Fiona Mackenzie
Elevate


Program:
1. Sunny Sky
2. In Between
3. Bye Bye
4. Just a Little While Longer
5. An Roghainn
6. At the Bottom of the Sea
7. Elevate
8. Lots of People
9. Duisg Mo Chride
10. Hi o He
11. Everybody Knows

(18 Feb 2008)

Wydawca: LINN Records, AKD 307
Szczegóły: płyta hybrydowa SACD – SACD stereo/SACD multichannel/HDCD
Data wydania: 18.02.2008

Format: SACD/HDCD


JAKOŚĆ DŹWIĘKU: 6-7/10LINN Records od jakiegoś czasu wydaje płyty zrealizowane niekoniecznie w swoich studiach i niekoniecznie przez swoich inżynierów. Ostatnio przykładem na tego typu „eksport” była płyta Judith Owen Happy This Way. Celem takich działań jest popularyzacja ciekawej muzyki, która być może inaczej nie byłaby dostepna. Dochodzi do tego oczywiście także część techniczna od strony wytwórni, najwyraźniej na etapie masteringu – ostatecznie płyta wydawana jest od razu w trzech formatach: SACD stereo, SACD wielokanałowe oraz HDCD. Ze względu na ten ostatni format taśma-matka musi mieć formę analogową lub muszą istnieć dwie równoległe taśmy-matki: DSD (albo PCM) oraz analogowa. Elevate to nie jest pierwsza płyta tej Szkotki, ponieważ LINN wydał wcześniej jej duet z Williamem Jacksonem (Notes From A Hebridean Island, AKD 197) Jest to jednak jej debiut w roli solistki. Muzyka na tej płycie to połączenie szkockiego folku z rockowym instrumentarium i śpiewem – najczęściej w języku angielskim, ale także w języku gaelickim.
Podobnie, jak przywołana płyta Judith Owen, tak i ta jest pod względem realizacyjnym nierówna. Część utworów, jak np. Sunny Sky czy Bye Bye słuchać tak, jakby to były nagrania demo – stłumiona gitara i głos, jaki zwykle nagrywany jest z mikrofonów estradowych. Słychac, że ktoś nad tym popracował, ale pewnych rzeczy zmienić się nie da. Dla kontrastu gęściej zaaranżowane utwory, jak chociażby In Between brzmią znacznie lepiej, głęboko i z szeroką perspektywą.
To nie jest szczególnie nagrana płyta, jednak muzyka na niej pomieszczona warta jest przystanięcia na chwilę i posłuchania, Bezpretensjonalny głos, ładne melodie i spokój powodują, że nie trzeba zwracać uwagi na wady realizacyjne, a po prostu cieszyć się muzyką.

Strona artystki: Fiona Mackenzie

Dystrybucja: LINN PolskaPOWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ


© Copyright HIGH Fidelity 2007, Created by B