pl | en

MONITOR AUDIO 300 i co dalej?

Dzień dobry!

Z zaciekawieniem przeczytałem artykuł dotyczący kolumn głośnikowych Monitor Audio Monitor 300. Planuję zakup kolumn, jednak nie wiem na które się zdecydować – chodzi o wersję G3 lub G4. Wizualnie podobają mi się obie (może z małą przewagą nad pomarańczowymi), jednak mimo różnic technicznych wprowadzonych do G4 nie wiem, która z nich będzie lepsza? Czy słyszał Pan obie wersje? Bardzo proszę o pomoc w najlepszym wyborze.

Pozdrawiam
Daniel


Panie Danielu!

Obydwie wersje są naprawdę fajne. Ale zmiany w G4 idą w kierunku głębi, rozdzielczości itp. Jeśli G3 byłyby wyraźnie tańsze - to można brać, ale jeśli to nie jest duża różnica, to G4 i już :)

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła
Dzień dobry panie Wojtku!

Przeczytałem kilka Pańskich artykułów i im więcej czytam, tym bardziej jestem przekonany, że kupić głośniki to nie wszystko, by mieć przyzwoity dźwięk. Choć przy moim sprzęcie i budżecie wiem i jestem świadomy, że będzie on daleko w tyle. Jeśli mogę prosić o kilka porad, by jak najmniej grzeszyć ze sprzętem, który posiadam i by błędów było jak najmniej, ale żeby zmiany dały lepszy dźwięk. Jeśli moje pytania będą nie na miejscu proszę zignorować moją wiadomość, jeśli jednak zdecyduje się Pan poświęcić mi trochę uwagi będę tym bardzo ucieszony, bo od kogo korzystać z porad jak nie od kogoś, kto ma wielką na ten temat wiedzę… Sprzęt ma służyć do słuchania muzyki i jako kino domowe.

W chwili obecnej jeśli chodzi o sprzęt posiadam kolumny:
- Monitor Audio Monitor 300 G4 :)
- głośnik centralny Monitor Audio Monitor C150
- oraz kolumny, które chcę zamontować - Monitor Audio Monitor 50 (na tylnej ścianie).
- amplituner AV Pioneer VSX-930.
Do odtwarzania CD, póki co, konsola PlayStation 3 lub XBOX360, niczego lepszego jeszcze nie posiadam.

Pytania moje jest następujące.
Co najlepiej poprawić w salonie, aby było przyzwoicie, jeśli chodzi o dźwięk i oczywiście jak najmniejszym kosztem, bym mógł odczuć pozytywną różnicę. W załączeniu dla wyobrażenia sobie mojego otoczenia przesyłam zdjęcia salonu wraz z wymiarami. Salon znajduje się po prawej stronie, natomiast z lewej jest kuchnia wraz z wejściem do domu (z lewej strony otwarta przestrzeń). Podłoga wykonana z terakoty płytki imitujące drewno. Dywanów mieć nie możemy z uwagi na alergie domowników. Sufit wykonany z płyt regipsowych a nad którymi mineralna 30 cm

Pytanie nr 1.
Czy warto w moim przypadku zainwestować w podkładki pod kolce SPU-8 z podkładkami CP-4  Acoustic Revive? W chwili obecnej kolumny stoją bezpośrednio na gumowych podkładkach załączonych do zestawu. Kolców nie montowałem bo nie wiem jeszcze  jaki wariant byłby odpowiedni. Jeśli chodzi o frontowa szafkę, myślę o jej przerobieniu aby uzyskać minimalne 30 cm ustawienia kolumny prawej od jej ściany bocznej. Kolumny obecnie stoją 30 cm od ściany tylnej. Prawa jest jeszcze bezpośrednio przy ścianie prawej. Ew. jeszcze miejsce na subwoofer.

Pytanie nr 2.
Domyślam się że warto byłoby u mnie zamontować panele akustyczne. Bo ściany wszędzie gładkie. Jeśli tak to jakie – czy wystarczyłyby z gąbki stożkowe lub inne tego typu – to takie najtańsze i nie wiemy, czy by to coś zmieniło? Czy ew. bardziej tego typu Dyfuzor Schroedera Fractal Basic 1D N49?  Myślałem jeszcze, by ściana, gdzie znajduje się sprzęt  wyglądała atrakcyjnie – czy nie puścić listew tzw. lameli? Pokusiłbym się nawet o to, by zastosować różne głębokości, aby wystawały że ściany np. od 3 do 6cm. Jeśli chodzi o narożnik czy zastosować znowu podam z tańszych pułapkę basowa z gąbki czy inwestować w ew. panele drewniane (deska z o tworami)

Co też ew. zastosować na ew. bocznych i tylnej ścianie jakiego typu panele...? Czy sprawdziłyby się  stożki z gąbki poukładane w różnych wariantach?

Pytanie nr 3
Do zestawu w przyszłości chciałabym by dołączył subwoofer Monitor Audio Monitor MRW-10 lub inny w podobnej cenie. Teraz – gdzie go umiejscowić, by było ok. Czy powinien on stać bezpośrednio na podłodze, czy ew. w ramach przerobienia szafki przeznaczyć mu w niej jakieś miejsce, choć śmiem twierdzić, że to nie najlepszy pomysł? Jeśli jednak można by tak zastosować, to jakie wymiary półki mogłyby go otaczać? Z przeczytanych informacji wiem, że nie powinien być on też bezpośrednio przy kolumnie, więc gdzie w mojej sytuacji ustawienie jego będzie mniejszym błędem.

