pl | en

Szanowny Panie Wojtku!

Piszę do Pana w temacie pomocy w złożeniu zestawu stereo bazującego na Audiolab M-DAC, który uważam za jedyną część aktualnego toru audio godnego pozostawienia.

Aktualny „system" wygląda następująco:

DAC: Audiolab M-DAC
Słuchawki: Sennheiser HD650
Głośniki: Microlab Solo 7C (głośniki aktywne)

Czyli krótko mówiąc nie ma się czym chwalić...

Sam DAC miał służyć jako wzmacniacz słuchawkowy, ale okazało się że ma zbawienny wpływ na brzmienie głośników (myślałem że nic nie jest w stanie poprawić brzmienia sprzętu tak niskiej klasy ale jak się okazało, myliłem się).

Do tej pory zawsze słuchałem muzyki na słuchawkach ze wzgledu na innych lokatorów. Przerabiałem takie konstrukcje jak Beyerdynamic DT-880/Sennheiser HD555/Sennheiser HD650 + Feliks Audio Espressivo-e/Asus Xonar essence STX/Audiolab M-DAC. W tej chwili gdy TV jest praktycznie nieużywany, a zarówno ja i moja żona czas wolny spędzamy na krzątaniu się po mieszkaniu, czytając lub przeglądając czeluści internetu, mogę pozwolić sobie na słuchanie muzyki emitowanej za pomocą głośników co coraz bardziej mnie wciąga. Kropką nad i było posłuchanie następującego zestawu kolegi:

Micromega MyDac
Audiolab 8200A
Dali Zensor 5
gdzie nie wiedząc czego się spodziewać, miałem do odsłuchu raczej pesymistyczne podejście ale już przy pierwszym utworze Diany Krall kolana mi się ugięły. Teraz gdy jestem już po głębszej lekturze wiem że nie był to zestaw nawet z średniej półki ale przeskok w porównaniu do mojego był ogromny.

No i się zaczęło...

Chciał bym zbudować nowy system w oparciu o M-DACa do kwoty 7-8 kPLN nie licząc „akcesoriów" (wiem jakie przewody Pan poleca najczęściej i jaką wagę do nich przykłada dlatego będę je dokupywał sukcesywnie w miarę możliwości finansowych zgodnie z zaleceniem od źródła do końcówki). System ma być umiejscowiony w pokoju o wymiarach 3 m x 4 m, więc w grę wchodzą jedynie kolumny podstawkowe (odsunięcie od ściany około 40cm). Słucham głównie Jazzu (50%), Rocka (30%), Heavy Metalu (15%) oraz Popu w stylu MJ i muzyki elektronicznej (5%). Lubię dźwięk ciepły i detaliczny z szeroką/głęboką sceną i z zaokrągloną górą i mocnym basem.

Jestem „świeżakiem” w środowisku audio i jak do tej pory przeglądałem jedynie wątki na forach typu Audiostereo oraz testy w portalach typu stereo i kolorowo lub audio.com.pl(plus strony anglojęzyczne) z których wylistowałem sobie następujący sprzęt w zasięgu moich możliwości finansowych który zdaniem redaktorów/forumowiczów jest wart odsłuchania:

Kolumny(monitory):

Monitor Audio Silver RS1
B&W 685
Dali Ikon2 mk2
KEF R300
Paradigm Reference Studio 10 v.5
Paradigm Reference Studio 20 v.5

Wzmacniacz/Końcówka mocy:

Audiolab 8200A
Xindak PA-M
Atoll AM 100 SE
Atoll IN 100 SE
Cambridge Audio Azur 651A lub 851A(w promocyjnej cenie)

Kiedy rozpocząłem lekturę działu listy i porady waszego miesięcznika zauważyłem, że zachwala Pan pozycje o których wcześniej nie słyszałem i tym samym nie brałem pod uwagę. Do list sprzętu doszły więc następujące pozycje:

Kolumny:

Chario Constellation Delphinus

Wzmacniacz/Końcówka mocy:

Music Hall a35.2
Audiomatus AM400

Było ich więcej, ale niestety odpadły ze względu na cenę.

Jestem na etapie ustalania konfiguracji do odsłuchu taka by znaleźć sklep który ma możliwość przesłuchania jak największej ilości kombinacji.

Tyle tytułem wstępu. Teraz przejdźmy do pytań:

1. Czy warto budować system na M-DAC?

2. Jak rozłożyć budżet na wzmacniacz i kolumny(wiem że jest Pan zdania że lepiej wydać więcej na wzmacniacz ale prosił bym tu o przykłady jaki wzmacniacz w połączeniu z jakimi kolumnami)?

3. Zaciekawiły mnie końcówki mocy Audiomatusa. Czy nie mają one zbyt dużej mocy jak na monitory?

4. Jak już pisałem podobało mi się połączenie Audiolaba z Dali i z tego co czytałem w dziale listy/porady to jeden z użytkowników też był zachwycony zwłaszcza po wydaniu sporej gotówki na kable. Niestety metraż mojego pokoju nie pozwala na montaż kolumn podłogowych, a nie wiem czy będę w stanie uzyskać podobny efekt na którymkolwiek z wymienionych monitorów.
Najlepszym sposobem będzie odsłuchiwanie różnych kombinacji ale dużą pomocą było by nakierowanie jakie modele mogą być porównywalne do w/w zestawu lub opisanych preferencji.

Przepraszam za tak długi mail i sporo informacji nie na temat... Chciałem dokładnie opisać swoje odczucia związane z tematem zakupu audio oraz udzielić szczegółowych informacji dotyczących wymagań i ograniczeń jakie mam w tym względzie.

Pozdrawiam,
Karol
Panie Karolu!

M-DAC to bardzo fajny przetwornik i oczywiście można na nim zbudować fajny system. Kupiłbym do niego końcówkę Audiomatusa – mocy nigdy za dużo, zawsze za mało… Do tego posłuchałbym kolumn RLS Callisto IV, będzie pan zaskoczony. Niestety nie znam części kolumn o których pan pisze, mogę mówić tylko o tym, co znam, czego u siebie słuchałem z różnymi urządzeniami.

Ale można to zrobić inaczej. Kupuje pan wzmacniacz Haiku Bright MkIII i odtwarzacz CD Soulnote SA300. Słyszałem tę kombinację i jest fantastyczna. Jedynym minusem jest brak zdalnego sterowania. Kolumny te same – RLS.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła