pl | en
Hyde Park
Akustyka wnętrz to prawdziwa sztuka. Wciąż nie ma w Polsce zbyt wielu firm, które naprawdę się na tym znają. Problemem jest także to, że nie da się „przetestować” takich rozwiązań tak, jak to się robi z urządzeniami – każde pomieszczenie wymaga innego podejścia i trudno spodziewać się, że recenzent zmieni swój pokój tylko dla takiego testu… Temat jest jednak ważny, często Państwo o niego pytają, dlatego postanowiliśmy co jakiś czas publikować artykuły przygotowane przez firmy akustyką się zajmujące. To oczywiście w pewnym sensie ich promocja, ale warto chyba zaryzykować. Tym razem o pracach firmy WB Acoustics opowie pan Jakub Wołowiec, jej przedstawiciel.

Wojciech Pacuła

WB ACOUSTICS jest polską marką, pod którą produkowane są ustroje akustyczne dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Firma stopniowo wprowadza na rynek nowe rodzaje i modele produktów przekonując klientów o skuteczności ich działania. Jako pierwsze do dystrybucji trafiły rozpraszacze dźwięku – tzw. dyfuzory jednowymiarowe 1D. Są to bardzo wdzięczne, klasyczne ustroje akustyczne, o długiej historii i o wysokiej efektywności.
Wiele lat temu została opracowana konstrukcja, która pozwala na równomierne rozpraszanie padających na nią promieni dźwiękowych. Jak w przypadku każdego ustroju akustycznego zakres działania dla danych częstotliwości jest zależny od wymiarów. W przeciwieństwie do gładkiej powierzchni, gdzie promień dźwiękowy odbija się od niej jak piłeczka od ściany, tu fala dźwiękowa ulega rozproszeniu w zakresie 180 stopni. Rozbicie promieni dźwiękowych następuje równolegle do padającej fali. To tak jakby z tej jednej piłeczki rzuconej o ścianę, zrobiło się tysiąc innych wskutek uderzenia i odbiły się każda w inną stronę – od lewej do prawej... ale nie w górę – dół! Stąd powstało określenie „jednowymiarowy”. Modyfikacją dyfuzora 1D jest rozpraszacz, który pozwala na kierowanie dźwięku zarówno w poziomie jak i pionie. Uzyskał on oznaczenie 2D – „dwuwymiarowy”.

WB ACOUSTICS na początek wypuściło na rynek model pod nazwą Dyfuzor 1D/1/7 działający w zakresie 600-3000 Hz. Produkt ten stanowi kompromis pomiędzy skutecznością działania a dobrą ceną. Wiadomo, że w Polsce akustyka wnętrz to dla wielu sympatyków dobrego dźwięku temat nieznany lub pomijany, mimo że wcale nie musi trudna. Dlatego WB ACOUSTICS chce dotrzeć do tych ludzi i dać im nowe możliwości dążenia do perfekcji ich systemów audio za atrakcyjną cenę.
Z testów przeprowadzonych przez zwykłych użytkowników wynika, że wrażenia odsłuchowe są nieporównywalne przed zastosowaniem ustrojów akustycznych i po. Nawet w zaadaptowanych akustycznie pomieszczeniach dawało sie odczuć wyraźną zmianę w odbiorze muzyki. Zadaniem dyfuzorów jest dodanie przestrzenności w pomieszczeniu i poprawa warunków odsłuchowych. Umieszczenie tych produktów w miejscu, gdzie wypadają „wczesne odbicia” dźwięku, eliminuje efekt zniekształcania dźwięku bezpośredniego przez odbity. Odczuwa się wówczas więcej szczegółów w muzyce dochodzącej z głośników.

Firma zdobywała doświadczenie w branży akustyki wnętrz od 2006 roku jako podwykonawca w projektowaniu i realizacjach pomieszczeń odsłuchowych. W 2009 roku stworzyła markę WB ACOUSTICS i od tego momentu skupia się głównie na produkcji ustrojów akustycznych i podstawowych poradach dotyczących rozmieszczenia ich produktów. Ograniczyła tym samym usługi adaptacji akustycznej, pozostawiając tę działkę akustycznym firmom projektowym.
Producent postawił sobie bardzo ambitny cel spopularyzowania produktów do poprawy akustyki pomieszczeń. Będzie to dość trudne do osiągnięcia samodzielnie, dlatego ważną rolę pełnią salony audio. Są to bowiem miejsca gdzie zawsze zmierzają miłośnicy dobrego brzmienia. Ci doświadczeni i początkujący. Tam powinni zatem doświadczyć wszystkiego co związane jest z najlepszą jakością muzyki i co może na nią wpływać. Niektóre sklepy dystansują się jednak od zagadnień akustyki. Obawiają się, że stracą klientów prezentując im elektronikę w lepszych warunkach, niż te które mają zainteresowani w domach. WB ACOUSTICS uporało się także z tym problemem. Nie oferuje swoim partnerom kompletnej adaptacji akustycznej, a jedynie dostarcza im produkty demonstracyjne. Są to mobilne elementy, które po ustawieniu w pokoju zmienią jego parametry akustyczne, aby przede wszystkim klient mógł zauważyć różnicę.

Zobaczmy zatem kilka propozycji rozstawienia dyfuzorów w średniej wielkości pokoju odsłuchowym:

Nie ma tu żadnej większej filozofii. Miejsca dla dyfuzorów będą mniej więcej podobne w każdym pomieszczeniu. Na rysunku rozpatrzono wstawienie ustrojów w 3 miejscach: ściany boczne, ściana frontowa, ściana tylna. Dla sytuacji nr 2 poprowadzono dodatkowo kolorem czerwonym linie symbolizującą padający promień dźwiękowy i jego odbicie gdyby nie było dyfuzora. Linie zielone ukazują korzystny efekt jaki został uzyskany po instalacji ustrojów akustycznych.
Zdecydowaną różnicę w odsłuchach odczujemy dla rozmieszczenia 1 i 2 i to wydaje się być ustawienie ‘zalecane’. Natomiast propozycja 3 to już kwestia gustu słuchacza ponieważ alternatywą są ustroje dźwiękochłonne lub dźwieochłonno-rozpraszające. Istnieją pewne zasady dotyczące rozmieszczenia i ilości ustrojów akustycznych, do których można się stosować w większym lub mniejszym stopniu. W obu przypadkach można uzyskać bardzo dobry efekt. Pomieszczenia bowiem są różne, aranżacje także, a przede wszystkim różne są preferencje odbiorców.

Dyfuzory 1D są produkowane z MDF lub sklejki i lakierowane na kolor w półpołysku. Dwa rodzaje materiałów oraz szeroka paleta barw pozwala na dopasowanie tych ustrojów do każdego pomieszczenia. Z tyłu wmontowane są zaczepy do powieszenia elementu na ścianie. Model 1D/1/7 w standardowym wymiarze to: 47 x 110 x 12,5 (cm) jednak producent umożliwia klientowi przy wyborze koloru, także zmianę wysokości rozpraszacza od 60 do 110 (cm). Wszelkie inne zmiany warunkowane są zamówieniem specjalnym.

Jakub Wołowiec

Jakub Wołowiec jest przedstawicielem firmy WB Acoustics

Kontakt:
P.P.U.H. "WOMEB" s.c.
Jerzy Wołowiec i wspólnicy
ul. Usługowa 5
35-213 Rzeszów

tel.: 71 718 70 41
tel. kom.: 783 367 764
fax: 017 851 3531

e-mail: office@wbacoustics.pl