pl | en

Zestaw audio (stereo) + wideo

Witam Panie Wojciechu!

Zwracam się do Pana z uprzejmą prośbą o poradę w sprawie konfiguracji zestawu audio (stereo) + wideo. Zestaw, który sobie wymyśliłem, przedstawia załączony schemat. Na początek poproszę o weryfikację czy przedstawiona konfiguracja jest poprawna i czy spełnia poniższe wymagania?

1. Możliwość wybierania i odsłuchiwania plików audio (WAV, FLAC, maks. 96 kHz/24 bity) przechowywanych na HDD, bez konieczności włączania TV.

2. Możliwość odsłuchiwania płyt CD, SACD, DVD-A, Blu-ray bez konieczności włączania TV. Czy w przypadku odtwarzacza Blu-ray CA 651BD występuje ta sama niedogodność, o której wspomina Pan w teście modelu 751BD?

"Tyle, że… I tak dochodzimy do niespodzianki, o której mówiłem na początku – odtwarzacz gra płyty SACD, DVD i BD, a także pliki, tylko jeśli jego wyjście HDMI jest podłączone do TV lub do amplitunera, innymi słowy, jeśli wyjście „potrząśnie ręką” z innym wejściem. Inaczej płyta się kręci, licznik idzie, ale dźwięk jest wyciszony."

3. Możliwość odtwarzania filmów, koncertów (DVD, Blu-ray) w ten sposób, że dźwięk emitowany jest z podłączonych do wzmacniacza CA 651A kolumn lub głośników TV.

4. To samo, co w punkcie 3, ale w przypadku programów TV cyfrowej.

Jakie kolumny w cenie do 3500 zł za parę byłyby najlepsze dla proponowanego systemu? W teście wzmacniacza CA 651A wymienia Pan m.in. Monitor Audio Bronze BX:

"Urządzenie jest mocne (producent mówi o 75 W przy 8 Om), ale nie o samą moc tutaj chodzi. Z kolumnami w rodzaju Chario, niektórych Dynaudio, Monitorami z serii Reference (dawniej Bronze), Monitorami Bronze BX (piszę o tej marce więcej, bo ma w Polsce tego samego dystrybutora, co CA, zapewne będzie więc oferowana w sklepach razem) z Electrami 2 Divine Acoustics, itp. wzmacniacz grał ładniej, z mniejszym wysiłkiem, jakby na większym luzie. Dlatego jeśli zapewnimy mu tego typu obciążenie, to będziemy mogli sparować 651A z nawet znacznie droższymi kolumnami – dla przykładu testowane kiedyś przeze mnie Acoustic Energy Radiance 2 byłyby dobrym wyborem. Ale i od dołu można zacząć bardzo nisko, byle dobrze – patrz: Pylon Pearl."

Czy np. Monitor Audio Bronze BX6 byłyby odpowiednie dla podanej konfiguracji i pomieszczenia, którego szkic zawiera drugi schemat? Co Pan myśli o kolumnach Dali Zensor 7? Niestety, nie będzie możliwe zbyt duże odsunięcie kolumn od ściany (maks. 10-15cm). Jeśli chodzi o preferowane gatunki muzyczne, to słucham przede wszystkim rocka: Pink Floyd, The Doors, The Jimi Hendrix Experienced itp.

Jakich kabli użyć do połączenia poszczególnych elementów systemu? O ile w temacie urządzeń mam pewne rozeznanie, o tyle w temacie kabli jestem całkowicie zielony. Wiem jakie są rodzaje połączeń, ale nie mam pojęcia, którzy producenci są godni uwagi, oczywiście w rozsądnej cenie.

Ostatnia kwestia :-) W teście płyty Pink Floyd: The Dark Side Of The Moon Immersion Box Set pisze Pan m.in.:

"Dodatkowym problemem okazały się - jak się wydaje - różne miksy poszczególnych wersji stereo. Na CD 1 mamy wersję zremisowaną i zremasterowaną. Materiał na nią został wzięty z wielokanałowej taśmy-matki (16 kanałów). Inaczej jest z wersjami hi-res. Zarówno 24/48, z DVD, jak i 24/96 to remastery (nie remiksy!) ze stereofonicznej taśmy-matki z 1973 roku. Remiks i remaster w jednym w wysokiej rozdzielczości przeprowadzono jedynie z materiałem wielokanałowym w 2003 roku i zostały wykonane przez Jamesa Guthrie na potrzeby wersji SACD."

Dobrze rozumiem, że remastery (nie remiksy), czyli w tym przypadku wersje hi-res, są bliższe oryginalnemu nagraniu?
Wie Pan dlaczego w wydawnictwie The Wall Immersion Box Set zabrakło wersji hi-res? W Wish You Were Here. Immersion Box Set są.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź,
Maciej


Witam!

Tak, to jak najbardziej poprawny schemat.
1 - TAK.
2 - nie jestem pewien co do Blu-ray i DVD-A. te ostatnie niemal zawsze wymagają odpalenia menu, żeby wybrać odpowiednią wersję dźwiękową. Lepiej więc tego typu płyty zripować i grac z plików. Nie wiem też jak jest z BD, nie pamiętam. Ale sprawa znana jest dystrybutorowi, proszę spytać bezpośrednio w Audio Center Poland.
3 - oczywiście, to podstawa.
4 - oczywiście.

Kolumny:
Monitory Bronze - jak najbardziej. Posłuchałbym jednak też innych kolumn - Castle Knight (któryś model podłogowy). Bedzie nieco drożej, ale w tym przypadku chyba lepiej - dostanie pan głębszy, nieco cieplejszy dźwięk. Po odsłuchu obydwu modeli będzie pan wiedział, w którą stronę iść. Dali nie znam, bardzo dawno tych kolumn nie słyszałem.

Kable:
Tu jest prosto - albo kable polskiej firmy Audiomica, albo brytyjskie Chordy. Im wyżej, tym lepiej. Koniecznie proszę też kupić kable sieciowe, na początek przynajmniej do odtwarzacza plików!

Floydzi:
Nie ma do końca jasności co należy rozumieć jako "oryginalne nagranie". W tym przypadku remaster hi-res jest bliższy temu, co wydano w 1973 roku, jednak nowa wersja, remiks, jest bliższa temu, co artyści i realizator chcieli pokazać wówczas, a się nie bardzo dało. I nie mam pojęcia, dlaczego w różny sposób potraktowano te wydawnictwa...

Mam nadzieję, że odpowiedzi panu się przydadzą. To bardzo fajny system, dobrze pomyślany. Myślę, że więcej osób mogłoby się na nim wzorować, wymieniając to tu, to tam jakiś element, pozostawiając w jego centrum Stream Magica 6 - to wyjątkowo udane urządzenie.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła