pl | en

Witam!

Po długiej przerwie ponownie zwracam się z prośba o pomoc. Tym razem problem dotyczy wyeliminowania ew. wibracji wzmacniacza lampowego. Nie dawno otrzymałem długo wyczekiwany, ponieważ był budowany na zamówienie wzmacniacz lampowy na lampie 2a3 kanadyjskiej firmy Triodelabs. Firma ta mało znana w Polsce specjalizuje się we wzmacniaczach małej mocy. Mój dotychczasowy wzmacniacz to Air Tight ATM 300, (z polecana lampą Takatsuki), stał na firmowych nóżkach + Vibrapody  na platformie z kamienia. Nowy wzmacniacz ma małe gumowe nóżki, które wpadają do środka Vibrapodów.

I tu pojawia się pytanie, czy dokupić  same nóżki/ stopki i czy też postawić wzmacniacz na dodatkowej platformie antywibracyjnej. A może pozostawić firmowe nóżki- jestem przekonany co do sensu stosowania  urządzeń antywibracyjnych w stosunku do źródła- posiadam platformę PAB, ale nie wiem jak bardzo czułe na wibracje są wzmacniacze lampowe?

Pozdrawiam
Leszek
Panie Leszku!

Triode Labs to świetna firma, ale rzeczywiście mało znana. Jakby jednak nie było, lampy to lampy. I jest z nimi tak, że są bardziej wrażliwe na drgania niż jakiekolwiek źródło, może poza gramofonem. Dlatego to właśnie z nimi najlepiej słychać wpływ elementów antywibracyjnych.

W pana przypadku rozpocząłbym od wymiany nóżek na Ceramic 7 SN od firmy Pro Audio Bono (ew. 5 N+). Jestem pewien, że zmiana będzie duża. Ale potem posłuchałbym kilku platform, bo dopiero taki komplet daje coś „ekstra”. Odpowiadając więc na pańskie pytanie: tak, urządzenia lampowe są bardzo wrażliwe na drgania, dlatego warto z nimi stosować jak najlepsze produkty antywibracyjne.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła