pl | en

Jaki odtwarzacz plików? A może DAC?

Witam!

Jestem na etapie budowania mojego stereo. Na dzień dzisiejszy jest to wzmacniacz MusicHall 15.2, prawdopodobnie będą to głośniki Dynaudio 2/7 (chociaż myślałem pierwotnie o Monitor Audio RX2 lub Xavianach Primissima) podłączone kablami WireWorld Orbit5.
Na razie gra to z moim starym DVD Yamahy. Chciałbym kupić do tego zewnętrzny DAC. Niestety z tego co się zorientowałem, to zarówno Arcam rDAC, jak i MusicHall dac25.3, które rozpatruję, nie posiadają takiej funkcjonalności jak Sonos ZP90 – chodzi mi o podłączenie do sieci LAN i korzystanie z NAS.

W związku z tym mam dwa pytania:
1. Co panowie sadza o Sonos ZP90 i jakości jego przetworników.
2. Czy są jakieś zewnętrzne „daki”, które byłyby w stanie czytać pliki, np. FLAC z serwera typu NAS, Samba DLNA itp. czyli posiadałyby RJ45?

Chciałbym na takie urządzenie wydać około 3000 zł. Już nawet rozpatruję kupienie Sonos ZP90 + Arcam rDAC, ale jakby było takie jedno urządzenie byłoby super. Proszę o jakąś podpowiedz i w ogóle o opinię, co Panowie myślicie o tym moim zestawieniu: MH a15.2 + Dynaudio 2/7 + Wireworld Orbit 5 + pomysł na DAC.

A i jeszcze jedno słabą stroną Sonosa jest to, że nie ma wejścia cyfrowego, a mam całkiem sporą kolekcje CD, której też chciałbym słuchać.
I jeszcze jedno pytanie – proszę mi powiedzieć, czy jest jakiś limit w metrach na długość kabla USB?

Będę wdzięczny za odpowiedź,
Sebastian

Panie Sebastianie!

Najpierw chciałbym wyprostować pewną techniczną rzecz: urządzenie, które czyta pliki audio i je rozpakowuje, wysyłając na zewnątrz albo w postaci cyfrowej, albo już zdekodowanej, analogowej, nie jest przetwornikiem cyfrowo-analogowym („dakiem”), ale odtwarzaczem plików audio. DAC może być częścią odtwarzacza plików, odtwarzacza CD, DVD, BD itp., ale tylko częścią. DAC ma wejścia cyfrowe, do których wysyłamy sygnał albo z transportu mechanicznego (CD, DVD, BD), albo z odtwarzacza plików, albo wreszcie z innych urządzeń cyfrowych.
Zdarza się, że mamy odtwarzacze plików z wejściami cyfrowymi, ale nie jest to częste. Dlatego, szczególnie na tym poziomie cenowym raczej bym wybrał rozwiązanie: odtwarzacz plików + DAC. Bo wtedy do tego ostatniego podłączy pan DVD i pogra płyty CD. Najlepszym wyjściem byłby pójście właśnie w tym kierunku. Widziałbym tu Cambridge Audio Sonata NP30 jako odtwarzacz plików i właśnie rDAC-a w roli przetwornika. Cambridge ma swój własny wewnętrzny przetwornik, wiec przez jakiś czas może pan grać bez Arcama, a potem dokupić go. Jedynym problemem jest to, że przetwornik ten ma tylko jedno wejście RCA (S/PDIF) i sygnał z DVD trzeba by dostarczać kablem światłowodowym.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła