym nagraniem, bo z 1987 roku, ale pewna suchość, brak rozbudowanej palety harmonicznych średnich częstotliwości itp. wciąż są na tej płycie widoczne.
Tyle że z PMC nowa wersja Faith zagrała znakomicie, w ramach swoich ograniczeń, ale naprawdę świetnie. Jak mówiłem, o charakterze tych kolumn można się przekonać dość szybko. Z tą płytą od razu można było ustalić, że kolumny grają tak, jakby nie miały limitów dynamicznych i jakby nie było w nich słychać kompresji. To ostatnie jest szczególnie uderzające, bo większość kolumn komercyjnych wyraźnie kompresuje dźwięk. Przyjmujemy to zwykle całkiem pozytywnie, bo w ten sposób można uwypuklić pewne rzeczy np. barwą, ale jeśli usłyszymy kolumny w rodzaju testowanych PMC, to będziemy wiedzieli, że to błąd, że do pełnej prezentacji muzyki dynamika jest konieczna. Faith przywołałem zresztą nie bez przyczyny – posłuchajmy otwierającej płytę sekwencji, z wolno podgłaśnianymi organami, a usłyszymy nie tyle podgłaśnianie, choć to ono będzie podstawą, ale ‘narastanie’, rzecz niby podobną, ale łączącą się z powiększaniem źródła pozornego, z powiększaniem wolumenu. Organy nie tyle robią się coraz lepiej słyszalne, ale robią się większe. A to robi – nomen omen – ogromne wrażenie.
Różnicowanie dynamiki jest pierwszorzędne, bez względu na rodzaj muzyki. Znakomicie pokazała to też płyta Deadwing Porcupine Tree, gdzie miałem i pewne „podtrzymanie” nastroju, a w innych momentach uwolnienie emocji, a także przy znacznie prostszym formalnie, ale wymagającym równie uważnego traktowania sprawy „klimatu” albumie The Art Of Creating Confusing Spirits grupy Diorama. Obydwie płyty wciągały wydarzeniami, przykuwały uwagę; wyczekiwałem tego, co się za chwilę wydarzy, chociaż przecież znam je do ostatniej nuty.

W dużej części znakomita rytmika, fantastyczna dynamika – tj. jej cieniowanie, umiejętność pokazywania półcieni, a nie zwykła „napierdalanka” – jest wynikiem zastosowania obydwu, już przywołanych, rozwiązań – kopułki na środku i linii transmisyjnej na dole. Nie jestem pewien, od którego z tych elementów powinienem zacząć – wydaje się, że są ze sobą związane na amen i razem tworzą tę wartość naddaną. Żeby jednak mój wywód był w miarę przejrzysty, postaram się spojrzeć na nie osobno.
Dół jest bardzo, bardzo niski i kolorowy. Nie jest jednostajny, choć to o coś takiego obciążenie basu linią transmisyjną jest najczęściej obwiniane. Na samym dole barwy elementów basowych nie są tak dobrze różnicowane, jak z najlepszych kolumn zamkniętych, ale większość kolumn, w tym bas-refleks – tak nisko nie schodzi, a przez to niski dół wydaje się w nich ujednolicony. Tutaj cieniowanie dynamiki uderzeń basu, stopy perkusji, syntezatorów itp. jest wyjątkowo rzetelne i prawdziwe. Naprawdę wielkim zaskoczeniem był odsłuch, już omawianej, płyty Faith, bo właśnie z PMC słychać było, jak świetnie została ta płyta zrealizowana właśnie jeśli chodzi o niskie częstotliwości. Zresztą nie tylko – i Diorama, i płyty w rodzaju A Good Git Together braci Montgomery (nagrania z lat 1958-1959) zabrzmiały poważniej, dźwięk miał większy wolumen niż z nawet sporo większymi konstrukcjami. Instrumenty, głosy z pierwszego planu były duże i solidnie pokazane. Żadnego drgania krawędzi, wynikających z niezgodności fazowych, ze złego spasowania kolumn lewego i prawego kanału. Ogromne wrażenie!

