pl | en

Audio Research REF PHONO 2

Nowy referencyjny przedwzmacniacz gramofonowy

Wprowadzony trzy lata temu przedwzmacniacz gramofonowy PH7 zaoferował nowy poziom dźwięku w momencie zastąpienia na rynku oryginalnego REF Phono, dotychczas najlepszego przedwzmacniacza gramofonowego Audio Research. Ponieważ klienci jednak sygnalizowali zapotrzebowanie na następny model przedwzmacniacza gramofonowego klasy Reference, Audio Research pracował by móc zaoferować produkt, który byłby w stanie zaoferować więcej niż tylko przyrost jakości – by był naprawdę produktem klasy state-of-the-art. Okres oczekiwania dobiegł nareszcie końca i Audio Research może z dumą zaprezentować REF Phono 2.

Po raz pierwszy w przedwzmacniaczu gramofonowym Audio Research główna płytka drukowana umieszczona jest poziomo, z transformatorami umieszczonymi poza płytką, przymocowanymi do przedniej części obudowy. Za dodatkową opłatą dostępna będzie opcjonalna, wykrawana laserowo, dymiona, przezroczysta płyta górna wykonana z plexiglasu. Wnętrze Reference Phono 2 jest urzekająco piękne, producent chce więc by każdy mógł je podziwiać.

Wyposażenie w funkcje użytkowe REF Phono 2 jest również imponujące. Występują dwa niezależne komplety wejść sygnałowych, z przełączanym wzmocnieniem: niskim (51 dB BAL/45 dB SE) oraz wysokim (74 dB BAL/68 dB SE). Mamy do wyboru siedem wartości obciążenia wkładki: 47K, 1000, 500, 200, 100 i 50 omów oraz ustawienie własne, które może być ustawione fabrycznie według potrzeb przyszłego użytkownika (Jeśli nie sprecyzowano inaczej, obciążenie wynosi wówczas 47K). Oprócz standardowej krzywej korekcji RIAA, REF Phono 2 wyposażono w krzywe korekcji Columbia i Decca. Na wyświetlaczu sygnalizowane są wszystkie aktywne funkcje (Wejście sygnału, Wzmocnienie, Obciążenie wkładki, EQ, Wyciszenie oraz Ilość godzin pracy lamp), zaś intensywność świecenia wyświetlacza może być regulowana w sześciu krokach aż do całkowitego zaciemnienia. Gdy wyświetlacz jest wyłączony, dziewięć miniaturowych pikseli umieszczonych po środku wyświetlacza jest zapalonych, informując że urządzenia jest włączone. Mikroprocesor sterujący pamięta wartość ustawień dla każdego z wejść sygnałowych niezależnie. Dołączony pilot zdalnego sterowania obsługuje wszystkie funkcje urządzenia.REF Phono 2 charakteryzuje się w pełni zbalansowanym torem sygnału, wyposażono go w układ wejściowy umożliwiający pracę na wejściach RCA w trybie zbalansowanym, bez konieczności stosowania inwertera sygnału. Zamiast wykorzystywać transformator dopasowujący, w sekcji wysokiego wzmocnienia zastosowano specjalistyczne, charakteryzujące się dużą wartością wzmocnienia, super niskoszumne tranzystory FET. Jest to rozwiązanie droższe niż przy użyciu transformatora, jednakże warte stosowania z uwagi na dramatyczna poprawę osiągów brzmieniowych. Zastosowano również nowe, własnej konstrukcji kondensatory sprzęgające w stopniach pośrednim i wyjściowym, oraz nowe teflonowe kondensatory w układzie krzywej korekcji. W układzie zasilania zastosowano nowe transformatory oraz jedenastostopniowy układ stabilizacji napięcia.

Na ściance tylnej umieszczono dwa komplety wejść sygnału RCA z zaciskiem uziemiającym, wyjścia RCA i XLR oraz 20-amperowe gniazdo zasilające.

Po względem brzmieniowym, REF Phono 2 jest tak przezroczysty, żywy i urzekająco prawdziwy ze zapiera dech w piersiach. Wyświechtany frazes? Ani trochę – REF Phono 2 jest naprawdę taki wyjątkowy. Oferuje jakość brzmienia porównywalna z jakością nagrań z taśm matek, gdzie instrumenty stoją niczym obeliski wycięte z czarnego tła, rekonstruując przestrzeń z otoczenia w którym dokonywano nagrań lepiej, niż kiedykolwiek mieliście okazję słyszeć z winylu. Stwierdzenie, że osiąga on „nowe poziomy rozdzielczości i dynamiki” brzmi jak komunał, lecz są to autentyczne atrybuty. W świecie pełnym znakomitych gramofonów, ramion i wkładek, REF Phono 2 jest okazją w porównaniu do wyrafinowanego brzmienia, które oferuje.

Tak jak napisano dziesięć lat temu o jego poprzedniku, REF Phono 2 pozwoli na nowo spozycjonować wasz salon jako miejsce gdzie muzyka brzmi w sposób szczególny, dzięki obecności unikalnych urządzeń i waszej nieocenionej pomocy i wiedzy. Cena: 52 200 zł

Źródło: audiofast