pl | en

MONITOR AUDIO SILVER 100 7G


Dzień dobry Panie Redaktorze :)

Od 2 m-cy jestem szczęśliwym posiadaczem pary Monitor Audio Silver 100 7G (black oak), które szczęśliwie udało mi się zamienić po dość krótkiej "przelotnej fascynacji" Klipsch RP 600M II, gdzie wspomniana znajomość trwała 1,5 m-ca ;) MA polecił mi jeden z doświadczonych doradców polskiego salonu, który sprzedaje m.in. kolumny Monitor Audio. Nadmieniłem, że interesuje mnie duża muzykalność oraz niski, fajnie schodzący bas z akceptowalną, lekko wycofaną średnicą.

I spośród trzech propozycji MA wygrały - jestem bardzo zadowolony z zakupu i wierzę, że po planowanej zmianie wzmacniacza na Cambridge CXA81 osiągnę już pełnię spokoju i szczęścia, bo obecna Yamaha jednak trochę razi podkręconymi górnymi rejestrami każdego pasma. CXA81 brzmi cieplej z MA, zgodzi się Pan? Spotkałem się też ze stwierdzeniem, że CXA81 jest wręcz referencyjnym wyborem wzmacniacza pod MA 100 7G. Co Pan o tym sądzi?

Nadmienię, że w fazie zmian zapoznałem się również z Pańskim testem tych kolumn na stronie https://highfidelity.pl/@main-4101&lang= - bardzo fajnie się to czytało i czuć było, że... TO JEST TO :)

MA mam ustawione w salonie 22 m.kw. przy ścianie na standach na wys. 64 cm (Custom Design 300). Napędza je Yamaha AS-501 z gramofonem Technics SL 1200 MK2 na zmianę ze Spotify, jednak gramofon gra od zawsze główne skrzypce w mojej muzycznej pasji (zanim to stało się modne). W tekście wspomina Pan o odległościach od ściany, gdyż wtedy MA potrafią zejść basem bardzo nisko (to fakt - potwierdzam), cyt.

"Postawiłbym je blisko tylnej ściany i nie eksperymentował z zatyczkami gąbkowymi, chyba że jedna z kolumn znalazłaby się w rogu pomieszczenia (...)"

I tutaj rodzi się moje pytanie - czy odległość 15 cm jest wg Pana akceptowalna dla klarowności dźwięku tych kolumn czy może 10 cm będzie również w porządku? A może bardziej kierować się do wspomnianego przez Pana minimum, tj. 20 cm? Na więcej niestety nie pozwalają mi warunki w salonie.

Z góry dziękuję za informację zwrotną.
Pozdrawiam serdecznie
Jarek


Witam panie Jarku!
Cóż powiedzieć :) To naprawdę bardzo fajne kolumny i super, że się pan na nie zdecydował. Z CA to bardzo dobrze gra, ponieważ obydwaj producenci korzystają ze swoich produktów przy projektowaniu, więc siłą rzeczy to dobrze z sobą gra. I to może być dokładnie to, czego pan szuka. Chyba że... Fezz Audio Silver Luna. Starsza wersja jest w super cenach, a gra świetnie. No i to lampa :) Ale jeśli chce pan tranzystory, to CA – i jest dobrze.

Pozdrawiam serdecznie i świątecznie,
Wojtek Pacuła
Dziękuję za szybką odpowiedź Panie Wojtku :)
A co do odległości kolumny od ściany - czy utrzymać to minimum 20 cm czy takie 15 cm, które dobrze współgra z ustawieniem komody hi-fi w salonie, też będzie akceptowalnym odchyleniem od rekomendacji MA wg. Pana?
Tak, spoko, przy odległości 15 cm też nie powinno być problemu.

WP