pl | en

Dzień dobry!

Posiadam kolumny Castle Knight 5 oraz przewody głośnikowe Audiomica Dolomit Reference. Kolumny są przystosowane do pracy w bi-wire, ale nie chcę używać tego "dobrodziejstwa techniki". Dlatego moje pytanie brzmi: Kable głośnikowe podłączam do dolnych wejść kolumny głośnikowej czy do górnych? Oczywiście zworki są założone. Widziałem też połączenie  takie, że jeden kabelek jest wpięty w górne wejście a drugi w dolne (z zapiętymi zworkami oczywiście). Czy jest to poprawne połączenie?

Kolejna sprawa to czy mogę podłączyć wzmacniacz stereo do np. dolnych wejść w kolumnie a amplituner do górnych? Oczywiście uważając aby nie pracowały jednocześnie wzmacniacz i amplituner.

Pozdrawiam serdecznie
Adam
Panie Adamie!

Sposób podpięcia kabli głośnikowych do kolumn wyposażonych w podwójne zaciski głośnikowe może być rozważany z kilku punktów widzenia. Możliwe są tylko trzy sposoby: Obydwa kable do dolnych zacisków (głośnik nisko-średniotonowy), obydwa do górnych (głośnik wysokotonowy) lub na krzyż – jeden kabel na dół, drugi do góry; ten występuje w dwóch wariantach – ujemny kabel na górę lub na dół. Każdy z tych sposobów ma zalety i wady, wynikające z fizyki, ale znajdujące także potwierdzenie w odsłuchach.

Trudno mi podejmować decyzje za kogoś, ale ja zawsze podpinam kable do górnych zacisków. Wychodzę bowiem z założenia, że zniekształcenia najlepiej słychać przez ten głośnik i są one zwykle związane z wysokimi tonami. A podpinając do górnych zacisków unikamy dwóch dodatkowych punktów styku i kawałka kabla. Zwolennicy podpinania do dolnych zacisków argumentują, że największa moc przypada na głośnik niskotonowy i to on powinien być podpięty bezpośrednio. Dla mnie jednak „mój” sposób zawsze brzmi lepiej.

Pozdrawiam serdecznie
Wojtek Pacuła

PS
Nie podpinałbym natomiast równocześnie dwóch urządzeń do tych samych kolumn.