pl | en

Witam Panie Wojtku!

Wielokrotnie udzielał mi Pan cennych rad, więc i tym razem liczę, że nie odmówi mi Pan pomocy. Chciałbym zbudować system, w którego centrum znajdzie się wzmacniacz Hegel H80. Jakie kolumny i odtwarzacz sieciowy byłyby dla niego dobrymi kompanami?

Kolumny powinny być podłogowe, wyposażone w maskownice i o kompaktowych wymiarach.

Wymagania dotyczące odtwarzacza sieciowego to przede wszystkim stabilne, dopracowane oprogramowanie do sterowania za pomocą tabletu. Odtwarzacz nie musi być wyposażony w wyświetlacz, Wi-Fi czy wejścia USB, Toslink i S/PDIF (dane będę dostarczane wyłącznie skrętką przez serwer NAS).

Dysponuję pokojem o powierzchni ok. 22 m2, otwartym na przedpokój z powodu braku drzwi. Odległość kolumn od ściany ok. 20 cm (przy założeniu, że głębokość kolumny wynosi ok. 30 cm). Odległość słuchacza od kolumn ok. 3 m. Rysunek poglądowy w załączniku.

Słucham przede wszystkim klasyki rocka np. Pink Floyd, The Doors, Dire Straits, Electric Light Orchestra, Breakout, Budka Suflera, Oddział Zamknięty, Maanam.

Chciałbym, o ile to możliwe, uzyskać brzmienie z jednej strony nie męczące, pozwalające na długie odsłuchy, z drugiej strony nie pozbawione energii i drive'u. Nie zależy mi na wyciąganiu z nagrań wszystkich detali. Stawiam muzykalność ponad szczegółowość.

Mieszkam w bloku, więc nie będę słuchał głośno.

Pozdrawiam serdecznie,
Maciej


Panie Maćku!

Nie określił pan zakresu cenowego, w jakim się mamy poruszać, ale zrobię, co mogę :) Z kolumnami problemu nie ma – Castle z serii Knight zrobią, co trzeba. Alternatywnie posłuchałbym Divine Acoustics Electra gen3, które niedawno testowałem – piękne i pięknie grają. Jedno, co bym starał się zmienić, to odległość między kolumnami i panem – siedzi pan naprawdę daleko od nich i jeśliby się udało je chociaż o 50 cm odsunąć od siebie, albo pana przysunąć, byłoby lepiej. Ale jeśli nie, to trzeba z tym żyć, jak 99% z nas.

Większy problem jest z odtwarzaczem plików. Najlepszym wyjściem byłoby kupienie najtańszego Aurendera. Problem w tym, że ma on tylko wyjście USB. Hegel ma takie wejście, ale nie przyjmuje ono DSD (o ile się orientuję). Dlatego pewnie trzeba będzie pomyśleć o DAC-u. I wtedy DAC Hegla + Aurender. Albo inna możliwość: streamer mini firmy Auralic i jej DAC, też świetny zestaw. Obydwa odtwarzacze pracują stabilnie i mają bardzo dobre oprogramowanie sterujące na tablety.
Pozdrawiam
Wojtek Pacuła