Z kolei kopułka średniotonowy przynosi znakomitą rozdzielczość i fantastycznie otwarty dźwięk, bez względu na to, pod jakim kątem ustawimy kolumny. U mnie i tak najlepiej grały skierowane na ucho, ale przecież zwykle krzyżujemy ich osie za nami, albo przed. Z normalnymi kolumnami oznacza to wycofanie części wyższego środka – głośniki stożkowe mają tendencję do zawężania promieniowania – im wyższa częstotliwość, tym promień węższy. Dlatego w punkcie podziału są bardzo kierunkowe. Tutaj ten problem odpada – kopułka ma znacznie szerszy kąt promieniowania, bez względu na to, pod jakim kątem jej słuchamy. Co więcej – charakter jej promieniowania jest identyczny z charakterem kopułki wysokotonowej. Razem tworzą duet, który słychać jak jeden głośnik. Brzmienie reprodukowanego przez nie zakresu jest bardzo otwarte, szczegółowe, ale nigdy ostre. Ma pięknie kształtowane czoło, dające brzmienie trochę delikatne, trochę nobliwe, w tym sensie, że pięknie pomyślane, przemyślane.
Niesamowicie brzmią wokale. Nie są dopalane, nie są powiększane mocniejszą niższą średnicą (zaraz do niej wrócę), ale dzięki wybitnej rozdzielczości, dzięki znakomitej koherencji wydają się duże, pełne, mocne. I są genialnie różnicowane. Bliżej-dalej, mocniej-ciszej – wszystko to jest pokazywane natychmiastowo.

W pewnej mierze testowane kolumny zachowują się bowiem jak monitory odsłuchowe w studiu. Nie są jasne, ani ostre, po prostu pokazują rzeczy takie, jakie są. Mimo że nie wszystkie nagrania są idealne, z tymi kolumnami można usłyszeć to, do czego doszedłem po wielu latach słuchania z najlepszymi systemami – jeśli tor odsłuchowy jest wysokiej klasy, każda płyta o mającym jakąś wagę przekazie muzycznym potrafi zagrać tak, że nas przykuje do głośników. Słyszymy wady nagrania, ale mamy tendencję do przypisywania części z nich kwantyfikatora zmieniającego „wadę” na „właściwość”, albo „wybór”. Wydaje mi się, że jest to bliższe temu, co muzycy i realizatorzy chcieli osiągnąć.
Wracam tym samym do średnicy. Ta może się wydać nieco dominująca, szczególnie w wyższym zakresie. Tak nie jest, poza podbiciem w okolicach 200 Hz to niezwykle wyrównane tonalnie kolumny. Ponieważ jednak dostajemy ze środka mnóstwo informacji, a nie wszystkie są sensowne (to problem nagrań), punkt ciężkości, subiektywny punkt ciężkości, przesunięty jest ku górze.
Być może podobny mechanizm powoduje, że zakres wyższego basu i niższego środka, gdzieś z okolic 200 Hz, wydaje się mocniejszy. Świetnie pokazała to płyta Close-Up, Vol 1. Love Songs Suzanne Vegi, na której dół gitary akustycznej był mocniejszy niż być powinien – tak mocno na dole gitara nie gra. Chyba że… Chyba że zostanie wzmocniona wzmacniaczem. Tak to było słychać, jakby mikrofon był przystawiony bardzo blisko do otworu pudła rezonansowego. I jeszcze jedno świetnie zostało uchwycone – że osobno nagrano wokal i osobno gitarę. Nie było ich słychać jako koherentnej całości, bo kolumny wyraźnie pokazały, że gitara została nieco przyciszona, a wokal podgłośniony – był większy, bliżej nas, w zupełnie innej płaszczyźnie niż gitara.

Kończąc chciałbym wrócić do tego, od czego zacząłem. To kolumny o wielu zaletach monitorów odsłuchowych, mające cechy, których w branży audiofilskiej rzadko się mówi. Nie są idealne, bo poza lekko podbitym basem (ale będzie to się wam podobać, gwarantuję!) i trochę zbyt słabo rysowanymi dalekimi planami charakteryzują się też subiektywnym przesunięciem balansu tonalnego w kierunku wyższego środka. Mimo to mają jedną cechę, która stawia je w specjalnym świetle: są niebywale komunikatywne i wszystko w nich jest tak zestrojone, że chce się ich słuchać, że siadamy z zaciekawieniem przy każdej płycie – nowej czy starej.
Pewnym problemem może być jednak dobór wzmacniacza. Wyraźnie słychać, że kolumna zagra tak, jak to opisałem ze wzmacniaczem o czystej barwie, ale i bardzo dobrze kontrolowanym basie. I nie może być rozjaśniony. Problemem jest to, że większość mocnych wzmacniaczy gra trochę za mało nasyconym, często jasnym dźwiękiem. Proszę więc wybierać elektronikę uważnie, z rozmysłem.

BUDOWA

OB1i to część serii i, w skład której wchodzą jeszcze modele podstawkowe DB1i oraz TB2i, wolnostojące GB1i FB1i, OB1i, CB61, PB1i, IB2i, MB2i, MB2XBDi, BB5i, a także kolumna centralna CB6i oraz subwoofer TLE1. OB1i jest drugim modelem od góry. Jest to trójdrożna kolumna, z miękką, wykonaną z powlekanego materiału kopułką wysokotonową o średnicy membrany 27 mm, kupioną w norweskim SEAS-ie. Jej symbol 27TFFC-PMC sugeruje, że jest to specjalna odmiana, produkowana tylko dla PCM. Głośnik ten nazwano Sonolex i jest chłodzony ferrofluidem. Jego front jest plastikowy, ale PMC nakłada nań metalową nakładkę, która ma go usztywniać. Wycięto w niej szczeliny, mające poprawiać dyspersję dźwięku.
Na średnicy pracuje duży, kopułkowy głośnik średniotonowy D 7608/920010 Scan-Speaka. Jego membrana także została wykonana z materiału i została powleczona po to, aby zminimalizować rezonanse własne. Front głośnika jest plastikowy i wyprofilowany tak, że tworzy krótką tubkę. Jego neodymowy magnes ma kształt bardzo dużego, płaskiego plastra. Głośnik ten zamknięto w plastikowej, sztywnej komorze i wytłumiono szczelnie powtykanymi gąbkami.
Głośnika niskotonowego nie udało mi się niestety wykręcić – najwyraźniej został wklejony, żeby komora za nim była idealnie szczelna. Ma on membranę z powlekanego papieru o średnicy 170 mm i odlewany kosz. Obciążono go długą linią transmisyjną, której wylot znajduje się z przodu, u dołu płyty, a jego wylot zatkany jest gąbką.

Obudowa wykonana jest z płyt MDF – jest bardzo sztywna, a to dlatego, że usztywnia ją długa na 3,3 m linia transmisyjna, a więc dwie, dodatkowe poprzeczki pionowe i poziome. Wnętrza nie wytłumiono, tylko na ściankach naklejono gąbkę. Kolumny wykończone są naturalna okleina, dobierana ręcznie tak, aby tworzyły lustrzane odbicie. Mimo że wewnątrz jest linia transmisyjna, kolumny są smukłe i niezbyt głębokie. Ponieważ są jednak dość wysokie – głośnik wysokotonowy wypada niemal dokładnie pośrodku wstęgi kolumn Ascendo System ZF3 SE – od spodu przykręcono do nich cokoły, dzięki którym kolce są rozstawione nieco szerzej. Cokoły wykonano z lakierowanej na czarno płyty MDF. Ciekawe, ale pośrodku nich wycięto otwory, przez co są ażurowe. Być może chodziło o zminimalizowanie masy tak, aby nie kumulowała się w niej energia pochodząca od dźwięków emitowanych z linii transmisyjnej?
Zwrotnicę – bardzo dużą – zmontowano na płytce drukowanej i przykręcono do dużej, odkręcanej części tylnej ścianki. Punkty podziału wyznaczono na 380 Hz i 3,8 kHz z nachyleniem zbocza 24 dB/okt.; to filtry Linwitza Rilleya. Wygląda na to, że płytę wykonano z MDF-u, na który naklejono gruby płat akrylu i dopiero na to, za pośrednictwem plastikowych dystansów, przykręcono płytkę. Znajdziemy tam sporo dobrych kondensatorów polipropylenowych typu PB-MKP FC firmy SRC (6 sztuk). Wszystkie cewki są jednak rdzeniowe. Sygnał prowadzony jest linkami, na których naniesiono logo PMC, wpinanymi za pomocą skuwek do głośników. Warto by było je przylutować. Ciekawostką jest fakt, że mamy trzy pary gniazd głośnikowych. Są chińskie, dość przeciętnej jakości, choć złocone. No i te badziewie blaszki (czyli zwory)… Ale nie to miałem na myśli – PMC to firma profesjonalna i optuje za osobnym zasilaniem każdego głośnika. Dlatego z OB1i możemy wykonać nawet tri-amping. Umożliwia to firmowa opcja – wzmacniacze Brystona o nazwie Powerpac TM120.

Dane techniczne (wg producenta):
Pasmo przenoszenia: 28 Hz – 25 kHz
Skuteczność: 87 dB (1 m/1 W)
Impedancja nominalna: 6 Ω
Punkty podziału częstotliwości: 380 Hz, 3,8 kHz | 24 dB/okt.
Wymiary (HxWxD): 1025 x 200 x 325 mm
Waga: 21,5 kg

Producent:
PMC Limited
43-45 Crawley Green Road
Luton
LU2 0AA
United Kingdom

tel.: +44 (0) 1582 405694 | fax: +44 (0) 870 4441045

e-mail: sales@promonitor.co.uk

URL: www.pmc-speakers.comPobierz test w PDF

g     a     l     e     r     i     a


System odniesienia

 • odtwarzacz CD: Ancient Audio Lektor AIR + platformy Pro Audio Bono i Acoustic Revive RAF-48
 • przedwzmacniacz gramofonowy: RCM Audio Sensor Prelude IC (test TUTAJ)
 • przedwzmacniacz: Polaris III + zasilacz AC Regenerator, (wersja z klasycznym zasilaczem, test TUTAJ)
 • końcówka mocy: Soulution 710
 • wzmacniacz zintegrowany: Leben CS300XS Custom Version (recenzja TUTAJ)
 • kolumny: German Physiks HRS 120 Carbon (test TUTAJ), Chario Academy Sonnet (test TUTAJ) + oryginalne podstawki, Ascendo System ZF3 SE + platformy Acoustic Revive RST-38
 • słuchawki: HiFiMan HE-6, Sennheiser HD800, AKG K701, Ultrasone PROLine 2500, Beyerdynamic DT-990 Pro, wersja 600 Ω - (recenzje TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ)
 • interkonekty: CD-przedwzmacniacz: Mexcel 7N-DA6300, artykuł TUTAJ, przedwzmacniacz-końcówka mocy: Wireworld Platinum Eclipse.
 • kable głośnikowe: Tara Labs Omega Onyx
 • kable zasilające: Acrolink Mexcel 7N-PC9300 (wszystkie elementy, recenzja TUTAJ) i Acrolink Mexcel 7N-PC7100 (Leben CS-300XS (SP); recenzja TUTAJ)
 • listwa sieciowa: Acoustic Revive RTP-4eu Ultimate
 • kondycjoner sieciowy: Gigawatt PC-3SE
 • stolik SolidBase IV Custom; opis TUTAJ
 • pod odtwarzaczem podkładki Ceraball (artykuł TUTAJ)
 • gramofon: Avid Acutus Reference (test TUTAJ)
 • wkładki gramofonowe: Air Tight PC-1 Supreme (test TUTAJ), Miyajima Laboratory Shibata (test TUTAJ), Denon DL-103SA (test TUTAJ)