pl | en

Panie Wojtku!!!

Być może w kwestii wpływu okablowania na charakter brzmienia powiedziano juz wszystko, ale pozwolę sobie poprosić o radę. Choć na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat była okazja posłuchać zestawów wyposażonych w okablowanie za przysłowiową "stówę" i tych, gdzie wartość przewodów była na absolutnie high-endowym poziomie cenowym, do tematu kabli podchodziłem zawsze na "spokojnie".

Ale do rzeczy: zakupiłem zupełnie w ciemno słynne QED Silver Anniversary 25. Cóż – przyznaję, szerokość i głębokość sceny, lokalizacja instrumentów i wokali, to zmiana na plus wręcz spektakularna wzg. poprzednich Monster Z2R.Wszystkie te pozytywne zmiany miały miejsce w nagraniach raczej lżejszych typu MAD SEASON, PEARL JAM czy akustycznych nagraniach KORN, ALICE IN CHAINS. Ale jestem fanem cięższych gatunków rocka i tu nastąpiło rozczarowanie. Dźwięk był tak dobitnie rozjaśniony, wyostrzony, że definitywnie dyskwalifikował w/w przewody. Przesterowana gitara, mocne wokale, to co decyduje o sile takiej muzyki zabrzmiało po prostu fatalnie...

Panie Wojtku, czy jest tu sens poszukiwań takich kabli, które z jednej strony zachowałyby stereofonię i separację instrumentów na poziomie w/w QED-ów, a z drugiej nie przekłamywały barwy? Oczywiście proszę o ewentualne sugestie.

Aktualny zestaw:
- CD/Denon DCD-635
- monitory/Pylon Audio Opal Monitor
- wzmacniacz/NAD C-320
- interkonekt/Monster Cable Interlink 400 mkII
- głośnikowe/Talk Cable Talk 3

Pozdrawiam
Jarek
Panie Jacku!

Oczywiście, że warto szukać – kabli na rynku jest mnóstwo i każdy, ze względu na topologię, użyte materiały itd. inaczej modyfikuje dźwięk.

W pańskim przypadku widzę dwie możliwości, obydwie sensowne: Mogami i Chord. Mogami to japońska marka, a jej kable nigdy nie są agresywne, a mimo to zachowują dynamikę i mają otwartą górę. Z kolei Chord, marka brytyjska, gwarantuje wyższą dynamikę, lepszy atak, a to przy zachowaniu dobrych barw. No i jest jeszcze Tellurium Q Black II, też super kabelek. Proszę je wypożyczyć, nie powinno być problemu, i zdecydować, który panu odpowiada. A docelowo wymieniłbym całe okablowanie na tę markę, którą pan teraz wybierze.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła