pl | en

Kolumny na początek

Witam!

Od jakiegoś czasu chodził mi po głowie zakup sprzętu. Dotychczas miałem kupioną za pierwszą pensję ok. 1400 zł (‘97 rok) wieżę stereo JVC. U znajomych jednak wolałem i oglądać i słuchać, bo to wszystko miało takie bajeczne dźwięki. Ponieważ nie mam za bardzo o tym pojęcia, trochę przed zakupem poczytałem. Od kilku dni mam amplituner Teac AB-D8800 + DVD 3800, kupiony okazyjnie od kolegi. Zacząłem szukać kolumn. Pomyślałem o zestawie 5.0 albo nawet 5.1 za, góra, 3,5 kzł. Spędziłem 2 dni w necie, zaniedbując obowiązki, i tak trafiłem na HF. Po tych wszystkich pytaniach i pańskich odpowiedziach zobaczyłem, że być może mam ochotę na zbyt wiele. Dziś pomyślałem, że chyba za mało czytałem. Bo przecież stać mnie na 5x droższą elektronikę. Ale OK., kupiłem. Trudno. Pomyślałem, że zawsze mogę kupić jakieś kolumny np. KEF iQ5 albo Monitor Audio BR5. A może zestaw nawet. Np. CELESTION F38 + F18 + F35C + S80 (tego widziałem w promocji fajnej), a w przyszłości wymienię elektronikę na coś lepszego. Czy jest w tym sens? Czy warto pod takie coś kupować jakieś przyzwoite kable? Bo co z tego, że kupię nawet droższe kolumny, jeśli elektronika nie będzie współgrała. Nawet nie wiem, czy tak można pisać, zatem pytam jak laik, który ma ochotę na jakiś początek z perspektywami.

Sprzęt ma stać w pomieszczeniu 5 x 3,5 m z dywanem, małą meblościanką (2,5 m) po jednej stronie i małym stołem po drugiej. Więcej gratów nie przewiduję. Chcę to połączyć z kompem. Specjalnie rok temu wziąłem lepszą kartę oprócz tej, która była zintegrowana. Słucham rock, hardrock, trochę punka i popu. Preferuję kino sensacyjne, także w starszym czarno-białym wydaniu. Od czasu do czasu gram na kompie i tam też lubię dobre dźwięki.

Pozdr. -
Darek


Witam!

Cieszę się, że nie zerwał Pan kontaktu z muzyką, bo to piękne hobby. Powiem wprost, będzie szybciej: moim zdaniem lepiej od razu sprzedać Teaca, póki jest nowy i kupić porządne stereo z odtwarzaczem DVD w roli głównej. Dźwięk będzie sto razy lepszy, a kino na tym nie ucierpi – ja od lat gram filmy w stereo. Nie wiem tylko, jaką kwotę na całość chciałby Pan przeznaczyć. Proszę napisać, to coś wymyślimy. Jeśli jednak zdecyduje się Pan pozostać przy swoim systemie i 5.1, to też pomyślimy.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła