JAKIS PRZĘT ZA 10 000 – 15 000 ZŁ?


Dzień dobry!

Wiem iż zadano już wiele pytań o kwestie doboru sprzętów, aby osiągnąć najlepsze rezultaty w dziedzinie najwierniejszego, a zarazem owianego nutką magii dźwięku muzyki, która – chcąc nie chcąc – ma ogromny wpływ na wszystkich ludzi, towarzysząc nam prawie od samego początku. Postaram sformułować pytanie troszeczkę inaczej, opierając się na innym doświadczeniu: otóż moja historia z pierwszym, a zarazem jedynym do tej pory audio sięga 12 lat wstecz, kiedy to nabyłem wzmacniacz Primare a20 z odtwarzaczem CD Onkyo. Później dokupiłem przetwornik Musical Fidelity X-Act. Dźwięk wydobywały w przestrzeń głośniki B&W 602. Cóż – parę lat minęło i, krótko mówiąc, sprzęt się zużył i pora na coś nowego. Jakiś czas temu zakupiłem system, który służy mi w pracy. Jest to odtwarzacz Onkyo ze wspomnianym przetwornikiem c/a, wzmacniacz słuchawkowy Edgar oraz słuchawki AKG 701. Kiedy pierwszy raz posłuchałem dźwięków z tego systemu wiedziałem już, że 12 lat temu popełniłem błąd myśląc, że wydane pieniądze dały mi namiastkę prawdziwej satysfakcji obcowania z muzyką, która w bardzo pieczołowity sposób została zrealizowana przez mistrzów branży audio. Uważam, iż każdy, kto chce rozpocząć przygodę z audio powinien zacząć od zakupu w/w sprzętów – oczywiście myślę o systemie słuchawkowym, aby za niewielkie pieniądze poznać wartość celu, do którego pragną dążyć w świecie audio. I tu moje pytanie: na jakie komponenty przeznaczyć 10 000 – 15 000 + 3000 zł na nieprzewidziany wydatek, ale istotny z punktu widzenia jakości przekazu, aby osiągnąć podobny rezultat, czyli rozdzielczość, precyzję, stereofonię, która w słuchawkach ma niezwykłą głębię, krótko mówiąc przestrzeń i powietrze, które słyszymy, a które wciąga nas i kołysze wraz z taktami muzyki. Ma też być uporządkowana scena, dzięki czemu nic nam nie umyka, a każdy instrument ma swoje miejsce i barwę. Być może brakuje troszkę niskich rejestrów, ale to przecież słuchawki. Wielka moja prośba, gdyby Pan dysponował chwilką, to bardzo prosiłbym o wskazanie sprzętów wraz z okablowaniem, listwą sieciową oraz platformą antywibracyjną. Oczywiście, jeżeli zakup z punktu ogromnego Pana doświadczenia jest wskazany. Które urządzenia przybliżą mnie do tak wielkiej przyjemności ze słuchania kolejnych nagrań, jakie niesie słuchawkowy zestaw?

Z wyrazami szacunku –
Krzysztof
Panie Krzysztofie!

Niestety trudno konkurować ze słuchawkami w wielu dziedzinach. Można jednak zawalczyć i osiągnąć coś przynajmniej porównywalnego. Podaję system, o który bym zawalczył:

1.Do Pańskiego odtwarzacza przetwornik Audionemesis DC-1 Upgrade. Potem można dokupić nowy napęd (np. Cyrus Xt SE – kiedyś z kolei można do niego dokupić zewnętrzny zasilacz).
2.Wzmacniacz – albo Linear Audio Research IA-120 (właśnie testuję), albo mam do sprzedania wzmacniacz Melody SP-9 (test). Mogę go sprzedać za 4500 zł (jest nowy, po teście leży w pudle. Kosztował 1500 euro).
3.Kolumny – Harpia Acoustics Amstaff lub Mini Amstaff.
4.Okablowanie – Chord (takie, na ile starczy pieniędzy – to bardzo zrównoważona oferta o bardzo zbliżonym charakterze dźwięku na każdym poziomie).
5.Listwa – Supra z kablami sieciowymi Supra (na jakie starczy pieniędzy) lub Gigawatt PF-1 z kablami Oyaide L/i 50.
6.Na samym końcu, na samiutkim – platforma antywibracyjna Pro-Ject GroundIt 2.

Przepis, jak na dobry sernik :)


Pozdrawiam -
Wojciech Pacuła© Copyright HIGH Fidelity 2009, Created by B