FRANK SINATRA
„SONGS FROM THE HEART”


Spis utworów:

1. I've Got You Under My Skin
2. Time After Time
3. Day By Day
4. All The Way
5. Too Marvelous For Words
6. My Funny Valentine
7. Love Is Here To Stay
8. I've Got A Crush On You
9. Cheek To Cheek
10. Try A Little Tenderness
11. I Wish I Were In Love Again
12. Angel Eyes
13. In The Wee Small Hours Of The Morning
14. As Time Goes By
15. At Long Last Love
16. I'll Be Seeing You
17. Almost Like Being In Love
18. Embraceable You
19. Nice 'N' Easy (Alternate Take)
20. Where Or When
21. If You Are But A Dream

Data wydania: 15 stycznia 2007
Wydawca: Capitol/EMI 3868422
Typ: CD

Płyta "Romance: Songs From The Heart" zawiera 21 najromantyczniejszych przebojów Sinatry, z okresu jego wysoko cenionej współpracy z Capitolem, przy nagrywaniu albumów "konceptualnych" w latach 1953-61. Na albumie znajdą się również wcześniej niepublikowane i trudno dostępne nagrania. Frank Sinatra, którego kariera trwała ponad sześć dekad, był nazywany "największą gwiazdą estrady XX wieku". Dzięki Capitol/EMI po raz pierwszy na jednej płycie ukaże się zbiór niezrównanych przebojów Sinatry - kolekcja zawiera wyłącznie piosenki o tematyce miłosnej.

Na płycie "Romance: Songs From The Heart" znajdzie się 21 cyfrowo zremasterowanych utworów, w tym nigdy wcześniej niepublikowana wersja piosenki "Nice 'N Easy", a także "If You Are But A Dream" - rzadkie nagranie, które wcześniej nigdy nie ukazało się na płycie CD w USA . Album zostanie opatrzony specjalnym komentarzem producenta i kompozytora Jamesa Ritza. Płyta "Romance: Songs From The Heart" rozpoczyna się utworem "I've Got You Under My Skin" z 1956 i kroczy dalej ścieżką miłości, rozbrzmiewając słynnymi romantycznymi przebojami. Wśród utworów zebranych na albumie znalazły się takie klasyki, jak "My Funny Valentine," "I'll Be Seeing You," "In The Wee Small Hours Of The Morning," czy nagrodzona Oskarem piosenka "All The Way," autorstwa Sammy'ego Cahna i Jimmy'ego Van Heusena, którą Sinatra śpiewał w filmie "The Joker Is Wild". Warto także wspomnieć o utworze "Try A Little Tenderness", który Sinatra nagrał w 1960 roku. Piosenką tą w energetycznej soul/rockowej wersji wsławił się później Otis Redding, a ostatnio zaśpiewał ją także na swym ostatnim albumie "It's Time" Michael Buble.

Na "Romance: Songs From The Heart" znaleźć można także niepublikowaną wcześniej wersję studyjną "Nice 'N Easy" z 1960 roku, a romantyczną podróż wieńczy dodatkowy utwór - po raz pierwszy wydany w USA na płycie CD - "If You Are But a Dream", zarejestrowany w 1957. Utwory te do dziś pozostają standardami właśnie w wykonaniu Sinatry i stanowią inspirację dla innych artystów, którzy próbują dorównać jego ponadczasowym nagraniom. Wśród współczesnych wokalistów, którzy w ostatnich latach oddali hołd klasycznemu stylowi Sinatry, nagrywając własne wersje jego przebojów, znaleźli się m.in. Rod Stewart, Michael Buble, Robbie Williams i Harry Connick Jr. Siedem lat współpracy Franka Sinatry z Capitol Records w latach 50-tych to jeden z najbardziej owocnych kontraktów w historii branży rozrywkowej. Wiele najcenniejszych nagrań Sinatry ukazało się właśnie w tym okresie, za aranżacje słynnych utworów odpowiedzialni byli m.in. Nelson Riddle i Gordon Jenkins. Sinatra, którego nazywano także "Ol' Blue Eyes," /Błękitnookim/, "The Chairman of the Board" /Prezesem Zarządu/ i "The Voice" /Głosem/, miał na swoim koncie 26 złotych płyt, jeden złoty singiel i osiem platynowych albumów (w tym trzy wielokrotnie platynowe). W ciągu swojej kariery artystycznej Sinatra otrzymał dziewięć nagród Grammy, a kiedy w 1994 odbierał Grammy za całokształt twórczości, wokalista U2 Bono zapowiedział go słowami:

"Jego piosenki stanowią jego dom, do którego cię zaprasza, ale by śpiewać jak on trzeba wiele razy przegrać walkę. Aby poznać czułość i miłość, musisz wiedzieć jak to jest, gdy masz złamane serce."

Sinatra zagrał również w ponad 60 filmach, otrzymał dwa Oscary, prowadził własny program telewizyjny i był gościem wielu innych, został laureatem nagród Emmy i Peabody, a także dał tysiące koncertów na całym świecie.
Francis Albert Sinatra urodził się 12 grudnia 1915 roku, zmarł jako światowej sławy Frank Sinatra 14 maja 1998 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo, którego blask nigdy nie zgaśnie. Płyty Sinatry sprzedały się na całym świecie w liczbie przekraczającej 150 milionów egzemplarzy, a wydana w 2002 roku przez Capitol/EMI kolekcja "Classic Sinatra" osiągnęła liczbę ponad miliona sprzedanych płyt w samych Stanach Zjednoczonych.

Ważna informacja dotycząca tego wydawnictwa jest taka: pomimo że wydawnictwo firmuje EMI, jest to płyta DA-CD (Digital Audio Compact Disc), a więc klasyczna płyta Compact Disc, o czym informuje stosowne logo na krążku. Ponieważ, jak się wydaje, składak ten jest czymś w rodzaju pierwszej straży zapowiadanego boxu z nagraniami Sinatry dokonanymi dla Capitolu, więc warto przyjrzeć się, jak wygląda najnowszy remaster. Nagrania porównywałem z wcześniejszymi remasterami (20-bitowymi) na płytach wydanych w USA (tę płytę wytłoczono w Europie). I ciekawe – kiedy porównamy np. „Cheek To Cheek” z tej płyty i jej wcześniejszej wersji (z płyty „Come Dance With Me!”, DDIX 2487, wydanej w serii Enterteiner of the Century, digital remaster), to okaże się, że nowe nagranie jest lepsze. Albo tak mi się przynajmniej wydaje. Zachodzi tutaj efekt słyszany wcześniej na „Love” Beatlesów – dźwięk jest nieco cieplejszy, bliższy i pełniejszy. Największej zmianie ulega głos – teraz wreszcie wiadomo, że to on jest głównym elementem układanki, jest mocniejszy i bliższy niż na wcześniejszych wersjach. Tam słychać więcej pogłosu, jednak znika gdzieś organiczność nagrania. Może to sprawa urządzeń, na których słuchałem, nie da się tego wykluczyć z równania, ale na dzień dzisiejszy, tu i teraz znacznie większą frajdę miałem z odsłuchu nowego składaka. Czekam więc z niecierpliwością na cały box – wówczas dam znać, czy miałem rację :-)


JAKOŚĆ DŹWIĘKU: 7/10


POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ


© Copyright HIGH Fidelity 2007, Created by B