pl | en

Witam!

Panie Wojtku, proszę o pomoc w wyborze nowego odtwarzacza CD. Po ośmiu latach użytkowania skapitulował DENON DCD 1500 AE i nie ma rady - trzeba go czymś zastąpić. Wzmacniacz to DENON z tej samej serii, kolumny HECO METAS 500, kable MELODIKA PURPLE RAIN. Po doświadczeniach z kolumnami Tonsila, amplitunerem Sony , różnymi DVD i zwykłymi kablami, ten zestaw wywrócił wszystko do góry nogami - bardzo mi się podobało to brzmienie. Szczególnie kiedy zwykłe kable zastąpiłem Melodiką - coś pięknego!

Aż tu nagle - bum i nie działa CD. Teraz gram z DVD Panasonica i powiem panu, że trochę rzeczy mi sie przewartościowało. Otóż zawsze uważałem, że to wzmacniacz i kolumny są najważniejsze, a odtwarzacz już mniej, dopóki nie podłączyłem tego DVD. Koszmar - zero różnicowania, zero barwy, sucho i ostro. Odechciewa się słuchania! Dlatego proszę o pomoc w wyborze czegoś nowego - nowy DENON 1520 AE odpada, uważam, że 5000 zł to zbyt wysoka cena za ten odtwarzacz. Zatem co w zamian?

YAMAHA CD S 700
ROTEL CD 14
ROTEL RCD 12
NAD C 546
MARANTZ CD 6006
CAMBRIDGE AUDIO AZUR 651 C
Znajomy polecił mi ATOLL CD 50 SE 2, który podobno dysponuje atomowym basem i dynamiką, oraz odtwarzacz ARCAM FMJ CDS 27, który teraz można mieć za 3300 zł (wcześniej ponad 7000 zł ).

A może jeszcze coś innego . Kwota jaką dysponuje na CD to max 3000 zł . Muzyka różna - od Swans, PJ Harvey, Fire!, Pettera Molvaera przez Massive Attack, Wovenhand po Slayer i Dillinger Escape Plan. 

Bardziej niż na atomowym basie zależy mi na bogatej barwie, głębi i dobrym różnicowaniu nagrań. Oczywiście fajnie było by, gdyby nie gubiła się przy tym dynamika, rysunek basu i szczegółowość - tak, wiem, mam tylko 3000 zł, he, he, he .

A może przy okazji wymienić kabelki na coś lepszego - właściwie zrobiłbym to już wcześniej, ale problemem jest długość przewodów. Interkonekt musi mieć przynajmniej 1,5m, a głośnikowe 2 x 4m. A tutaj za długość się płaci. Może jednak jest coś w miarę taniego, jednocześnie wyraźnie lepszego od Melodiki? Tylko co ?

  Dziękuję i pozdrawiam!
Grzegorz
Panie Grzegorzu!

Najpierw sprawa kabli, bo to akurat najprostsze – proszę posłuchać czegoś z Chorda lub Mogami. Obydwie firmy są bardzo solidne i dobrze wyceniają swoje produkty. Dodałbym do tego Suprę, z tym że ma ona ciemniejszy, cieplejszy dźwięk i nie wiem, czy to by panu odpowiadało.

Z CD jest trochę trudniej, bo części z podanych przez pana odtwarzaczy nie słyszałem. Jeślibym jednak miał w ciemno coś wybierać, to byłby to Arcam – 7000 to była sensowna cena za niego, a 3000 to okazja. Ale tez i Rotel CD14 jest naprawdę bardzo fajny o ma to, czego pan potrzebuje.

Jak pan jednak pisze, zawsze jest jakieś „ale” – niechże pan pogada z firmą Audio Punkt i posłucha u nich odtwarzacza SC300. Kosztuje 4200 zł, ale jestem pewien, że jeśli kupi pan u nich też kable, wyjdzie pan na swoje :) A odtwarzacz będzie najlepiej pasował do pana systemu – zarówno jeśli chodzi o klasę, jak i charakter dźwięku.

Pozdrawiam serdecznie
Wojtek Pacuła