Pytanie nr 4
Kolumny tylne do kina domowego planuję zamontować na wysokości 180 cm Spowodowane jest to tym, że w ścianie posiadam peszle zakończone puszką na tej właśnie wysokości. Czy to odpowiednia wysokość? Czy starać się montować je niżej, wyżej? Głowa znajduje się mniej więcej na wysokości 100 cm.

Nie chciałbym robić rzeczy zbędnych a jedynie takie, które warto byłoby zrobić. Jeśli zauważył Pan również inne moje błędy proszę o informacje. Jeśli chciałby Pan dać mi jeszcze inne rady wykraczające poza moje pytania będę również wdzięczny. Dziękuję za poświęcony czas i przeczytanie mojego maila.

Pozdrawiam
Daniel
Witam panie Danielu!

Zanim przejdziemy dalej, najpierw takie pytanie „wspomagające" - czy jest pan zadowolony z system surround, czy mógłby pan pomyśleć o systemie stereo?

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła
Witam!

Nie wiem jeszcze jak działa surround, bo nie mam podłączonych wszystkich kolumn, więc o zadowoleniu nie mogę nic wspomnieć. Jednak rozumiem, że raczej nie będę zadowolony :) Kupiłem kolumny, a resztę do surroundu dostałem w prezencie, tylko do kompletu wybrałem tę samą markę. Czy jest możliwe że będzie to dobrze współgrało?

Pozdrawiam
Daniel
Panie Danielu!

Pytam, ponieważ kino domowe to same kompromisy i jeśli chce pan posłuchać muzyki i obejrzeć film czy koncert i może to byś stereo, to da się to w danych pieniądzach zrobić znacznie lepiej - do tego wystarczą dwie kolumny. Jeśli nie, proszę dać znać, będę myślał.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła
 

Panie Wojtku, a czy w stereo w grę może wchodzić subwoofer?
Tak, stereo subwoofer jest jak najbardziej OK :)
Myślę, że mógłby pan pozostać przy stereofonicznej parze - mogą być te Monitory, co pan ma. A do tego jakiś fajny wzmacniacz, tylko nie wiem, jaki ma pan budżet? Czy ma być odtwarzacz CD, Blu-ray, czy tylko odtwarzacz plików?

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła
Witam!

Czy subwoofer marki Monitor MRW-10 wystarczyłby, czy poleca Pan coś innego. Pytam by zaproponować wymianę w sklepie.

Pozdrawiam
Daniel
Witam!

Monitor jest bardzo OK. Ale jeśli dałoby się wymienić na subwoofer REL, to byłoby lepiej. Ale jeśli nie, to nie ma czym się przejmować :)

WP
Witam!

Udało mi się wynegocjować zwrot i wymianę więc jest dobrze. Zostawiam Monitor 300. Subwoofer prawdopodobnie wziąłbym Monitor Audio, cenowo wychodzi 1200 zł mniej nad REL T5i (ale jeszcze klamka nie zapadła) Jeśli chodzi o budżet na wzmacniacz, to myślę ok. 1000 zł, chyba że warto zainwestować coś więcej i dołożyć do ok. 2000 zł. Obecny Pioneer to nowy nabytek (szkoda, że nie nawiązałem kontaktu przed tymi błędnymi zakupami). Następnie odtwarzacz, wystarczy CD.

Pozdrawiam
Daniel
Witam!

Chciałbym tylko doprecyzować - chodzi o 1000-2000 zł? Wszystko o czym pan mówi, z super dźwiękiem, ale bez odtwarzania plików, ma amplituner Cambridge Audio: http://highfidelity.pl/@main-3580&lang=. Pliki można odtwarzać do niego z komputera. A w przyszłości - odtwarzacz CD tej firmy i będzie super :)

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła
Witam!

Zaproponowany Cambridge łapie się w zaproponowanej cenie, dziękuję. Może Pan również zaproponować ew. alternatywę trochę droższa dla w/w propozycji. Dla ciekawości ile by trzeba było dołożyć... i czy lepiej doinwestować w coś droższego jeśli chodzi o wzmacniacz i zdecydować się na subwoofer Monitor Audio, czy lepiej REL i proponowany Cambridge? Czy spokojnie wystarczy mi proponowany Cambridge z subwooferem Monitor Audio MRW-10?

Pozdrawiam
Daniel
Witam!

Moim zdaniem Cambridge i Monitor sub zupełnie wystarczą :) Lepiej te pieniądze dołożyć np. do dobrych kabli, w tym zasilających, to bardzo ważne!

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła
Witam!

Dziękuję! W takim razie decyzja będzie zgodna z Pana poleceniem. Przechodząc do kolejnego pytania. Kable...? Jakie by Pan polecał do połączenia kolumn, subwoofera, zasilającego i optycznego (do połączenia z TV). Teraz kolumny mam podłączone kablem DALI CONNECT SC F222C. Czy stosować wtyki (bananowe) czy można z nich zrezygnować?

Pozdrawiam
Daniel
Witam!

Najlepiej, jakby to był komplet kabli od tego samego producenta. Niedrogie, fajna rzeczy poleca firma Supra - razem z zasilającymi i listwą zasilającą! Jeśli nie od razu, to po kolei, zaczynając od zasilania odtwarzacza, kończąc na kablach głośnikowych. banany nie są konieczne, mogą być widełki, ale na pewno nie gołe kable :)

Kiedy będzie miał pan już sprzęt, warto oczywiście pomyśleć i akustyce - najlepiej sprawdzają się i ładnie wyglądają produkty firmy Vicoustic, sam z takich korzystam. Ale jeszcze lepiej sprawdzają się półki z książkami, płytami i czasopismami - najlepiej na tylnej ścianie.

Co do subwoofera, to spokojnie może stać koło kolumn, ja bym go nie zabudowywał...

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła

I proszę dać znać, co z tego wyszło!