pl | en

Witam!

Od pewnego czasu na rynku pojawiają się odtwarzacze Blu-ray 4K. Oczywiście mam na myśli urządzenia czytające płyty BD UHD (100 / 120 GB) a nie tylko skalujące BD i DVD do wyższych rozdzielczości. Problem (a może ciekawostka) polega na tym, że tacy producenci jak Denon, Marantz, Yamaha itp. nie mają w swojej ofercie modeli 4K. Na tym polu obecne są tylko modele Panasonic, Sony, Samsung, które co prawda zdobywają nagrody EISA ale... delikatnie mówiąc nie przekonują mnie designem. Zasłonięty przód a pod nim... najbardziej tandetny plastik jaki można sobie wyobrazić. I to wszystko nie za 500 ale za 1500 zł. Dlaczego wymienieni w pierwszej kolejności producenci nie kwapią się z wprowadzaniem modeli 4K? Wydaje się, że powinno być odwrotnie – 4K to raczej bardziej "high endowe" niż konsumenckie rozwiązanie. A tymczasem jest jak jest:-)

  Druga sprawa to mój odtwarzacz BD 2012UD Denona. Pisałem kiedyś do Pana o jego problemach z wysuwaniem tacki oraz bardzo głośną pracą na niektórych płytach BD (jakby "bicie" niewyważonej płyty). Doradził Pan kontakt z Audiopunktem w Warszawie w sprawie wyboru serwisu. Czy ta porada jest nadal aktualna? Wygląda na to, że będę musiał skorzystać z usług dobrego serwisu, bo szkoda mi pozbywać się tego odtwarzacza.

  Serdecznie pozdrawiam
Dawid
Witam!

Poruszył pan rzecz, z którą mamy cyklicznie do czynienia – otóż w BD 4K potrzebny jest nowy napęd, a właściwie jego oprogramowanie. To najdroższa rzecz dla każdego producenta odtwarzaczy, dowolnych. Producenci, których pan wymienił jako pierwsi zainwestowali w to pieniądze, dlatego mamy na rynku odtwarzacze od nich, a nie od mniejszych… Wyjątkiem jest OPPO – ma już bardzo dobry odtwarzacz 4K. Zapewne w niedługim czasie wszyscy pozostali też zaoferują odtwarzacze 4K, np. Cambridge Audio ma już takie urządzenie w swojej ofercie.

Co do serwisu, to oczywiście, Audiopunkt na pewno pomoże :)

Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Pacuła