pl | en

Witam Pana bardzo serdecznie!

W końcu... niemal po dwóch latach zebrałem się w końcu na wymianę kolumn. Moimi wybrańcami zostały kolumny Castle’a serii Knight, model 4.

  Początkowo chciałem pójść w model m.in. Castle’a "Stirling 3" (4,7 kzł). W połowie 2014 r. przespałem okazję na nowego Castla "Conway 3" (3,6 kzł) i z uwagi, że finasowo nic nie mogło pobić tej oferty szukałem czegoś innego. Odsłuchiwałem je na swoim zestawie i okablowaniu B&W 684 S2 (4,4 kzł), ale na znacznie większym metrażu. Po odsłuchu trochę zgłupiałem - oczekiwałem fajerwerków, ale się ich nie doczekałem. Nie wiem jak to opisać – po prostu zagrało jakoś nieprzekonywująco, trochę jakby ospale. Dobra była stereofonia i plastyka barw, ale wynikała ona bardziej z innego ustawienia. Dzisiaj, po kilkudziesięciu godzinach odsłuchów Castle’i Knight 4, uważam, że B&W z moją lampą to był po prostu niezbyt dobrany duet. Ograniczona wydajność prądowa mojej Jolidy nie pozwala rozwinąć skrzydła niskoimpedancyjnym kolumnom.

Pomyślałem więc o JBL z serii Studio 280/(580) (3,3 kzł i 4,3 kzł), ale wizja lokalna 1:1 i szybko z nich zrezygnowałem, z uwagi na wielkość swojego pokoju i możliwości ustawienia. Kolumny podstawkowe zostały jednak przeze mnie skreślone (choć oferowano mi model Dynaudio X16). 
Po konsultacjach zdecydowałem się na posłuchanie serię Castle’i Knight, rozważałem zakup modelu "5" lub "4". I to był dobry kierunek - kolumny niewymagające prądowo z linią transmisyjną ułatwiającą łatwiejsze ustawienie  - do tego ładny naturalny fornir.
Kolumny mam jeszcze zbyt krótko, abym mógł poznać na co je naprawdę stać - brzmią po kilkudziesięciu godzinach co najmniej dobrze - są szybkie, miękkie z ładną średnicą i dobrą sceną i stereofonią. Widać, że dają odpocząć trafom Jolidy - po godzinnym odsłuchu Bowersów łatwo było o poparzenie się od traf głośnikowych.
Pogrzejemy, posłuchamy, porównamy bo Celestionami F-28, które zostały w rodzinie:-) 

Obecnie mój zestaw wygląda następująco:
a) źródło: (sieciowy) Marantz NA7004 + (odtwarzacz SACD) Marantz SA7003
b) wzmacniacz: (lampa) Jolida JD 202 (lampy: 5751 EH Gold, 12AT7 PSVANE/12 AT7 WC JAN GE (1986 r.), EL34B Tung-Sol)
c) kolumny: (podłogowe) Castle Knight 4
d) kable sygnałowe: Audioquest (King Cobra + Copperhead)
e) kable głośnikowe: Chord (Odyssey 2 - 2x3,5 m)
f) kabel USB (A-B) 2 m: Wireworld Starlight 7
f) zasilanie: listwa SUPRA MD-06 EU/SP + przewody LoRad SUPRA
g) słuchawki : AKG Q701, Technics HT400
h) dyski zewnętrzne: USB 2.0 i 3.0 - WD Essential
 

Pozdrawiam serdecznie 
Piotr